Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Препоръките към България в доклада на ЕК

3 коментара

Докладът от октомври 2005 заключаваше, че България ще бъде готова за присъединяване в голям брой области. Множество други области изискваха допълнителни усилия, а 16 области предизвикваха сериозно безпокойство, информира във вторник портал Europa.bg.

От тогава бе постигнат по-нататъшен напредък. България би трябвало да е готова до присъединяването си в следните допълнителни области, ако сегашното темпо на напредък се запази: обществени поръчки, взаимно признаване на спецификациите на промишлената продукция; свобода на предоставяне на нефинансови услуги; повечето организации на Общия пазар; авиация; акцизни задължения; данъчни структури; либерализация на пощенските услуги; законодателство за регионалната политика; законодателство за химикалите и генно модифицираните организми и шума; визова политика; и подготовка на митниците.

Напредък също така е направен в множество области, които вече не предизвикват сериозно безпокойство, но все още изискват допълнителни усилия за приключване на подготовката: застрахователен сектор; защита на правата на интелектуална собственост; разплащателната агенция за земеделието; организацията на общия пазар за мляко;  мерки за контрол на болестите по животните; пунктове за гранична ветеринарна инспекция; подобряване условията за живот на животните; търговия с живи животни и животински продукти; ветеринарни аспекти на общественото здраве; структури за институционално и финансово управление за регионалната политика; както и Шенгенските приготовления и управлението на бъдещите външни граници на ЕС.

Допълнителни усилия също така са необходими за: взаимно признаване на професионалната квалификация; финансовите услуги, услугите на информационното общество, защита на личните данни; законодателство за борба с прането на пари; механизми за земеделска търговия; организациите на Общия пазар за вино и алкохол и говеждо месо; законодателство във ветеринарния и фитосанитарния сектор; повечето аспекти на рибарството; морския транспорт; ДДС;  правилата за директно данъчно облагане; трудовото законодателство, социалния диалог, социалното включване, анти-дискриминационната политика, Европейския социален фонд, общественото здраве; либерализация на енергийния пазар; ядрена безопасност и сигурност; в частност ангажиментите за ранно затваряне и последващото извеждане от експлоатация на реакторите в АЕЦ “Козлодуй”; преструктуриране на стоманената индустрия; електронните комуникации; капацитет за програмиране, мониторинг и предоставяне в регионалната политика; хоризонтално законодателство за околната среда;  качеството на водите, интегрирана превенция на замърсяването и контрола върху замърсяването; управление на отпадъци; защита на потребителите; убежище и съдебно сътрудничество; борба срещу наркотиците; опазване на финансовите интереси на ЕС; както и превода на acquis на български език.

Остават шест области, предизвикващи сериозно безпокойство:

- Създаване на съответната интегрирана система за администрация и контрол в земеделието (Глава 7)
- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти (Глава 7)
- по-видими доказателства за резултати в разследването и съдебното преследване срещу мрежите на организираната престъпност (Глава 24)
- По-ефективно и ефикасно прилагане на законите за борба срещу измамите и корупцията (Глава 24)
- По-интензивно налагане на мерки срещу прането на пари (Глава 24)
- Засилване на финансовия контрол при използването на средствата от структурните и кохезионни фондове (Глава 28)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. еврореалист
    #4

    само трабва да отгатнем кои ще се задействат - сигурно ще е за правъсъдието и вътрешния ред при не толкова хард условия. вероятно до 1 година.за втрешния пазар - оставям на вас...поздрави на меглена кунева!постара се, ама с тези папагали как да се оправиш... то нашите са "добри започвачи, ама лоши довършвачи"...

  2. G.G.
    #2

    Moni nali dokara svoite hora anglezite,zachto i mitnizite?

  3. whitemoon
    #1

    Аритметиката е проста. При приемане на България в ЕС с въвеждането на предпразна клауза по вътрешен пазар ,българските стоки няма да бъдат приемани в ЕС . На основание договора от Маастрихт и следващите ,свързани с преотстъпване на държавния суверенитет в областта на външната търговия,на България , като на всяка страна членка на ЕС ще и бъде забранено да сключва външнотърговски договори ...без разрешението на Европейската Комисия. И тогава идва времето на големия цирк..или малката трагедия на българските производители." Мразя грубияните защото аз самият съм такъв..." и все пак..не мога да я понасям тази самодоволна и нагла панделка Кунева /и сие/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.