Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът да обясни защо правителството нарушава закона

0 коментара

Съветът за електронни медии(СЕМ) днес реши да не прекратява мандата на Кирил Гоцев като генерален директор на БНТ. Единствено Райчо Райков гласува "за" освобождаването на Гоцев, трима - Лилия Райчева, Юлияна Тончева и Мария Стефанова гласуваха "против" махането му, а петимата останали членове от регулаторния орган се въздържаха.

Върховният административен съд(ВАС) ще прецени дали Кирил Гоцев е попълнил декларация с невярно съдържание, когато е встъпвал в длъжност. Загубилият конкурса за шеф на БНТ Димитър Цонев обжалва по съдебен ред избора на Гоцев.

Към момента на неговото назначаване за временно изпълняващ длъжността директор на БНТ на 5 декември 2001 г. и към момента на неговото избиране от СЕМ за титуляр на поста генерален директор на БНТ на 4 март 2002 г., в регистъра на търговските дружество Кирил Гоцев все още е присъствал като съдружник и управител на "Арт продукция"ООД. Едва от 19 март 2002 година, пет дни след като Димитър Цонев внесе жалбата си в СЕМ за оспорване легитимността на Гоцев пред ВАС, Софийски градски съд вписва промяната във фирменото положение на Гоцев и като съдружник, и като управител.

В писмо с днешна дата до СЕМ Кирил Гоцев заяви, че не участва в управлението на фирмата "Арт продукция" ООД и че не е съдружник в нея. Като прилага необходимите документи, Гоцев посочва, че на 3 декември 2001 г. на заседание на общото събрание на съдружниците в дружеството е освободен от длъжността управител, а на 5 декември с нотариално заверен договор е продал всички притежавани от него дялове от капитала на "Арт продукция".

На заседанието си на 18 март СЕМ реши да изиска допълнителна информация за генералния директор на БНТ във връзка с жалбата на Димитър Цонев по повод конкурса за генерален директор на БНТ. Трима от членовете на СЕМ, които се съобразиха с политическото решение на НДСВ - ДПС да подкрепят Цонев, обмисляха до днес възможността СЕМ да преразгледа избора за генерален директор преди казусът да е стигнал до съда. Подобно становище изказа и шефката на парламентарната комисия по медиите Милена Милотинова.

По този повод Кирил Гоцев излезе с открито провокативно писмо до медийния съвет. "С известно неудобство трябва също да Ви припомня, че ВАС е единственият компетентен орган в страната, който може да разглежда подобни жалби", пише Гоцев на СЕМ във връзка с намерението на съвета да се занимае с жалбата на Цонев. "СЕМ, както е известно на всички, няма подобна компетенция - независимо от комичните твърдения на "видната народна представителка", при това председател на парламентарната комисия", пише Гоцев. След това той поставя няколко въпроса на СЕМ "от широк обществен интерес", като първият е свързан с председателя на медийния съвет Маргарита Пешева, макар че името ѝ не е назовано. Гоцев пита вярно ли е, че наистина има член на СЕМ, но не разбира се г-н Стефан Димитров, без необходимия стаж за заемане на длъжността?

Публично Маргарита Пешева изтъква три версии за своя стаж. Първо, работата си като асистент по научен комунизъм. Второ като преподавател и научен сътрудник в института по философия, без обаче това да е равно на стажа на преподавател във ВУЗ. И трето, тя смята за стаж изнасянето на лекции като гост-лектор по университети, което също не може да се приравни към трудовия стаж. Пешева беше избрана за член на СЕМ от парламента.

Другият въпрос на Кирил Гоцев е дали са спазени законовите разпоредби за работа с поверителна информация от Комисията "Андреев" при проверката на кандидатите за генерален директор на БНТ и защо беше утвърден, а после освободен и безсмислено компрометиран нов член на УС на БНР ( Божана Димитрова - бел. ред.)."

За финал на писмото Кирил Гоцев благодари на по-голяма част от членовете на СЕМ за "отпора срещу всякакъв вид натиск върху тяхното мнение".

Медийният съвет днес заседава закрито, след като се опита да принуди журналистите сами да решат кой да заеме свободните седем стола в залата за заседания на СЕМ. Натоварените да отразяват събитието, отказаха да бъдат насилвани по този начин от СЕМ и напуснаха залата. СЕМ даде пресконференция за заседанието си по-късно през деня.

Днес СЕМ обсъжди и дали радио "Нет", чийто собственик е Виза Недялкова и програмен директор Владимир Танев, спазва програмата, за която е получило лицензия. Въпросът бил повдигнат от Лилия Райчева поради несъответствие между написаното в лицензията и реално излъчваното. Радио "Нет" е получило лицензия за излъчване на програма, в която преобладават информация и предавания за граждани в неравностойно положение - главно инвалиди. Това задължение софийската радиостанция не изпълнявала, защото по начало това било трудно осъществимо.

Според мнение на участници в българския радиопазар, в дъното на този конфликт за преразглеждане на програмната схема стои спор за финансовия ресурс, който ползва в момента радиото на Виза Недялкова. Тя заяви преди време, че радиото стартира със средства от предварително продадена реклама. Според други източници, обаче, реалният собственик на радиото е Красимир Гергов и агенция Крес, който пък е бизнес партньор на Андрей Райчев - съпруг на Виза Недялкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.