Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът на руски газ в Европа падна до нивата от времето на разпада на СССР

29 коментара
Износът на руски газ в Европа падна до нивата от времето на разпада на СССР

Изграденият по времето на Леонид Брежнев газов мост Русия-Европа, който десетилетия наред снабдяваше руската икономика с технологии и потребителски стоки срещу износ на суровини, отива в историята.

През 2022 г. "Газпром" е продал 101 милиарда кубически метра газ на страни извън ОНД, което е наполовина по-малко в сравнение с предишната година. По план около 16 млрд. куб.м от този обем трябваше да получи Китай по тръбопровода "Силата на Сибир". Доставките за Турция и европейските страни, които по-рано бяха най-крупният клиент на "Газпром", съставляват едва 85 млрд. куб.м и спадат до най-ниското си равнище в съвременна история на Русия, според оценки на анализатора от BCS Global Markets Рон Смит, цитиран от "Москоу таймс".

За сравнение: през 1991 г. "Газпром" е продал в Европа 110 млрд. куб.м, а в периода 1985-1991 година, когато империята СССР се разпадаше, износът е бил в диапазона 70-110 млрд.куб. метра годишно.

Спирайки газа на почти всички европейски страни след ултиматума да плащат в рубли, "Газпром" намали притока към ключови европейски потребители до 42 милиона кубически метра на ден. Въпреки войната, този газ се изпомпва през газотранспортната система на Украйна.

"Газпром" изпраща около 50 милиона кубически метра повече дневно през "Турски поток", но по-голямата част от този газ остава в Турция, а останалата част се изпраща през България към Сърбия и Унгария.

През следващата година износът на "Газпром" към Европа и Турция може да се свие до 65 млрд. куб.м, прогнозира Смит. Това ще бъде най-ниското равнище от времената на Брежнев и Андропов до днес.

Износът за страни извън ОНД на ниво от 55-69 млрд. куб.м е регистриран за последно през 1980-85 г., според статистиката на "Газпром Експорт".

Всъщност говорим за "самоубийството на "Газпром" като участник в световния газов пазар, казва Михаил Крутихин, партньор в RusEnergy: Кремъл жертва газовата индустрия заради илюзорната надежда да принуди Европа да се откаже от подкрепата си за Украйна.

Доставките за Китай досега компенсират само една десета от закупените от Европа обеми. През следващата година, според плана за експлоатация на "Силата на Сибир", те ще нараснат до 22 милиарда кубически метра, докато преди войната в ЕС бяха продадени над 150 милиарда кубически метра.

Оставайки без пазари за продажба, "Газпром" е принуден да съкращава добива със скорост, която статистиката на газовата промишленост не е виждала нито веднъж в историята: производството на газ през 2022 г. падна почти с 20%, до 412.6 млрд. куб.м – най-ниското от 2008 г. насам.

Спадът на производството през тази година не се отрази на финансовите резултати на "Газпром" поради рекордно високите цени на газа на световния пазар.

За първото полугодие на 2022 г. концернът отчете най-високата печалба в цялата си история - 2.5 трилиона рубли. Приходите през 2023 г. вероятно ще бъдат под рекордните нива, но по-високи от обичайните години заради твърде високите цени, но в близките години, когато газовите цени започнат да се коригират, което в крайна сметка трябва да стане, доходите на Газпром от износ значително ще спаднат, смята Рон Смит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #29

    В момента всички европейски страни имат запас от газ за зимните месеци. През пролетта ще видим голям обрат в тази политика на отваряне и затваряне.

  2. ABV
    #28

    2022 e годината в която героичният украински народ и храбрата му армия спасиха света от Трета световна война! Единствената причина, поради която в момента путик не бомбандира Берлин, Варшава, София, Прага, Париж и Лондон е че счупи отровния си зъб в Украйна! Нека благодарим на героичния народ на Украна и да му пожелаем по скорошна пълна победа през 2023!

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #27

    Очаквам скоро путлер да почне да предлага газа си с "нагрузкой" - литър газ+литър бояришник безплатно. Едно време така продаваха съчиненията на др. живков и на др. брежнев

  4. The Rock
    #26

    Всеки успех за Русия е смърт за България! Да живее България!

  5. The Rock
    #25
    Отговор на коментар #20

    Бойко Борисов също!

  6. The Rock
    #24

    Бахмут е украински: https://www.youtube.com/watch?v=Y62dCrZ4lxI

  7. The Rock
    #23

    Влизането на подразделението "Кракен" в село Новоселивске - Луганска област: https://www.youtube.com/watch?v=XRl-ISZLifA

  8. The Rock
    #22

    Дванадесет население места в луганска област са освободени, руснаците бягат: The Ukrainian army broke through the front of Russians: these areas were liberated https://www.youtube.com/watch?v=2ueLwPlG7zY

  9. Десен бесен
    #21

    Стискам палци възможно най-скоро производството на водород да стане икономически конкурентно на въглеводородите. ВЕИ-тата вече са. Тогава казваме чао на Раша и картела от камилари. Ще трябва да мислим тогава обаче за много сериозна бетонна стена по границата на ЕС.

  10. Мазен Кумунис
    #20

    Путлер май се превръща в най-големия неудачник. ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.