
Въпросите за еднополовите бракове, евтаназията, трансплантациите и сурогатното майчинство, вероятно ще попаднат в дневния ред на предстоящия през 2016 г. Велик събор на православната църква. Решението за свикване на събор след две години е било взето в Истанбул на събранието на предстоятелите на Поместните православни църкви, свикано от Вселенския патриарх Вартоломей. Това съобщи "Дневник", като цитира Александра Карамихалева от пресцентъра на Светия синод.
В срещата участва и българския патриарх Неофит.
Подготовката за Вселенски събор продължава вече 50 години и доста от темите му са обсъдени, е обяснила Карамихалева. По думите ѝ на събора всяка православна църква, без значение от големината и територията, на която се разпростира, ще участва с равен брой представители - предстоятелите и още 24 архиереи и епископи, и ще има един глас.
Решенията на Великия събор обаче ще се взимат с пълно единодушие - така и една църква да е против, би осуетила приемането на едно или друго решение.
Вселенският патриарх ще е домакин на събора, който ще се проведе в Истанбул в църквата "Света Ирина" - храм, който никога не е превръщан в джамия, макар и да не е действащ. На президиума ще стоят всички предстоятели на църкви, с което ще се подчертае равенството между всички.
Скоро ще бъде свикана работна комисия, в която ще влязат по двама души от всяка църква - архиерей и експерт, която ще се заеме да преразгледа всички теми, по които е постигнато до момента съгласие, за да влязат в дневния ред на събора. Сред тях са диалогът с другите религии, църковният пост в съвременния свят, както и въпросът за брака при свещенослужителите.
Сега свещениците могат да служат, ако са семейни, но нямат право на втори брак, ако овдовеят.
Очаква се православните църкви да се произнесат и по други въпроси на съвремието като еднополовите бракове, евтаназията, присаждането на органи, сурогатното майчинство. Това са реални проблеми, с които се сблъсква днешният свят, и православието трябва да си каже становището, коментира Карамихалева.
Сред темите, по които ще се търси съгласие, е и кой дава автокефалията на една православна църква - църквата майка, вселенският патриарх или всички поместни църкви. Този проблем например стои пред автокефалията на македонската църква.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент