Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Казахстанският президент е наредил на силите за сигурност да стрелят без предупреждение

При безредиците в Казахстан са ликвидирани 26 "въоръжени престъпници", над 3000 са арестувани

125 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев каза днес, че е наредил на силите за сигурност да откриват стрелба без предупреждение, в случай че размириците продължат. Той добави, че онези, които не се предадат, ще бъдат "ликвидирани", предаде Ройтерс. Близо 20 000 "бандити" атакуваха финансовата столица Алмати и рушат държавна собственост, каза в телевизионно обръщение президентът.

По думите му миротворческите сили от Русия и съседни страни са пристигнали по молба на Казахстан и са временно в страната, за да гарантират сигурността. Токаев благодари също на руския президент Владимир Путин, както и на лидерите на Китай, Узбекистан и Турция за тяхното съдействие в потушаването на размириците.

Започналите в Казахстан на 2 януари масови протести срещу поскъпването на горивата прераснаха в безредици. Президентът разпусна правителството и обяви извънредно положение. По негово искане доминираната от Москва Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС) изпрати в Казахстан миротворчески сили за стабилизиране на обстановката. По данни на властите, в момента конституционният ред като цяло вече е възстановен във всички региони на страната.

Токаев отхвърли всяка възможност за преговори с протестиращите и обеща "ликвидиране" на "въоръжените бандити" след няколко дни на кървави размирици в страната.

Тяхната ликвидация "ще бъде завършена скоро", добави президентът в телевизионно обръщение. Според Токаев най-големият град в страната Алмати е бил атакуван от "20 000 бандити" с "ясен план" и "високо ниво на бойна подготовка".

По-рано Министерство на вътрешните работи на Казахстан съобщи, че при размириците в страната са били ликвидирани 26 "въоръжени престъпници" и са арестувани над 3000 души, предаде Ройтерс. "Задържани са над 3000 престъпници, ликвидирани са 26, а още 18 въоръжени терористи са ранени", съобщи и казахстанската телевизия "Хабар 24", която също цитира министерството. Жертвите от страна на протестиращите обаче вероятно са повече, тъй като по-рано се говореше за десетки загинали. Десетки участници в размириците бяха елиминирани, заяви вчера полицията в Алмати.

По данни на ведомството 18 членове на полицията и националната гвардия са убити, 748 - ранени, посочва ТАСС. Властите са въвели критичното "червено" равнище на терористична опасност на цялата територия на страната, съобщи пресслужбата на Комитета за национална сигурност.

"В чужбина звучат призиви към страните да проведат преговори за мирно решаване на проблемите. Каква глупост. Какви преговори може да има с престъпници, с убийци? Имаме си работа с въоръжени и подготвени бандити", каза казахстанският президент, цитиран от ТАСС.

Той отбеляза освен това, че става дума "както за местни, така и за чуждестранни" бандити, които нарече "професионални саботьори".

Токаев каза, че "именно свободните медии и някои хора в чужбина са тези, които играят ролята на подстрекатели" на тази криза.

"Антитерористичната операция продължава, екстремистите не са сложили оръжие. Тези, които не се предадат, ще бъдат ликвидирани", каза казахстанският президент, признавайки, че "остава още много работа, за да се извлекат уроците от трагедията".

В Алмати все още се стреля

Не стихва стрелбата около Площада на републиката в най-големия казахстански град Алмати. По улиците лежат загинали хора. Виждат се няколко коли със следи от куршуми; най-малко в две от тях има човешки тела, предаде ТАСС.

Тази сутрин събитията в Алмати се развиват главно в района на площада. Другаде из града положението е сравнително спокойно и рядко отекват изстрели.

Мнозина подстрекатели към безредици се движат из Алмати с коли без номера, както съобщи неотдавна комендантството на мегаполиса. Властите предупредиха, че хората трябва да носят документи за самоличност, а спрямо собствениците на коли без номера и самите превозни средства ще се прилагат най-строгите санкции, предвидени от обявеното извънредно положение.

В Алмати всички сгради на държавните органи са под контрол, но терористите и бандитските групировки в града ожесточено се съпротивяват на властите, заяви днес в обръщение комендантът на Алмати генерал Канат Таймерденов.

Антитерористичната операция в Алмати продължава. Освободени са сградите на акимата (областната администрация), резиденцията на президента и Площадът на републиката, съобщи комендантът. Той прикани населението "да проявява предпазливост", тъй като силите на реда продължават да прочистват зоната от "терористи и бандитски формирования".

Генералът призова жителите на Алмати да спазват режима на извънредно положение и комендантския час, "да не излизат вечер и нощем навън и в града".

Миротворческият контингент на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), разположен в Казахстан, не участва в бойни операции, а отговаря за защитата и охраната на държавните обекти. Това заяви днес Даурин Абаев, първи заместник-ръководител на президентската администрация, в ефира на републиканската телевизия "Хабар-24". По думите му в бойната част от операцията по прочистване на Алмати от терористи в четвртък са участвали сили на подразделенията на казахстанските специални части "Аръстан", "Арлан", "Беркут", както и Министерството на отбраната.

"В резултат на операцията всички административни сгради в града са прочистени от терористи. Много бойци са ликвидирани и задържани. Сега се установява самоличността им. Разглеждат се различни версии за тяхната принадлежност към екстремистки организации", уточни представителят на президента.

Миротворците поеха контрола върху летището на Алмати, съобщи Москва

Миротворците от ОДКС съвместно с правоохранителните органи на Казахстан поеха изцяло контрола върху летището на град Алмати. Това съобщи днес пред журналисти говорителят на руското военно министерство генерал-майор Игор Конашенков, цитиран от ТАСС.

Над 75 самолета от военната авиация на Русия - повече от 70 машини Ил-76 и 5 броя Ан-124 "Руслан", денонощно прехвърлят в Казахстан подразделения от руския контингент в миротворческите сили на ОДКС. Руски самолети се използват и за прехвърлянето на контингенти от Беларус, Таджикистан, Киргизстан и Армения на казахстанска територия, уточни Конашенков.

Всички военни от руския контингент са минали специална подготовка и притежават опит от реални бойни действия. Действията на миротворците от ОДКС в Казахстан се ръководят от командващия Въздушнодесантните войски на Русия генерал-полковник Андрей Сердюков, добави говорителят.

Интервенцията на ОДКС напомня операция на Варшавския договор

Разполагането на войски на Владимир Путин в Казахстан е завръщане към царска Русия, пише в. "Дейли телеграф". Сегашната операция на Путин създава асоциации и с инвазиите на Унгария и Чехословакия от силите на Варшавския договор съответно през 1956 и 1968 г., изтъква британското издание. За пореден път Владимир Путин възпроизвежда прецедент от времената на Студената война.

До вчера Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), военен съюз на бивши съветски републики, съществуваше само на хартия. Тя бе разглеждана само като инструмент за съхраняване на руското влияние в постсъветското пространство, с който не се прави нищо на практика. Сега обаче съюзът се мобилизира и то с учудваща ефективност и бързина.

Интервенцията на ОДКС в Казахстан създава асоциации с инвазиите на Унгария и Чехословакия от Варшавския договор. Тогава, както и сега, предвождан от Москва военен съюз извършва интервенция, за да потуши въстание в съседна страна, която Кремъл възприема като част от сферата си на влияние. Тогава, както и сега, Москва действа заедно със съюзниците си, като по този начин прави заявка за регионално лидерство. Не става дума обаче за носталгия по Съветския съюз. Казахстан е най-голямата, най-богатата и най-образованата страна в Централна Азия, Казахстан и Русия имат обща граница, дълга 7500 км, а режимът на бившия казахстански лидер Нурсултан Назарбаев е важен и надежден съюзник на Русия.

Изглежда Путин реши, че интервенцията с цел слагане на край на безредиците в Казахстан крие по-малко рискове от бездействието, отбелязва "Дейли телеграф". Решението на Путин вероятно е свързано и с едно принципно положение, което е било валидно много преди съветския период. През 1849 г. Хабсбургската империя моли цар Николай Първи да изпрати армия за потушаването на въстание в Унгария. Половин век по-рано Русия, Австрия и Прусия се сражават заедно срещу революционна Франция и Наполеон, защото нито една от трите монархии не иска да допусне някоя от нейните посестрими да бъде сразена от френските революционни сили.

Идеята (с Казахстан) е простичка. Не бива да се допуска консервативна автокрация да бъде свалена от улично въстание. От тази гледна точка не е важно, че, за разлика от революцията на Майдана в Украйна през 2014 г., в казахстанското въстание няма нищо прозападно. Никой не развява знамето на Европейския съюз в Алмати. Никой не застрашава регионалната хегемония на Русия. Става дума за цените на горивата, за корупция и за недоволство от един елит, който е на власт прекалено дълго време, обобщава "Дейли телеграф".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

125 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #125
    Отговор на коментар #116

    Жечев, изправи ми косата, но но поне си призна къде е любовта ви на Таварищите ни тук! Да живей ККП! Успеха на кремълския ви Бащица, пак благодарение на Памперса, не го и оспорвам. Вярвам че няма и да пропусне да "освободи" и Казахстан за да конролира горивата и от там.

  2. Mz/X
    #124

    При нас има обратния проблем. Огромна част от хората в държавния сектор почти нищо не работят, а получават заплата за която в частния сектор им вземат здравето. Нормалното е някъде по средата.

  3. Mz/X
    #123
    Отговор на коментар #121

    Едно време при социализма така приказваха партийните секретари.

  4. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #122
  5. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #121
  6. Mz/X
    #120

    Неотдавна имаше тук статия че лекарствата в САЩ поскъпнали и не им стигат парите да си лекуват болестите придобити от многото работа.

  7. Mz/X
    #119
    Отговор на коментар #117

    Повечето американци за да могат да си плащат кредита работят 6 дена в седмицата по 12 часа на ден. По улиците няма хора защото или бачкат или спят. Това ли трябва да преживея в светлото ти американско бъдеще ? Работят на огромни разстояния от къщите си и т. н. Училища от които не постъпят определен брой войници в армията им намаляват субсидиите.

  8. Горскио
    #118

    Въпросът, на който политкоректните медии не дават отговор е дали 20 -процентното руско малцинство подкрепя статуквото (диктатура, корупция, обаче про-руски управляващи), или е на страната на протестиращите. Западът се държи доста благосклоно към разправата на режима с протестиращите. Много въпроси, на които политкоректните медии не дават отговор.

  9. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #117
  10. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #116

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.