Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премахването на задочното обучение по право е дискриминация

2 коментара
Премахването на задочното обучение по право е дискриминация

Комисията за защита от дискриминация поиска задочното обучение по право да бъде върнато, тъй като липсата му е дискриминация.

Задочната форма беше премахната от Министерския съвет по времето на служебния кабинет на Огнян Герджиков. Влизането в сила на разпоредбата обаче се забави и реално само редовно обучение за юристи трябваше да има от следващата учебна година. Мотивът беше, че задочното обучение не дава достатъчно добра подготовка на бъдещите юристи.

Според КЗД премахването на задочното обучение е форма на непряка дискриминация по признаци "лично положение", "имуществено състояние", "възраст" и "увреждане".

"КЗД даде задължително предписание за преустановяване нарушението, като се предприемат всички възможни и необходими мерки за възстановяване на първоначалното положение за въвеждане и продължаване на обучението по специалност "Право" в задочна форма на обучение, наред с редовната", съобщиха от комисията.

Освен с обосноваване наличието на дискриминация по визираните признаци, в мотивите на решението съставът стига до извода, че при приемането на наредбата са допуснати съществени процесуални нарушения.

Според КЗД формите на обучение не обуславят качеството му . То би се повишило от наличието на нормативно установени материални, формални и резултативни изисквания към специалността.

В решението е подчертано, че специалност "Право" не следва да се съпоставя със специалности като "Медицина", "Дентална медицина", "Кинезитерапия", "Фармация" и "Ветеринарна медицина", по които обучението е само редовно. Причината е, че медицинските професии са регулирани за разлика от специалност "Право", която с изключение на професията адвокат, не предоставя друга регулирана професия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2

    Колко са студентите, които са записали поне един онлайн/дистанционен курс по света? Това е една разновидност на нашенското задочно обучение. В САЩ броят им за 2009 година е 5.6 милиона, което е с 21% повече от предходната година. За сравнение през 2002 година учениците, които са се обучавали виртуално/дистанционно са били само 1.6 милиона. Най-големите университети с места за над 15 000 студенти формират около 40% от институциите, които предлагат онлайн/дистанционни курсове. Те обучават и 64% от

  2. Димитър Мавров
    #1

    Не съм сигурен,но мисля,че въобще задочното висше образование е въведено след 09.09.44 г за някои другари,които не могат да влезнат по редовният начин.След 70-та г.въведоиха и такова за работещи в производството само че се обучаваха предварително 1 г. и после след изпит влизаха редовно обучение,като някои от тях получаваха стипендии много по-високи от тези на редовно влезлите студенти.Сегашното висше образование зависи преди всичко от желанието на студента,а както гледам оценките зависят отзаплащането под масата.Според мен комисията явно е съставена от завършили "ПРАВО" задочно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.