Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Председателят на КНР обеща “мирно решаване на иранския ядрен въпрос”

0 коментара
Председателят на КНР обеща “мирно решаване на иранския ядрен въпрос”

Приветствайки председателя на Китайската народна република Ху Цзинтао в Белия дом, президентът Джордж Буш заяви, че двете страни са заинтересовани от укрепване на сигурността. Той засегна иранската ядрена програма, а също и “геноцида в Дарфур”, тероризма и разпространението на оръжие за масово унищожение.

На церемонията по посрещането му председателят на КНР каза, че Китай е готов за "мирно решаване на ядрения въпрос на Корейския полуостров и иранския ядрен въпрос чрез дипломатически преговори".

В навечерието на срещата се очакваше, че Буш ще засегне проблема с търговията между САЩ и Китай и ще призове Пекин да заеме по-твърда позиция по въпроса за Северна Корея и ядрената програма на Иран.

Ху Цзинтао бе посрещнат с военни почести като лидер на велика сила, въпреки че първата му визита на американска земя не е със статут на държавно посещение. Отношенията между Буш и китайския лидер се подобриха, но, както отбелязват наблюдателите, все още се усеща недоверие.

В приветственото си слово Буш прикани китайския гост и Пекин да упражнят решаващото си влияние върху Пхенян, за да бъде постигнат напредък към освобождаването на Корейския полуостров от ядрени оръжия. Шестстранните преговори за атомните програми на Северна Корея, в които участват Китай и САЩ, в момента са в застой.

Джордж Буш увери Ху Цзинтао, че САЩ се придържат към позицията си за "единен Китай" и призова всички страни да избягват конфронтацията и провокациите по повод Тайван. Противопоставяме се на едностранни промени на статуквото, предприети от която и да било от двете страни на Тайванския проток, каза Буш.

Пекин смята самоуправляващия се от десетилетия остров Тайван за китайска провинция.

Във връзка с търговските отношения между двете страни Джордж Буш каза, че те са се заздравили. По думите на американския президент причината е в приетото от Китай законодателство, според което фирми от САЩ оперират в Китай със същата свобода, с която разполагат и китайските компании на американските пазари.

Очаква се централна тема на преговорите в четвъртък да станат търговските отношения между САЩ и КНР.

Това е първата официална визита на Ху Цзинтао в САЩ в качеството му на председател на КНР. Тя преминава в доста напрегната атмосфера, тъй като миналата година равнището на дефицита на САЩ в търговията с Китай достигна 202 млрд. долара.

Президентът Буш иска Китай да ревалвира валутата си, което би направило китайските стоки по-скъпи. Миналата година Пекин вдигна стойността на юана към долара с 2%, обаче много американски икономисти и политици, в това число и Джордж Буш, смятат, че това е малко.

От друга страна администрацията на САЩ намали критиката към Китай за нарушаване на принципите на демокрацията и правата на човека, което е в резултат от нарастващото влияние на КНР в световната икономика. Америка и Китай стават все по-зависими една от друга по въпросите на световната търговия и дипломацията.

По-рано китайският лидер посети Сиатъл, където се срещна с ръководителите на най-могъщите американски корпорации.

Там той посети заводите на Боинг, от които, според твърдението му, Китай иска да купи 2000 самолета в близките 15 години.

В реч пред авиостроителите председателят на КНР каза, че деловите отношения между Боинг и Пекин са изгодни и за Китай, и за Америка.

Ху Цзинтао се срещна също и с компютърния магнат Бил Гейтс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.