Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди 10 години ни напусна Дими Паница 

11 коментара
Дими Паница и съпругата му Ивон. Снимка: Антони Георгиев

Преди 10 години ни напусна Дими Паница (1930 – 2011), основател и председател на Фондация "Свободна и демократична България".

Дими Паница е един от видните съвременни българи, допринесъл за развитието на демокрацията и образованието в страната ни чрез общественозначима и дарителска дейност.

Син на финансиста Евстати Сава Паница и Мария Ябланска, той е 18-годишен е, когато напуска страната заедно с родителите си, след установяването на комунистическия режим в България.

Голяма част от живота му преминава в Съединените щати, където четиридесет и две години работи в издателство Reader’s Digest. В средата на 60-те той оглавява Европейският редакционен офис на списанието, отговарящ за публикациите от Европа, Близкия Изток и Африка. Той се пенсионира през 1994 г. от списанието, където последно е заемал поста заместник-главен редактор.

През 1991 г. г-н Паница и съпругата му Ивон основават фондация "Свободна и демократична България" в София, чиято цел е да допринася за демократизацията на българското общество.

Дими Паница е член на Международния институт за стратегически изследвания (Лондон), Англоамериканската прес асоциация (Париж), френската фондация "Бъдеще", Института за пазарна икономика в София, както и на Института за демокрация в Източна Европа (Вашингтон). Той е основател и председател на Junior Achievement в България, член на съвещателния съвет за годишната награда за Граждански доблест в Ню Йорк, член е на настоятелството на Фондация за младежите на Балканите.

През декември 2000 г. е удостоен с най-високото гражданско отличие - орден "Стара планина", първа степен, а през май 2001 г. става носител на наградата Доктор хонорис кауза на Американския университет в България. Той е "Кавалер на Ордена на Почетния легион на Френската република", освен това е отличен с медала "За заслуги" (Pro Merito), връчван от Съвета на Европа.

Димитър (Дими) Паница бе почетен член на Българската академия на науките до март 2010 г. , когато реши да се оттегли след разкритията "за силното присъствие, и то все още на ръководни позиции в академията на хора, които са силно свързани по един или друг начин със службите на бившата Държавна сигурност".

"Липсваше покаяние, липсваше извинение, липсваше гражданско достойнство да се направи крачка назад и да се даде път на неопетнени млади учени", написа тогава Дими Паница в писмото си до председателя на БАН.

Той е сред основателите и е член на Настоятелството на Американския университет в България (АУБ), един от създателите на Института за изследване на близкото минало, Института за пазарна икономика – София, основател на Училището за политика.

Първата университетска колекция от книги, която е дала основите на библиотеката на АУБ през 1992 г., също е закупена и дарена лично от г-н Паница. Освен това, чрез средства, дарени от г-н Паница, всяка година АУБ дава стипендии на първокурсници и настоящи студенти, които са в неравностойно семейно положение.

Особено респектираща е дейността на фондация "Свободна и демократична България", която през годините реализира "Социален комплекс "Св. София" - в помощ на бездомни деца и младежи; международна конференция "Карнегиевата анкета и Балканите днес"; програма "Гражданско общество", включваща учредяването на "Джуниър ачийвмънт" - България, програми за журналистически обмен на Балканите, Българското училище за политика, програма "Студентски дискусионни клубове".

Учредените от Дими Паница годишни журналистически награди "Паница" имаха 10 издания, а след това бяха учредени награди за гражданска доблест.

През 2007 г. Фондация "Свободна и демократична България" призова българските институции да направят възможното в страната да бъдат върнати намиращи се в Москва национални архиви, засягащи историята на страната преди и по време на Втората световна война, както и събитията непосредствено след Девети септември 1944 г.

От 2019 г. малката улица пред родния дом на Дими Паница в центъра на София носи неговото име. Улицата е разположена между площад "Народно събрание" и бул. "Васил Левски" и е успоредна на бул. "Цар Освободител".

Светла да е паметта му!

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #11
    Отговор на коментар #10

    A "българите" от бекапе и техните доносници и ченгета какво направиха за осигуряването на защита на Антонов и впоследствие, да му помогнат, да заживее нормален живот в родината си? Нищо! Всичките усилия бяха да не се опетни на първо място КГБ и на второ - нашата ченгесарница. Загрижили се за Антонов сега чак плювачите родни.

  2. balchovalkov
    #10
    Отговор на коментар #8

    А Сергей Антонов пакистанец ли беше , че Паница го оплю както турчин не е плюл българите .

  3. balchovalkov
    #9

    https://trud.bg/сергей-антонов-заслужава-повече-от-паница/ Истината за Димитър Паница

  4. ivancho ivanov
    #8

    Reader's digest беше едно от основнните американски списанния започнало още през 1922 год., с около 16 милиона абоната в издания на 17 езика през 60десеттте години - стожер на борбата срещу империята на злото! Вярно, по едно време спооделяше съмненията за българска среда в покушението срещу Папата, съмненията останаха недоказани, но идеята "кой би спечелил от престъплението стои! Дими Паница беше българин, цялият си живот работи за свободна, достойна демократична България! Да не го забряваме!

  5. асен
    #7

    Лека му пръст! Беше добър човек!

  6. В и К
    #6

    Светла памет и вечна слава за един от родолюбците опитвали се да откъснат страната ни от путинското блато на вечната cмрад!

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  8. Доналд Путин
    #4
    Отговор на коментар #3

    разбира се - как иначе ?!бидейки служител на ЦРУ

  9. Lady Jane
    #3

    Дими Паница изигра недостойна роля и в раздухването на антибългарската кампания след атентата срещу Йоан Павел II, и в никаква степен не изрази съжаление за това, когато стана ясно, че тази кампания не почива на факти, а е изцяло измислена и инспирирана от ЦРУ.

  10. Доналд Путин
    #2

    Дими-то Паница е позор за достоен Български род с антиБългарската си дейност в полза на спецслужбите на САЩ!

    странно защо грантополучателите на сребърници от ф.Америка против България пропускат двете най-важни деяния на Предателя!

    мистър Паница е бил бос на Readers Digest, издание в медийния конгломерат на р.Свободна Европа, по времето когато тази медия беше на пряко управление от ЦРУ

    И по-омерзителното -= неговата фондация беше от основните каналаи за мръсни пари за финансиране на профи протестърите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.