Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пресметнатият от Иран край на кризата със заложниците

74 коментара
Пресметнатият от Иран край на кризата със заложниците

Това беше необичайно ефектно представление. Напомняйки “годишнината от смъртта на Исус Христос” и духа на опрощение, неуравновесеният ирански президент Махмуд Ахмадинеджад вчера приключи своята както винаги разточително дълга пресконференция с неочаквана театрална развръзка: обяви освобождаването на 15-те британски моряци и морски пехотинци, задържани от части на Революционната гвардия преди 13 дни в северната част на Персийския залив. Този “дар” към британския народ  неутрализира твърде взривоопасната ситуация – и Иран сега ще настоява за колкото може по-голяма отплата.

Връщането на военнослужещите е огромно облекчение за Великобритания. Но на правителството ще се наложи да отговори на някои тежки въпроси: как бе допуснато този инцидент да се случи, като зле въоръжените патрули се оказват беззащитни в практически най-опасните морски територии в света; за обстоятелствата, при които моряците признаха пред иранската телевизия, че наистина са нарушили иранските териториални води; за показаната от световните телевизии унизителната пропаганда, разиграна с дългото сбогуване на Ахмадинеджад с освободените, и тяхната безмерна благодарност.

Тактиката на Великобритания беше изначално неуместна. Особено глупаво беше да се претендира, че моряците от Кралския флот са били откъм иракската страна на морската граница, каквато формално не съществува, вместо да настоява, че те са действали в рамките на изпълнение на резолюции на Съвета за сигурност на ООН.

Иран, от друга страна, няма да се чувства натикан в ъгъла, както преди две седмици, преди Съветът за сигурност на ООН да гласува разширяване на санкциите срещу Техеран заради отказа му да прекрати обогатяването на уран. Непопулярният режим сплоти нацията, болезнена на тема незаконно англо-американско вмешателство във вътрешните работи на Иран. Резкият стил на Техеран впечатли арабите и мюсюлманите, които смятат своите лидери за продажни лакеи на Запада. Иран също така показа, че ще отговаря на провокативното разгръщане на англо-американските сили в Персийския залив. Иран успя да изведе на преден план тази опасност и даде да се разбере, че скокът на цените на петрола вследствие на тази криза е само подготовка за това, което би могло да се случи, ако Иран бъде атакуван.

Фактът, че освобождаването на екипажа бе предшествано от освобождаване на иранския дипломат, отвлечен в Багдад през февруари и обещанието за достъп на консула до другите петте официални ирански лица, задържани от американските сили в Ирак през януари, засилва подозренията, че се е състоял класически близкоизточен обмен на заложници.  Това би било жалко – и опасно. Малцина в момента си спомнят, че кризата със “западните” заложници по време на гражданската война в Ливан през 1980-те започна със залавянето на четирима ирански дипломати.

Основният урок от тази афера е колко бързо бе разрешена кризата, след като упълномощените представители на двете страни започнаха директни разговори. САЩ и техните съюзници би следвало да се противопоставят по същия начин на ядрените и регионалните амбиции на Иран. Ако този подход не сработи, нищо няма да бъде загубено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

74 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #77

    .

  2. maystora
    #76

    .

  3. maystora
    #75

    .

  4. reakzioner
    #74

    .

  5. стелт
    #72

    Извинете ме, но разговорът стигна до примитивно идеологическо равнище. Да се обяснява стремежът на най-обикновени хора да работят и живеят в бившите метрополии с някакъв заговор за изземване обратно на богатство е наивно и смешно. Според мен, цивилизация означава преди всичко бит. Пътища, водопроводи, чистота, осветление, отопление, храна, образование. Това кара обикновените хора да емигрират.Скоро четох едно интервю с резидента на КГБ в Иран по време на ислямската революция. И човекът разказва спомените

  6. Free Thinker
    #71

    пък били те и ИранскиА бе борци за човешки права, накраткоа статията е писна от позицията на господарско пренебрежение

  7. Един въпрос
    #70

    Не, драги, не са мазохисти, хитреци са -просто се мъчат да си върнат част от награбеното от земите на дедите им! Нали знаем къде се натрупваше през последните 500 год. огромното обществено и лично богатство! Не в Судан или Западен Ириан! А, ако, все пак, колонизаторите бяха толкова човеколюбиви - не знам защо се разпадна огромната колониална система и то с много бой!?!

  8. Един въпрос
    #69

    Върви кажи това на алжирци, мароканци, тунизийци, индийци, малайци, боливийци, танзанийци, кенийци......и на кого ли още не...пък ако не те обесят на първото дърво, значи ще се върнеш доста видоизменен!

  9. 3-5-8
    #68

    се ползваше и за двете неща:и за обществен,и за личен интерес.Весели Празници!

  10. Рони
    #67

    Се създава с обществен и личен ТРУД. Нищо не пада от небето. Само комунистите драпат да вземат наготово от "имащите".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.