Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Си Дзинпин отново отказа на Путин нов договор за руски газ

10 коментара
Планираният маршрут на газопровода "Силата на Сибир-2". Източник: "Газпром"

Пътуването на руския президент Владимир Путин до Китай и вторите му за тази година разговори с китайския президент Си Цзинпин отново завършиха без ключово решение, което се чака в Кремъл от много години.

Въпреки че Путин нарече Си "скъп приятел", похвали Пекин за успеха на проекта "Един пояс, един път" и обяви "големи перспективи" за двустранните отношения, Китай не подписа договор за допълнителни доставки на руски газ и изграждането на газопровода Сибир-2.

Проектът, който Кремъл насърчава повече от 7 години, е планирано да бъде обсъден на преговори, каза прессекретарят на президента Дмитрий Песков в първия ден от визитата. И въпреки че Путин доведе със себе си внушителна делегация за среща с китайците, която включваше вицепремиера Александър Новак, отговарящ за енергетиката, шефа на "Газпром" Алексей Милер и шефа на "Роснефт" Игор Сечин, така и не им се удаде да получат съгласие от Си Дзинпин, предаде "Москоу таймс".

Никакви документи няма да бъдат подписвани по "Силата на Сибир-2", каза Песков пред ТАСС.

Още през пролетта, когато Си Цзинпин посети Москва, Путин заяви, че проектът за нов газопровод с капацитет 50 милиарда кубически метра годишно е във "висока степен на готовност". Той също така обеща на Китай до 100 милиарда кубически метра руски газ годишно - 5 пъти повече, отколкото "Газпром" изнася в момента. Но в последното изявление пред пресата Си не каза нищо за руския газ, а съвместното комюнике спомена само разширяване на сътрудничеството в енергийния сектор.

Китайският договор е отчаяно необходим на "Газпром", който загуби европейския пазар, намали износа до минимум от последните години на СССР и беше принуден да намали производството с почти една трета - рекордно количество в историята си. През 12-те месеца от юли 2022 г. до края на юни 2023 г. нетните загуби на компанията са над 1 трилион рубли нетни загуби. "Газпром" изразходва две трети от паричните резерви в сметките си за покриване на загуби и парични пропуски.

Тази година Китай ще закупи 22 милиарда кубически метра газ от Русия чрез тръбопровода "Силата на Сибир-1", пуснат през 2019 г., което обаче ще компенсира само една осма от предишния износ за Европа, който в пика си достигна 170 -180 милиарда кубически метра годишно.

Цената на газа на "Газпром" за Китай е почти наполовина по-ниска от тази за ЕС и Турция: 271.6 долара за хиляда кубически метра срещу 481.7 долара, според материалите към проектобюджета на Русия за 2024 г. Но въпреки отстъпките и голямото желание на Москва, Китай е в състояние да се въздържи от нови големи договори за суровини, заявява ръководителят на Берлинския център Карнеги за изследване на Русия и Евразия Александър Габуев: "Всяка оптика, при която договори с Китай предоставят нови източници на приходите във военната хазна на Путин, е лоша за Китай."

В крайна сметка, след като е договорил "много добра цена", Китай може да се съгласи на "Силата на Сибир-2", не изключва Михаил Крутихин, партньор на консултантската компания RusEnergy. Изграждането и пускането на газопровода обаче ще отнеме поне 10 години и пак няма да замести загубените доставки за Европа, допълва експертът.

Но Русия няма много избор, въпреки че зависимостта ѝ от Китай нараства, казва Филип Иванов, старши изследовател в Asia Society в Ню Йорк. Въпреки всички твърдения за стратегическо партньорство, китайските инвестиции в Русия остават непропорционално скромни, посочва той: "Китайските компании са загрижени за политически рискове, вторични санкции, корупция и общата непредсказуемост на руския пазар."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #10
    Отговор на коментар #8

    А как е точно, русофиле?

  2. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #9
  3. Емил Станоев
    #8

    Не е точно така . Статията е манипулативна.Но който вярва нека де си вярва.

  4. Калико Джо
    #7

    Путин е трябвало да вземе Бойко в делегацията да обясни на Ши как се прави газов хъб и как това не е Силата на Сибир, ами Китайски поток.

  5. BLM
    #6
    Отговор на коментар #3

    Де да беше Третият свят! То може би е да не е държава. В Сибир има достатъчно китайци.

  6. Pesho
    #5

    Кукуууу

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Карамаз
    #3

    Путин загуби питомното, сега се мъчи да спечели дивото. Недалновидната политика на Путин от 25 години, направи Русия на държава от Третия свят!

  9. beyond_the_frame
    #2

    Срещата на путин с китайския си колега може да влезе в учебниците по биология в раздела "Междувидови кръстоски" по темата "Може ли дракон да oнoжда мечка" Ами МОЖЕ и го прави на живо пред журналистите от цял свят.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.