Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите на България не са във военната, а в съдебната реформа

0 коментара

В концепцията за чуждото военно присъствие по света предстоят сериозни промени. България, като бъдещ член на НАТО и като съюзник на САЩ във войната срещу тероризма, ще бъде част от тези промени. Това е един от основните изводи, които се налагат от посещението на началника на генералния щаб на Българската армия генерал Никола Колев в САЩ. Той беше посрещнат с най-високи военни почести от началника на Обединените военни щабове на американската армия ген. Майерс, който му връчи Медал на честта - едно от най-високите американски военни отличия.

Основните теми в разговорите между двамата са били ходът на военната операция в Ирак, бъдещото развитие на ситуацията след войната там и предстоящите промени в областта на сигурността. По време на срещата началникът на Обединените военни щабове на американската армия е изразил признателността на САЩ за българската подкрепа по време на войната в Ирак.

Големият въпрос във Вашингтон, който Конгресът все по-настойчиво задава на администрацията, обаче е кога съюзниците ще се включат реално, със свои реални сили в следвоенната операция в Ирак - тоест кога ще изпратят свои контингенти на помощ на американската армия. По този повод генерал Колев заяви: "България е в процес на подготовка на такъв контингент с размер на един батальон - пехотен, механизиран батальон. Вече има необходимото политическо решение, което е взето от нашето Народно събрание", припомни Колев и допълни, че в рамките на 2 седмици ще приключи подготовката на батальона. Засега е решено той да бъде в полската зона на отговорност и по думите на Колев, тъй като на полските колеги им е необходимо малко повече време за подготовка, вероятно изпращането и вазвръщането на контингента на място в Ирак ще стане през юли.

Началникът на генералния щаб на армията призна, че въпросът с финансирането на българския батальон все още не е решен окончателно. Той каза, че осигуряването на средствата е работа на политиците, а не на военните. Колев заяви, че в момента контингентът за Ирак се подготвя със средства от тазгодишния бюджет, отклонени от други дейности. "Така че не сме спрели подготовката, но въпросът с финансирането не е решен 100 процента", каза генералът.

Никола Колев каза още, че евентуалното по-нататъшно предислоциране на американските части от Европа и Балканите няма да доведе до увеличаване на българското участие в умиротворителните контингенти в Косово и Босна. Най-вече поради липса на достатъчно средства за това.

Същевременно обаче той каза, че България ще изпрати нови 20 офицери и сержанти в Афганистан. Те ще бъдат инструктори при обучението на новата афганистанска армия, която се формира в момента.

Що се отнася до един от най-горещите въпроси на деня - за евентуалното откриване на американски военни бази в нови страни, включително и в България, ген. Колев заяви, че окончателни решения по този въпрос засега няма. В момента текат политически и военни консултации по темата.

Същевременно обаче Колев индиректно потвърди информацията отпреди няколко дни, според която в момента се обсъжда въпроса за разработването на малки тренировъчни бази с малки, но постоянни готови за действия контингенти. Той каза, че в момента върви един "много сериозен процес на преглед на всички стратегически виждания". Те, според него, може да се развиват в следната посока: "да не се поддържат толкова много войски , постоянно дислоцирани в различни места по света, а да се поддържат малки бази с известно количество оборудване и материални средства. А войските основно да си стоят в домашните си условия".

"Това е идея, разбира се, тя не е финализирана като концепция, като официална политика и стратегия, но е идея по която се работи - да се поддържат подготвени, тренирани сили в метрополията, които да се изпращат при нужда в различни части на света и там да ползват тези бази и инфраструктури и тези материални средства, които се поддържат там. А да не поддържат постоянно дислоцирани войски в различни части по света, тъй като това е много скъпо за която и да е държава", допълни ген. Колев.

Той уточни, че България би могла да предложи редица свои съоръжения за подобни нужди, в това число летища, складове и полигони.

Началникът на Генералния щаб на БА изтъкна, че подобен подход би имал и сериозен социален ефект. "Изграждането и поддържането на чужди бази, независимо от техния размер, има многопосочно позитивно влияние върху развитието на инфраструктурата. Това решава социални въпроси, тъй като така или иначе ще бъдат наети и местни хора да работят в тези бази; така или иначе ще бъдат сключени договори за доставки и услуги от местни компании."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.