Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Празничната реч на президента: какво всъщност ни каза Радев

35 коментара
Румен Радев, снимка: БГНЕС

Ами ако наистина българите започнем да мечтаем по-смело, както пожела президентът Румен Радев в новогодишното си слово за 2024 г.(макар да чухме същото и в речта за 2022-ра - да мечтаем по-смело, да сме по-амбициозни)? Може да измечтаeм президент, който да не бърка историческата памет с паметници на армия-окупатор като премахнатия в Княжевската градина в София, който не налага вето на изпращането на стотина ненужни БТР-а на Украйна и чието разбиране за “свободна европейска демокрация” не е като на Орбан (който също блокира помощ за Киев, но в размер на 50 млрд. евро).

Президент, различен от Радев, обаче не може да бъде мечтата на една нация. Това е въпрос на избори, а решението му - в ръцете на просветено гражданство. Мечтите са бъдеще, а кой, ако не президентът, би могъл да участва в назоваването им? Но българският държавен глава не помага, дори проекта си за конституционни промени, обещаван от няколко години, така и не е показал досега.

За историческата памет и цензурата

Вместо това използва достъпа до домовете на милиони българи чрез телевизорите, за да произнесе поредна патетична реч, в която в полунощ се откроиха два израза - “историческа памет” и “цензура”. Те са извън познатите до момента поанти от предишни слова̀ на Румен Радев по Нова година като: “разделение”, “единение”, обилно употребяваната “народ” - за разлика от “общество”, “българите зад граница”, “бедните българи”, “тези, които са на работното си място в новогодишната нощ”, “ярката диря в световната история и култура”. В различни вариации те се преплитат във всичките му новогодишни речи досега, построени върху флирта с отрудения народ, с който се идентифицира, неизменното споменаване на славното минало и пълното с неизвестни бъдеще, поръсени обилно с пудрата захар на празничния оптимизъм.

Кому е нужна тази макулатура? Почти не минава седмица без медийна изява на Румен Радев и обществото ни най-малко не е лишено от неговите послания. А поведението му все повече напомня това на партиен лидер, нещо като миксирана софт версия на Костадин Костадинов и Слави Трифонов.

Българският фарватер

В словото на президента за 2024 г. прозвучаха две лесни за разчитане послания. Първото - “възходът на България е невъзможен в атмосфера на разделение и война с националните символи и историческата памет” и пак същото, но с други думи - “не можем да се развиваме като свободна европейска демокрация с амнезия и политическо лицемерие, с корупция и безнаказаност, с цензура и апатия…”. Същото, макар и не със същия ефект, можеше да обяви и руската посланичка Елеонора Митрофанова, която беше казала, че “българите се отличават с изострено чувство за историческа памет”, помнят освободителите си и тази памет е в “генетичния код на българите”. По всяка вероятност българският президент носи същия геном, тъй като не поставя под съмнение историческа памет, в която доминацията на Кремъл в управлението на България и политическите ѝ решения е безспорна.

Какво казва президентът? Ами да се държим за същата тази историческа памет - това е българският фарватер, пазен от статуите на солдати.

“Цензура” е друга дума, прозвучала отново в кремълски контекст заради неизлъченото от БНР интервю на посланик Митрофанова пред журналиста Петър Волгин. Произнесена от държавния глава обаче тя добавя тежест към твърденията, които самият Волгин и подгласниците му не спират да повтарят, включително в ефира на общественото радио.

Срещу парламентарното мнозинство

“Безпрецедентният срив на доверието в държавността”, за който говори Радев, също не е труден за разбиране. С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС бяха орязани неограничените правомощия на президента да упражнява изпълнителна власт. В случай че правителството падне, президентът вече няма да може да разпуска Народното събрание, което ще работи до конституирането на следващ парламент. Освен това държавният глава вече е ограничен в избора си за премиер измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на БНБ, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

Съдбата на промените е в ръцете на Конституционния съд. Като политически противник обаче Румен Радев е нужен на парламентарното мнозинство в лицето на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Общият враг и общите успехи са най-добрата спойка за един, макар и необявен официално, съюз.

А за какво мечтае самият Радев?

В речта си навръх 2024 г. президентът повтори и друго от предишна. Имаме нужда от лидерство, каза Радев - точно както в навечерието на 2021-ва - годината, в която той беше преизбран за втори мандат и българите три пъти гласуваха за парламент.

България наистина се нуждае от лидери със смели мечти.

А какво всъщност мечтае Радев?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #35
    Отговор на коментар #32

    ти, руска cвuньо, НЕ си "българският народ"! ... ... ... Ти си само един мupuZлив предателски апендикс (за опериране и отстраняване) на този народ... ... ... "Кстати" ;-) - същото сляпо чЭрво е и радЭв...

  2. John Doe
    #34

    Радев не каза нищо ново, което да не знаят дори и кварталните хлапета - че е мазен и пъпчив nлъx, изпълзял от Кремълската отходна канализация и тропосан за пРезидент на България от Путин и Решетников за да разяжда България отвътре и да прокарва интересите на руските си господари.

  3. keen
    #33
    Отговор на коментар #32

    Не знам за ВАШИЯ политически живот, но в ДВ има българска редакция и български журналисти. Съответно, те, като българи, могат да си казват мнението за българския президент.

  4. magda.shishkova
    #32

    Г- жо Милчева , мисля че е нахално и не дипломатично ДВ да коментира Новогодишната реч на Президента на РБ към нас , българския народ. Президентът ни е избран мажоритарно с повече гласове , от колкото цялото НС в момента. Това Вашето се нарича дезинформация и лъжа. Хубаво е да спрете да се бъркате в нашия политически живот.

  5. keen
    #31

    Че го пропуснах това... нещо, пропуснах го. Но всъщност изпуснах ли нещо?

  6. Srandev
    #30
    Отговор на коментар #20

    Не мога да се съглася с версията за някакви убеждения, било то и комунистически. Много по-вероятно ми се струва Радев да е бил вербуван от съветССките тайни служби, а като му гледам акъл, изказа, изобщо публичния образ на пРезидентина, това навярно се е случило много тъпо, но с сметка на това - мого евтино!?

  7. The Big Bad Wolf
    #29

    Кой изобщо го слуша?!

  8. Rolo Tomassi
    #28

    Сега осъзнавам колко разумно съм посъпил, когато смених канала на телевизора и пропуснах скудоумното новогодишно слово на въпросния.

  9. полк. Дрангов
    #27

    Плешива путинска маймуна!

  10. ganini1953
    #26
    Отговор на коментар #22

    Като нямате аргументи, т-пите русоиди го избивате на лични нападки, което показва, че сте жалки и безсилни пред истината.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.