Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите на България идват от правителството

0 коментара

Политическите спорове за това кой е виновен за забавянето на България в преговорите с Европейския съюз обещават да прераснат в сериозен вътрешнополитически скандал. Но тъй като в България, както в незабравимия сериал Туин Пийкс, нищо не е това, което е и всеки говори едно, за да каже нещо друго, задачата по декодирането на политическия сюжет е по-сложна от обичайното.

Случващото се в момента на повърхността може да бъде описано така: опитът на правителството на Симеон Саскобургготски да прехвърли на предишното управление забавянето на преговорите с Евросъюза предизвиква ответна сериозна реакция на СДС с искане на министерски оставки.

Главно действащо лице от страна на правителството

не е премиерът, не е и външният министър, а директорът на премиерския кабинет Стоян Ганев. Ганев придружаваше Симеон Сакскобургготски в Лаакен, където стана ясно, че 10 страни без България и Румъния влизат в ЕС през 2004. Ганев взе участия в предавания на БНР и БНТ, където всъщност лансира термина "забавяне" на преговорите на България с ЕС, като каза, наследството от предишното правителство не може да ни даде шанса бъдем приети в Евросъюза през 2004 г. Днес терминът "забавяне" бе подет и от СДС. През тези 3 дни никой не зададе въпроса за какво забавяне става дума, след като България започна преговори за присъединяване едва през 1999 г. - няколко години след страните от десетката. Никой не зададе и въпроса за какво забавяне трябва да се говори, след като и в програмата на предишното управление на ОДС, и в управленската програма на НДСВ са фиксирани почти идентични срокове - финализиране на преговорите с ЕС през 2004 г. и ефективно членство през 2006 .

Липсата на тези въпроси и на техните отговори още веднъж показва, че контекстът на думите не е това, което се чува.

На всеки е ясно, че България не е функционираща пазарна икономика, заяви Ганев пред националните медии. В България реформите са забавени, а от 2000 г. насам икономическите показатели на страната се влошавали. Ганев цитира индекс на Уолстрийт джърнъл за икономическа свобода, където България е на 95-о място. Имало и ред други неприятни показатели. Стоян Ганев смята, че икономиката продължава да върви надолу и в момента.

Като допълнение, проясняващо пейзажа, прозвучаха и

оценките на руския експерт Владимир Квинт,

съветник на Симеон Сакскобургготски в предизборния период и главен идеолог на програмата "800 дни". "Нищо не се е променило. Бизнесът продължава да е задушен. Не се реализират дори инициативи на министър-председателя. ...Данъчната система не стимулира бизнеса. Липсва и икономическа стратегия.", казва Квинт в интервю за вестник "Труд".

Изявите на Стоян Ганев и Владимир Квинт (колеги от университета на Муун в Бриджпорт, САЩ) представят нова линия на поведение. Освен към разправа с бившето правителство на ОДС, да се върви към

"отстрел" на министри от сегашния кабинет

И че темата за евроинтеграцията е само претекст, чрез който се поставя основния въпрос - за политико-икономическото развитие на страната.

Квинт обяви, че не е във възторг от икономическия екип на Сакскобургготски още при представянето на предизборната програма през май и юни т.г. Сега, без да назовава поименно хората от Лондонското сити, които заеха постове във финансово-икономическия сектор, Квинт дава да се разбере, че те спъват министър-председателя Симеон Сакскобургготски и съсипват чудесните му идеи за микрокредитирането, за превръщането на Тракия в свободна зона и т.н. Съдейки по акцентите от интервюто на Квинт, в компанията на юпитата е добавена и социалният министър Лидия Шулева.

При положение, че за броени месеци най-безумно изглеждащата идея - безлихвено кредитиране в условията на пазарна икономика - започва да придобива реалистични очертания под формата на малки суми нисколихвени кредити за стартиране на дребен семеен бизнес. И че при всичките си недостатъци като действащи управленци, хората от Лондонското сити поне показват, че не смятат да се отклоняват от линията за изграждане и стабилизиране на пазарна икономика в България.

Би било странно тези изяви на Ганев и Квинт

да не са съгласувани с премиера

Ако не са, той би следвало да намери начин да се разграничи от изразените позиции. Ако става дума за добре съгласувана акция, тогава е ясно, че се готви подмяна на хората от Лондонското сити при предстоящи рокади в кабинета. Другият вариант е мозъчният тръст на Сакскобургготски да подготвя консолидация на отстъпление. В този случай вината за провала на правителството ще бъде солидарно разпределена между икономическия екип от сегашния кабинет и наследството от миналия.

И тъй като няма съмнение, че приказките за изоставането в преговорите с ЕС са повече или по-малко за публична консумация, много по - важен е въпросът в името на какъв конкретен икономически и политически интерес се извършва цялата кампания срещу ОДС и министри от сегашния кабинет. Имат ли тези героични напъни нещо общо с широко прокламираната от Квинт теза за амнистия на капитали и превръщането на България в гостоприемен дом на всякакви капитали, защото те щели да спомогнат за увеличаването на жизнения стандарт? Очевидно има капитали и носители на капитали, за които господата Ганев и Квинт лобират и чиито политически гаранти се явяват. Очевидно техните усилия срещат отпор - дали осъзнат или не, от страна на икономическите министри.

В този контекст е особено важно

от какви позиции СДС атакува правителството

Ако СДС декларира, че най - важната задача за България е да получи покана за членство в НАТО през 2002 г. и да ускори преговорите за присъединяване към ЕС, то неин естествен партньор в това направление е на първо място външният министър Соломон Паси. Именно по време на мандата на това правителство и на външния министър Соломон Паси България най-после успя да излезе пред света с ясни, категорични и активни позиции по проблемите на евроатлантическата интеграция. И е повече от сигурно, че неотклонното следване на този курс е както предпоставка, така и гаранция за излизане на страната от "сивата зона" на икономически и бизнес - влияния, за чието установяване у нас предишното правителство имаше определена "заслуга". А от гледна точка на излизането от "сивата зона" не би било зле СДС да помисли и върху абсурдно звучащата на пръв поглед идея за всяка опозиция - подкрепа и на определени действия на икономическия екип.

Очевидно в близките дни основният публичен проблем ще е евроинтеграцията. И разни хора ще говорят разни неща. В действителност, обаче, нещо предстои да се случи. Ако СДС желае да демонстрира поведение не само на вечно оправдаваща се набедена опозиция, по-разумно би било да не реагира първосигнално. Може би има събития и процеси, върху които СДС би могло да влияе, особено в комплицирана ситуация като настоящата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.