Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия изцяло замени руския газ с норвежки

6 коментара
Норвежката компания Equinor и германската SEFE сключиха голямо споразумение за продажба на природен газ и водород. Снимка: SEFE

Решението на Германия да превърне Норвегия в най-големия си доставчик на газ, завърши със сделка тази седмица, която ще покрие голяма част от промишлените ѝ нужди. Във вторник германската държавна енергийна компания Sefe и норвежката Equinor (EQNR.OL) обявиха газова сделка на стойност 50 млрд. евро, която ще осигури една трета от промишления газ, от който се нуждае Германия, предаде Ройтерс.

Преди войната в Украйна "Газпром" осигуряваше около 60% от потреблението на газ в Германия. Прекратяването на руските доставки миналата година и експлозиите на "Северен поток" принудиха редица промишлени производства да спрат работа, а германците, както и цяла Европа, предприеха мерки за спестяване на енергийното потребление. Тези несгоди бяха посрещнати със задоволство в Кремъл и захраниха руската пропагандна машина, която не спираше да тиражира прокоби как Европа ще измръзне без руски газ.


"С топли пожелания", иронизира заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев през август 2022 г., на върха на европейските цени на газа.

Оттогава цените се сринаха 10 пъти и Германия се научи да се справя без руски газ. Сега 60% от потреблението се осигурява от Норвегия, която е най-големият производител на газ в Европа. Тя се превърна основен доставчик на Германия веднага след напускането на "Газпром". Оттогава страните сключиха няколко споразумения, последното от които тази седмица.

В резултат на това делът на Норвегия ще достигне 60%, отбелязва Ройтерс. Вярно е, че такава силна зависимост от един доставчик крие рискове, макар и не същите като тези, свързани с действията на Русия и "Газпром". Споделените политически възгледи на Германия и Норвегия намаляват вероятността от смущения, но не са гаранция срещу технически проблеми, предвид голямата мрежа от тръбопроводи, свързващи Норвегия с континента, коментира Хенинг Глойщайн, анализатор в Eurasia Group. Но разклоняването на мрежата добавя надеждност, уточнява той: ако е необходимо, газът може да бъде изпратен през друго разклонение.

Доставките на втечнен газ (LNG) се превърнаха в допълнителен източник на внос на синьо гориво. Германия е подписала дългосрочни споразумения за с американските компании ConocoPhillips и Venture Global. В допълнение, тя е намалила потреблението, въпреки че нейната индустрия все още е силно зависима от доставките на електроенергия, произведена от газ.


В резултат на това средномесечният внос на газ е намалял тази година с повече от 25% в сравнение с миналата година.


В бъдеще, като част от зеления преход, Германия планира допълнително да намали потреблението си. Сделката между Sefe и Equinor ще замени доставките на газ с водород от 2029 г.

Междувременно цената на газа в Европа (холандски TTF фючърси) вече е около 34 евро/MWh. Това е 10 пъти по-ниско от август 2022 г., когато надхвърли 340 евро (или около 3600 евро за 1000 куб. м). Тогава Медведев обеща на Европа газ от 5000 евро за 1000 кубически метра, но веднага след изявлението му цената се срина.

Тази есен ЕС напълни газовите хранилища догоре доста предсрочно. С началото на отоплителния сезон резервите намаляха, но не значително; Сега те съдържат 87.6% газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. borisovanikoleta43
    #6

    Германия взема умно решение, предпочитайки норвежкия природен газ пред руския! Този избор не само подчертава важността на енергийната диверсификация, но и набляга на стабилността и надеждността на доставките.

  2. Bлaдo
    #5
    Отговор на коментар #2

    ;-) + ... ... ... знаят те къде да лижат... ;-)

  3. ABV
    #4

    Къде е онази кастрирана меркЕЛТилна сVиня да обясни как по-хубави гаZZове от путювите няма?

  4. ABV
    #3

    тъпите, недалновидни, мерКЕЛтилни немски сVини за 3-ти път през последните 10 години докараха на Европа пълномащабна Vойна и раZZорение! След като толкова въртяха далавери путЬю и надробиха тази попара да изпратят собствените си угоени сVичета да умират Украйна!

  5. ПyтлЭр Xyйло
    #2
    Отговор на коментар #1

    Недейте, колега, ще решат, че пу тю им дава орден, че и ще се оближат. Такива са си те, передавъйе отвсякъде. Аз обаче продължавам да чакам Bundesnachrichtendienst (BND) да разследва и пандизи геносен шредер и комсомолката от FDJ, птеродактилът "анджи" мЭркель.

  6. Bлaдo
    #1

    ... ;-) ... с което лично! се изсеквам в муцуните на всички тукашни кюспета, които с години ми зяеха тука и слугуваха на руската пропаганда за "сев.поток2" :-)))) ... ... ... :-))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.