Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Природният газ в Европа отново се търгува под 900 долара за 1000 куб. метра

4 коментара
Природният газ в Европа отново се търгува под 900 долара за 1000 куб. метра

Цената на природния газ в Европа спадна под прага от 900 д. за 1000 куб. метра в хода на днешните търгове, сочат данни на лондонската борса ICE. За деня контрактите са загубили вече над 2 на сто от стойността си.

Цената на януарските фючърси на хъба Те Те Еф (TTF) в Нидерландия се понижи до 892 долара за 1000 куб. метра или 81 евро за мегаватчас.

Прагът от 900 долара бе преминат в низходяща посока още в петък, 23 декември - за първи път от 13 юни тази година.

Котировките се понижават на фона на топлото време в Европа - температурите в повечето европейски страни тази седмица остават над обичайното за сезона. Това доведе до по-слабо теглене на газ от хранилищата, а запасите, складирани в тях, нараснаха до рекордни равнища.

Освен това делът на вятърната енергия в енергийния микс на ЕС вече седмица стабилно се задържа на ниво около 20 на сто или повече, като в неделя дори превиши 31 на сто - вторият най-висок показател, откакто се води статистиката.

Подземните газови хранилища в Европа в момента са запълнени 83,1 на сто или с 11,5 процентни пункта над средното ниво за тази дата през последните 5 години. В тях са складирани 89,94 млрд. куб. метра газ.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Цената не се понижава заради топлото време, а заради запасите, които европейските страни вече имат. Бизнес доверието се завърна с подписването на договори за инвестиции и разширяване на капацитета за добив на газ в Алжир, Катар, Норвегия и САЩ. Най-големият губещ - Русия, има възможност да играе на пазар, който видимо е разпределен, но е обвързан с дългосрочни договори за големи пари. Това прави енергийната криза с непредвидим изход. Шистовият газ е отговорът на газовата криза. Има проучвания, които показват, че такъв газ може да се добива на много места по света, включително и в ЕС. Къде сме ние с шистовия газ?! Какви са резултатите от многогодишните проучвания?!

  2. Jack Daniels
    #3

    Аууу било обидно да наречеш "ана'л'л'изатори" всички руски меке.р.ета които се плюнчат по TV и ни обясняват как Европа не можела без руски газ. Mediapool, стига с тези левичарски простотии. Ще ги щадите да не им нараните чувствата докато те обират данакоплатците ли? Може би трябва и да им направим местенца където да се чувстват сигурни?

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. The Rock
    #1

    Ха ха ха ха!!! Русня себалос!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.