Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Презастрояването и лошите пътища дразнят най-много чуждите туристи

28 коментара
Презастрояването и лошите пътища дразнят най-много чуждите туристи

Основните недостатъци на българския туризъм са презастрояването в курортите и лошите пътища. Това показват резултатите от социологическо проучване, поръчано от Държавната агенция по туризъм (ДАТ), проведено сред 3310 чужденци и 1553 българи между 25 декември и 7 февруари в Банско, Боровец и Пампорово.

И българи, и чужденци избират да изкарат почивката си у нас заради добрата кухня и красивата природа, но и двете групи отправят критики към трагичното състояние на пътната мрежа до курортите и безконтролното строителство там. Оплакванията специално на българите са свързани и с таксиметровите услуги и местния обществен транспорт.

Отливът на чужди туристи от зимните курорти у нас е 6.5% за първите два месеца на тази година, сравнено с миналата година. Приходите от тях пък са намалели с 9.1%, отчетоха от ДАТ в петък.

Председателят на агенцията Анелия Крушкова изрази надежда, че през март свиването в броя на туристите ще бъде компенсирано.

Сега чуждите туристи предпочитат да изчакат със записванията до април и май, за да се ориентират в разразилата се, по думите на Крушкова, ценова и бонусна война от туристически предложения.

Социологическото проучване, цитирано от ДАТ, затвърждава мнението, че България вече не се възприема като евтина дестинация – едва 30 на сто от чужденците, които почиват у нас, смятат България за евтино място за почивка. 51 на сто казват, че е средно скъпа, а 16 процента – скъпа. Крушкова коментира, че очевидно България се разделя с досегашния си имидж на евтина дестинация, което означава, че ценовите предимства пред конкуренцията ни се стопяват.

Друг резултат сочи, че се увеличават сумите, които почиващите оставят в курортите ни. Средната сума, която е платил всеки чужденец за предварително купен пакет от туристическа агенция, е 843 лева. Отделно на място са похарчени допълнително около 1335 лева.

Доста по-малко пари оставят българите в родните курорти. Разходите им за един туристически пакет са средно 370 лева, а допълнителните - 295 лева. Тези, които са почивали, без да ползват пакетната услуга, са изхарчили за средна почивка от шест нощувки 423 лева.

За да се стимулира секторът на туризма в условията на криза, браншови организации поискаха в понеделник държавата да поеме част от разходите за лятната почивка на чиновниците. Предложението им беше обсъдено от правителството на редовното си заседание в четвъртък. Идеята е най-много 50% от цената на туристическия пакет да се плати от фонда за социални разходи на министерствата и ведомствата, от който се плаща допълнителни пари за облекло, храна и т.н. Сега шефовете на администрациите ще могат да избират – да спонсорират почивката на служителите си или да им дадат парите за облекло.

Държавата обмисля и дали да облекчи таксите за чартърни полети до всички български летища. Гърция вече премахна изцяло този разход за превозвачите, от което обаче губят летищата, освен ако разходите им не се покрият изцяло от държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българин
    #29

    За съжаление България от ден на ден заприличва на гето край Бейрут - дупки, боклуци и грозни сгради. Няма ли останали читави архитекти, че се строят такива абсурди?!

  2. Кико
    #28

    Инвеститора решава, какво да се строи - не архитекта.Архитекта проектира, каквото му е поръчано и каквото му се плаща

  3. Карина
    #27

    на спокойствие сред бетоните си.

  4. Дядо
    #26

    Ами комунистическото ни възпитание хич ли не ги дразни?Или комунетата си мислят, се самозаблуждават, както за всичко останало, че комунизмът хич, ама никак не ни личи:):):)Не ухаем, а направо воним на комунизъм, но ние, самите сме се адаптирали и мнозинството не го усещат!!!

  5. Попов
    #25

    научете се от тях как се поддържа туристическия сектор по време на криза !!!

  6. От ЕС
    #24

    България и това ,че на повечето българи боклука не прави впечатление!!!

  7. От ЕС
    #23

    между боклука и си се радваха и никой не се трогваше. Пътечки се виеха покрай планини от боклук водейки ентусиазирани летовници от лъскавите нови хотелчета към морето. Кметове и общинари се тупат по гърдите какъв туризъм развиват, а електоратът пак си ги избира без да им иска сметка за купищата боклук ?

  8. maika na dete BG grazdanin
    #22

    Koga detzata na razvedeni roditeli shte mogat da otidat na pochivka izvun BG samo s edinia ot roditelite si? Dokoga shte budat zadulzavani da pochivat samo v BG?

  9. .dru
    #21

    "Презастрояването и лошите пътища дразнят най-много чуждите туристи"Построяването - единствено число;Дразнят - множествено число.Вземете една пенсионирана учителка по български език да ви оправи имиджа и поне малко да се ограмотите!

  10. гунчо
    #20

    тази е поредната политическа пионка взеснайка незнайкова....която открива америка в туризма и основно да пролапат още нещо....за псевдоолигарсите преди изборите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.