Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът поиска да се разсекрети докладът за източването на КТБ

Горанов изведнъж се сети за "обществения интерес", а според Борисов докладът ще покаже, че управляващите не са "набутани в някаква схема"

20 коментара
Сн.: БГНЕС

По нареждане на премиера Бойко Борисов, Министерството на финансите ще предприеме действия за разсекретяване на доклада за източването на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ). Това съобщи Борисов в понеделник следобед, обявявайки изненадващата си акция "2 в 1", започнала сутринта с разпореждане да се прекрати обществена поръчка за 1 млрд. лева за магистрала "Хемус" поради витаещи съмнения, че зад спечелилите фирми стоят депутата от ДПС Делян Пеевски и директорът на "Лукойл" Валентин Златев.

"И за КТБ се опитаха да ни набутват в някаква схема", заяви Борисов и се закани скоро да "затвори и темата КТБ".

Веднага, след като наетата международна компания за КТБ "АликсПартнърс" върнат отговора, "докладът ще бъде публично оповестен, пратен на главния прокурор и се надявам, познавайки го по неговите действия, незабавно да предприеме незабавни действия и виновните да бъдат привикани, да дадат обяснения и ако има състав на престъпление, да си го понесат", заяви Борисов от Прага, където взе участие в срещата на Вишеградската четворка.

Досега Горанов отказваше да се даде публичност на доклада, тъй като това щяло да попречи на за разследването и събирането на остатъците от източените пари от КТБ.

В понеделник той "е отправил искане до международната консултантска компания "АликсПартнърс" (AlixРartners Services UK LLP) за съгласие от тяхна страна, за да бъде оповестен изготвеният от компанията доклад за активите на КТБ (н)", съобщи финансовото министерство.

Повечето официални и неофициални коментари правят връзка между спирането на търга за "Хемус" и разсекретяването на доклада за КТБ, тъй като двете стъпки са явна демонстрация на разграничаване от корупционни практики и изваждане на показ на такива практики, които обществото свързва с нарицателното "Кой".

Реформаторският блок настоява още от лятото на 2014 г. за наемането на международна компания и оповестяване на резултатите от разследването за КТБ. След изготвянето на анализа обаче той остана секретен, а министърът на финансите Владислав Горанов аргументира това с клауза в договора с наетата компания "АликсПартнърс" за "конфиденциалност". Публично не е обявявано кой е поискал тази клауза в договора – консултантската фирма или българското правителство.

Междувременно депутатът от ДПС Делян Пеевски легализира бизнеса си в "Балканска медийна група", "Булгартабак", "Юрий Гагарин", половината от акциите за "Техномаркет", част от които са запорирани именно заради фалита на КТБ, както и затворения от години торов завод "Химко" във Враца. Засега не е известно с какви средства Пеевски финансира покупките си, но съмненията са, че реално притежаваните от него активи са много повече от осветените и че са набавени чрез източване на активи от КТБ.

Облаците над премиера Борисов се сгъстиха в разгара на хвалбите му за успехите в борбата с контрабандата. Миналата седмица Турция забрани на Ахмед Доган и Делян Пеевски да посещават страната, а близки до турския президент медии писаха, че може да се окаже, че "проруският олигарх Пеевски " е "в основата на контрабандата на български цигари в Турция".

Изведнъж общественият интерес надделя

"Общественият интерес за даване на гласност на тези заключения надделява, независимо от притесненията, че разсекретяването на факти и обстоятелства от доклада би могло да навреди на процеса по събиране на масата на несъстоятелността на банката", заявява Горанов. Към момента няма официална информация от "АликсПартнърс" дали ще отговорят положително.

Международната компания беше наета през юни 2015 г. и ангажирана от синдиците на КТБ(н) да проследи активи на банката, с които тя се е разпоредила в нарушение на закона и добрите банкови практики, както и да препоръча действия за възстановяването им. Докладът на "АликсПартнърс" бе готов в края на миналата година. Няма информация с какво той е помогнал на синдиците да възстановят част от заграбените активи на банката.

Делото за разсекретяване на доклада

През декември депутатите от гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов поискаха МФ да разсекрети доклада и след като това бе отказано, двамата заведоха дело в Софийския административен съд. Първото дело е било миналата седмица. Междувременно синдиците на КТБ публикуваха списъците на лица и фирми с депозити в КТБ, но остана въпросът къде са отишли милиардите на банката, която е била източвана през кредитите, не през депозитите.

"Ако един човек или фирма са искали да вземат кредит, който да не върнат, необезпечен кредит, те няма да го вземат на свое име. Те са пратили близки хора, които са получили непосредствено кредите, а после тези средства са се движили от една фирма към втора, от едно лице към второ, към трето. Тези неща се хващат само с разследване. И по тази причина е много важно данните от международното разследване да станат публични", коментира Мартин Димитров в неделя пред БНР.

Проблемът е в клаузата "конфиденциалност", но съдът може да я отмени заради големия публичен интерес, защото обществото трябва да знае кой източи КТБ, заяви той в понеделник пред Mediapool, след като Горанов поиска разсекретяване на данните. Обществото трябва да знае кои публични фигури са замесени в случая КТБ, защото някои от тях може да са депутати и да гласуват решения свързани с банката. Това е потенциален конфликт на интереси, каза Димитров.

Той посочи, че по време на съдебното заседание ответната страна – Фондът за гарантиране на влоговете, е защитавала тезата, че всякакво разкриване на информация от доклада ще попречи на разследването и на събирането на средствата от КТБ.

Съдът е указал на двете страни да предоставят писмени доказателство, след което ще се произнесе по същество.

Коментарите- от пиар акция до закъсняло решение

Решението на Владислав Горанов ми прилича повече на пиар упражнение – ние искаме докладът да се разсекрети, но всичко зависи от компанията, коментира независимият депутат Георги Кадиев пред Mediapool. Той определи като "безумие" включването на клаузата за "конфиденциалност".

Решението е правилно, но закъсняло, защото много по-рано трябваше да се извадят данните за да знаят хората "Кой" открадна парите от КТБ, коментира Гроздан Караджов от РБ пред Mediapool. БСП още от началото на случая КТБ е за пълна прозрачност и публичност, но съм скептичен дали в доклада ще има отговор на въпроса кой открадна парите от КТБ, коментира левият народен представител Жельо Бойчев пред Mediapool. Според него очакванията на обществото са по-големи към доклада, но едва ли в него поименно са посочени политиците и публичните фигури, а по-скоро има списък от фирми.

През целия ден нито един представител на ГЕРБ не коментира предприетите от премира действия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калина Георгиева
    #20

    Това е правилният подход, ако искаме делото за КТБ да приключи окончателно по един разумен начин.

  2. Vitkova
    #19

    Ами то всички го искаме това. Само като се разсекрети, ще се видят кои са хората подпомагали активното източване на КТБ. Ще се видят и в чии джобове са отивали откраднатите суми. Надявам, се че тогава най-после ще видим и реално някакви осъдени хора, а не само привиквани на разпити. Какво стана с шефовете на КТБ? Нали техните подписи стоят под разрешенията за отпусканите необезпечени кредити на кухите фирми на Цветан Василев. Тези хора могат още днес да бъдат осъдени вкарани зад решетките. Защо това

  3. Kiril Kovatchev
    #18

    Резултатите от такива доклади се пазят в тайна докато се направят постъпки за връщането на откраднатите пари. В Бъларския случай разбира се не това беше причината за секретността, просто политиците не искаха да се разбере колко от тях са замесени в източването. Тъй като никой не е имал намерение да връща парите и вече позаметоха следите, може и секретността да отпадне. По тоя начин бащицата хем ще намали напрежението сред материала, хем ще преметне запада че е строг но справедлив владетел. Друг е въпросът че запада патки не пасе, което не може да се каже за поданиците на негово банкянско сенчесто величие.

  4. Oanis
    #17

    Цветан Василев искаше статут на защитен свидетел, за да дойде и даде показания. "КОЙ" и компания се страхуват от тези показания и поради това нему дават този статут. Време е обществото да наложи на комплотаджийте да дадат този статут на Василев, защото истината е от огромен обществен интерес за бъдещето на България.

  5. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #16

    Брей много внезапни неща взеха да стават, я ако някой външни институции почнат разследване на Пеевски и други хора,какви ли още внезапности ще има.

  6. ivancho ivanov
    #15

    Докладът за КТБ трябва да огласи не само депозитите, но най-вече необзпечените кредити - на кого са дадени, в какви размери, кога и то в пълни подробности! Там се крие ГОЛЯМОТО КРАДЕНЕ!

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #14

    ДСБ иска разследване на връзките на Доган с Русия и на Местан с Турция КЛУБ Z

  8. Entdecken
    #13

    Достатъчно време си дяадоха за да бъде преработен докладът в частта, където фигурират главните престъпници, като Бока-рапона, Доган-мелиратора, Митко-ментата, Демби-гУцито, другите БСП-крадци и т.н. Спете спокойнто - нищо няма да разберем. Да се надяваме обаче, че западните служби знаят всичко и ще му го втъкнат на мутрьо в подходящ момент.

  9. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #12
  10. Коментарът е изтрит в 15:48 на 15 февруари 2016 от автора.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.