Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предпазлив оптимизъм в началото на поредните трудни преговори ЕС-Турция

Срещата в Брюксел може да продължи до петък вечер, при успех до 3-4 седмици мигрантският поток от Турция ще спре

0 коментара
Председателят на ЕП Мартин Шулц, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, турският премиер Ахмед Давутоглу и председателя на Европейския съвет Доналд Туск

Предпазлив оптимизъм е доминиращото настроение сред участниците в започналите в Брюксел двудневни преговори между Европейския съвет, включващ лидерите страните членки на Европейския съюз, и Турция, представена от министър-председателя си Ахмед Давутоглу. Единодушно е обаче и мнението, че това ще са поредните много трудни преговори между двете страни и че все още съвсем не е сигурно, че очерталото се преди две седмици на подобна среща, но така и не довършено споразумение по миграционните въпроси, ще бъде окончателно прието и този път.

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер и председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц изразиха увереност, че това ще стане. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск се определи като "по-скоро предпазлив, отколкото оптимистично настроен".

Туск посочва в своята покана до участниците в заседанието, че все още много въпроси остават открити, преди да бъде очертана възможността за постигането на сделка. Той отбелязва още, че трябва да бъде направено необходимото за предотвратяване на използването на други маршрути от мигрантите след затварянето на пътя през Западните Балкани. Според него отношенията на ЕС с Анкара сега могат да бъдат доразвити в по-широка област, като обхванат въпроса за Кипър.

Какво се обсъжда

Основните, известни досега, елементи в обсъжданото споразумение предвиждат Турция да приеме всички имигранти и бежанци, нелегално напуснали територията ѝ, за да стигнат до гръцките острови, като гарантира функциониращи реадмисионни споразумения с ЕС.

За всеки приет обратно нелегален сирийски имигрант в държавите членки на Съюза на квотен принцип ще бъде заселван по легален и безопасен начин по един сириец директно от Турция.

6 милиарда евро е цената, според турските власти, която европейците трябва да платят за осигуряване нормални условия на живот на сирийските бежанци.

Планът изисква да се позволи още от тази година на турските граждани да пътуват в Европа без Шенгенски визи, а съюзът формално да поднови преговорите за присъединяване на Турция, които в момента са замразени, заради ветото на Кипър.

Кипърският препъникамък

Никозия е в преговори за обединяване със северната турска част на острова и отстъпки в този момент според нея биха провалили споразумението. Затова Кипър, все още непризнат от турската страна, обяви, че няма да изпълни едно от исканията на Турция в рамките на сделката – да бъдат отворени пет преговорни глави, замразени от самата Никозия през 2009 г., след като Анкара остави пристанищата си затворени с кипърските кораби.

Кипър заяви днес, че може да използва ветото си, за да блокира споразумение между Турция и ЕС за овладяване на мигрантската криза, ако Анкара не отвори пристанищата и летищата си за острова, предаде Ройтерс. Все пак малко преди началото на срещата президентът на Кипър Никос Анастасиадис спомена за възможен "компромис" между ЕС и Турция във връзка с бежанската криза, предаде гръцката телевизия Скай, като се позовава на Франс прес.

Според британския „Файненшъл таймс” обаче може конфликтът да се задълбочи, след като председателят на Европейския съвет Доналд Туск бил подкрепил исканията на Кипър преговорните глави за членство, които Анкара иска да бъдат отворени. Вестникът цитира проект на споразумението, което ЕС ще предложи на Турция, от който се разбира, че Брюксел се е отказал да отстъпи пред искането на Анкара и вместо да отворят главите, лидерите ще се споразумеят само "да подготвят решение" дали да се отварят нови глави "възможно най-скоро".

Анкара няма да поставя нови искания, споразумението щяло да е трудно, но е възможно

"Постигането на споразумение на тази среща на върха ще е трудно, но не и невъзможно. Причината е, че има прекалено много играчи от европейската страна", казал пред Ройтерс неназован официален турски представител.

По думите му Турция няма намерение да поставя нови искания пред лидерите на Европейския съюз.

Ако ЕС представи нови предложения, Турция ще бъде готова да ги дискутира, но на държави като Кипър не трябва да се позволява да блокират прогреса, заявят турски дипломати, цитирани от Ройтерс.

Австрийският канцлер не очаква решение по сделката с Турция за мигрантите по-рано от утре вечер, Ангела Меркел изрази предпазлив оптимизъм

Срещата може да продължи до утре вечер

Австрийският канцлер Вернер Файман не очаква решение по сделката с Турция за мигрантите по-рано от утре вечер. При пристигането си на срещата Файман каза, че има още въпроси, които трябва да се обсъдят и по думите му "утре след обяд ще стане ясно ще можем ли да постигнем съгласие".

Германският канцлер Ангела Меркел на свой ред изрази предпазлив оптимизъм, подчертавайки, че остава да бъдат решени много въпроси, предаде АФП. Очакват ни интензивни преговори, каза тя.

Преди да замине за Брюксел германската канцлерка се наложи да отбива нова атака по бежанската си политика от нейния най-значим вътрешен критик - баварския премиер Хорст Зеехофер, предаде ДПА. Срещата между Меркел и Зеехофер, който е лидер на баварския съюзник на християндемократите на канцлерката, завърши, без да се постигне напредък, след като Меркел не отстъпи от своята цел да разчита на помощ от Турция за намаляване на миграционния поток към Европа.

Разговорът се проведе след силното представяне на дясната популистка партия "Алтернатива за Германия" на провинциалните избори през уикенда, което според мнозина може да отслаби съпротивата на Меркел срещу едностранни мерки като засилване на граничния контрол и ограничаване на броя на новопристигащите мигранти.

След срещата, проведена при закрити врата, Зеехофер заяви за в. "Пасауер нойе пресе", че неговият Християнсоциален съюз не смята конфликта за лична атака срещу Меркел. "Ние имаме добър канцлер", каза Зеехофер.

Според холандския премиер Марк Рюте мигрантите ще престанат да идват в ЕС от Турция в срок до един месец според новия договор. "Очакваме притокът да спре до три - четири седмици", каза Рюте. Премиерът на Холандия, която сега председателства ЕС, предупреди, че споразумението с турския премиер Ахмет Давутоглу трябва да бъде постигнато до утре. "Ако не успеем довечера и утре, не виждам как бихме успели по-късно", каза Рюте.

Франция смята, че глобално споразумение между ЕС и Турция може да бъде постигнато, но за това са необходими допълнителни гаранции, каза френският президент Франсоа Оланд при пристигането си в Брюксел.

Необходимо е глобално споразумение с Турция, която приема болшинството от бежанците. Но тъй като сме се събрали днес тук, то това означава, че на нас са ни необходими допълнителни гаранции (от страна на Турция).

Британският премиер Дейвид Камерън пък каза при пристигането си, че Великобритания не е съгласна за въвеждането на безвизов режим с Турция. Тъй като ние сами осъществяваме наш граничен контрол, намирайки се извън Шенген, ние няма да предложим на турците безвизов достъп като част от това споразумение. Ние ще съхраним нашата имиграционна политика, каза Камерън.

Ципрас - премиерът на най-засегнатата страна, е оптимист

Гръцкият премиер Алексис Ципрас е оптимист и смята, че на срещата в Брюксел е възможно да се стигне до надеждно споразумение за бежанците, съобщава изданието Нюз.ин. Ципрас подчерта, че за целта е необходимо тласък да се даде на програмата за пренастаняване на бежанците и мигрантите, като порица отново поведението на някои страни, предприели едностранни действия, довели до възникването на проблем по северните граници на Гърция.

Очаква се в Брюксел Ципрас да има среща на четири очи с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и на нея двамата да обсъдят възможностите за бързо прилагане на подготвяното споразумение с Турция.

Според източници от Европейския съвет, цитирани от гръцката агенция АНА-МПА, особено значение се придава прилагането на споразумението бързо да отбележи напредък, така че да не се създадат условия за нарастване на бежанските потоци към Гърция в промеждутъка от постигането на споразумението до датата на неговото прилагане.

Същите източници от Съвета са казали още, че на срещата Ципрас-Туск щели да бъдат поставени на дневен ред нуждите на гръцкото правителство и начините, по които то ще бъде подпомогнато.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.