Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът Радев като хибридна заплаха

30 коментара
Румен Радев, сн. БГНЕС, архив

Отъждествяването на българските национални интереси с тези на Русия е добре познат прийом на различни български политици, опитващи се да прокарват руски интереси у нас. Емблематичен в това отношение беше бившият президент Георги Първанов, инициатор на злополучно провалилия се "Голям шлем" от мащабни руски енергийни проекти, част от които обаче отново са на дневен ред – възобновяването на проекта фантом АЕЦ "Белене" и изграждането на "Южен поток" под формата на "Турски поток".

Без да разполага с влиятелния политически инструментариум на Първанов, настоящият президент Румен Радев видимо проявява амбиции да се изявява в такава роля.

Последният пример е опитът му да саботира срещата на президентите на страните от източния фланг на НАТО в Кошице.

"Тук съм, за да не допусна друг да решава бъдещето на българските енергийни проекти. При подготовката на срещата установих, че определени текстове на предварително изготвената декларация застрашават реализацията на важни инфраструктурни проекти от наш национален интерес и направих необходимото проблемните текстове да бъдат извадени от декларацията", каза Радев пред български журналисти в четвъртък.

Самата среща на инициативата Б9, в която участват България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша, е посветена на това как НАТО да се противопоставя на дезинформацията, пропагандата и хибридните заплахи, произтичащи от Русия.

Румен Радев предварително не взе отношение към хибридните заплахи, а нагледно демонстрира как работят те. Например чрез внушението, че партньорите в НАТО по някакъв начин работят срещу българските интереси.

Президентът не уточни от какви конкретни текстове е "спасил" българската държава, но използва момента да предупреди българското правителство "да материализира визитата на руския Дмитрий Медведев в България, а не да ставаме заложник на чужди интереси".

Очевидно под "чужди" на България интереси той разбира такива, които са чужди и на Русия.

В същото време държавният глава се опита да маскира проруските си послания, представяйки се едва ли не като защитник на каузата на НАТО. Той обясни, че с действията си дори предпазва страните от деветте страни от групата Б9, тъй като тя се е "отдалечила от замисъла си и дори създава рискове за интересите на деветте държави членки, отивайки отвъд приети от всички 29 съюзници подходи".

Подобни формати, всъщност, имат за основна цел да стиковат и общи позиции между страните от различните региони на Алианса, които по-късно да се опитат да наложат пред останалите съюзници.

Отделен въпрос е, че коментари като този на Румен Радев прекрачват добрия дипломатически тон, оспорвайки способността на отделните страни да идентифицират и защитават собствените си интереси.

Съвсем друг въпрос е, че интересите на страните от източния фронт на НАТО не съвпадат с тези на Радев. Повечето от тези държави настояват за възпирането на Москва и прекратяването на хибридните атаки срещу тях, докато българският президент не разпознава подобни опасности.

Това не е първият път, в който Радев заема откровени проруски позиции. Още в предизборната си кампания той акцентира на позицията си за снемането на европейските санкции срещу Русия, които бяха наложени заради незаконната анексия на Крим. Радев призна, че анексирането е незаконно, но обясни, че "де юре Крим е украински, а де факто руски".

След встъпването си в длъжност Радев спря да глашатайства за снемане на санкциите, поне по време на срещите си с представители на ЕС и НАТО.

След като България остана една от малкото страни в ЕС, които не експулсираха руски дипломати заради покушението срещу бившия руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания, той приветства позицията на правителството и обясни, че "солидарността не трябва да е сляпа".

Такава "солидарност" обявиха и от НАТО, но тя съвсем не е сляпа, а се базира на конкретни данни, които Лондон представи на съюзниците си. Друг въпрос е дали те имат доверие и сигурност да споделят подобна информация с Радев.

Миналата година Радев обвини Украйна за кризата в Керченския пролив. Според него напрежението там се дължи на "украинската вътрешна политика и амбиции", позиция, която бе формулирана и от руският му колега.

Владимир Путин обвини за сблъсъка украинския си колега Петро Порошенко, който имал за цел да бъде преизбран и затова предприел провокацията към руснаците.

В последните дни, когато британският разследващ сайт Bellingcat и руският му партньорски сайт The Insider съобщиха за възможна връзка между опита да бъде отровен българския бизнесмен Емилиян Гебрев и руското военно разузнаване, Румен Радев заяви, че само преди няколко дни е разбрал за случая, който от 2015 година. При положение, че по закон достъпът на държавния глава до информация от спецслужбите е същия като този на правителството, стои въпросът изискал ли е той такава информация и какво е установил?

От критичния взор на президента редовно убягват всякакви теми, свързани с киберсигурността, независимо че на местните избори през 2015 г. бе извършена синхронизирана атака срещу сайтовете на много български институции.

Според тогавашния президент Росен Плевнелиев с голяма степен на вероятност стои групата Sofacy - Fancy Bears, която се свързва с руското военно разузнаване ГРУ.

Радев обаче внимателно избягва подобни теми.

Това са само част от позициите на Радев, които компрометират страната ни пред партньорите ни и ерозират доверието към нея в НАТО и ЕС. Към тях може да се добавят и публичните коментари за ролята на руския генерал от запаса Леонид Решетников около кандидатурата му за президент, както и позицията на държавния глава в защита на диктатора Николас Мадуро, който доведе Венецуела до нищета и хаос.

Като достойнство на позицията на българския президент може да се посочи обаче нейната последователност и недвусмисленост. За съжаление с подобни "достойнства" не може да се определи поведението на българското правителство, олицетворявано от премиера Бойко Борисов, който във Вашингтон и Брюксел има една позиция, в София – друга, а трета в Москва. В крайна сметка обаче правителствата му рядко си позволява да дразни Кремъл, а в тандем с усилията на президента Радев, България по-скоро утвърждава имиджа си на "троянски кон" на Москва в ЕС и НАТО. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. spaceman
    #30

    Право в 10-ката! Браво, Никола Лаков!

  2. ирис
    #29

    не мога да понасям този човек

  3. edin.drug
    #28
    Отговор на коментар #27

    Разбирам твоя плач по Варшавския договор, но това е положението. Пък и не си първият, който пуска фитили, че НАТО не ни е необходимо. Дано не ти плащат в инфлационни рубли, че... лоша работа.

  4. velko
    #27

    По време на ВСВ Турция и Япония бяха членове на оста "Рим,Берлин и Токио"Те запазиха неутралитет,не нападнаха своя съсед СССР.След ВСВ.Норвегия е член на НАТО.Не членува в ЕС.Не иска друг да разполага с националните й богатства.Швеция членува в ЕС.но не членува в НАТО.Шфецария не е член нито на НАТО,нито на ЕС.Могат да се дадат много др. примери.ОК излиза от ЕС. Националните интереси стоят над всичко.Н.Лалов пише глупости на търкалета.Неграмотен и невеж,той изпълнява политическа поръчка,изключително с клишета и измислици,с щампи. аНевеж

  5. edin.drug
    #26

    Заслугата за руския служител Радев е споделена - между БСП от където той изхожда (или бива изходен :)) и ГЕРБ, които направиха всичко възможно той да бъде избран. Тиквеният медал е за онзи немалък процент от нашия "велик народ", който гласува за Талашитко.

  6. Анасонлийски
    #25

    Е, какво друго да се очаква от Радев!? Генералът бе избран за Президент, защото рашките го назначиха за поредния гарант на интересите си в България. И пак с Боко ще ни играят комедията "евроатлантици и евразийци". Ама, хак ни е, защото сме идиоти!

  7. balrogbg
    #24
    Отговор на коментар #21

    Явно създаваш съветски(фалшиви новини), но се надявам да ти плащат в пари а не в рубли.

  8. Vidco91
    #23

    Каскет до каскета, мила моя майно льо!

  9. Milenca
    #22

    ГЕРБ и мутрата Борисов компрометираха Плевнелиев, за да ни пробутат този Радев - българофоб

  10. Преслав
    #21

    Абе стига с Радев, Индия обяви официално, че с архаичен МИГ-21 е свалила пакистанския F16. Нека, внимателно Боко да премисли струват ли си тия 2 млд. на, вятъра...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.