Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължава чистката в турската правосъдна система

3 коментара

В Турция продължава чистката в правосъдната система, която правителството започна след мащабния корупционен скандал в края на миналата година, засегнал и високите етажи на властта. Над сто магистрати в Истанбул бяха преместени на други постове. А двама от прокурорите, отговарящи за разследването за корупция бяха изпратени на място, където няма дори съдебна сграда, съобщи БНР.

За да потуши ефекта от корупционното разследване, правителството обмисля да премахне специализираните съдилища, а техните пълномощия да бъдат прехвърлени към гражданските. Специализираните съдилища са от времето на военния режим през 80-те години и обществото, в голямата си част, не ги одобрява.

Министърът на правосъдието Бекир Боздаг заяви, че до местните избори в Турция, които ще се проведат в края на март, правителството ще внесе в парламента предложение за промяна по този въпрос в законодателството. Управляващата ПСР има мнозинство и поправката може да бъде приета. От друга страна обаче в правомощията на специализираните съдилища са включени делата по закона за борба срещу тероризма, но засега не е известно дали делата по този закон, който обхваща и кюрдската работническа партия – ПКК - ще бъдат предадени на граждански съдилища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Някой път си мисля, че може би по-добре щеше да е турците да бяха завладели цяла Европа, ей тъй поне за кратък период от време, а не само балканите както се случи на практика. Тогава нямаше да сме свидетели на безумната политическа линия, която провежда ЕС към Турция. Който не е сърбал турската попара, колкото и да му обясняваш не вдява. Англичаните например все още са убедени, че кланетата в Батак и Перущица били измислица - нищо, че и до ден днешен костниците с костите на загиналите седят там за всеки, който иска да ги посети и ги види. Какво да си говорим тогава, след като Европа не е готова да признае дори очевадни исторически истини за османската кочина?!

  2. Анонимен
    #2

    Запада мислейки си че турските политици са достатъчно зрели, принуди Турция да ограничи възможностите на армията да се меси в политиката. Ислямисткото правителство изпълни тази заръка с отявлена охота. Сега коато ислямисткото правителство се разправи по същия начин и със съдебната система, никой не може да храни илюзии за примитивната политическа култура в Турция. Европейски Съюз ли? - Да, може ама някой друг път.

  3. Анонимен
    #1

    Рѫководството на Евросъюза изприказва голѣми приказки за това какъ армията въ турция (която е свѣтски настроена, поне доскоро) не бивало да влиѣе на политиката, като ограничава ислямисткитѣ тенденции въ управлѣнието на тази държава, обаче и бъкѣлъ не продумва когато въ турската сѫдебна система се вършатъ политически чистки - нѣщо, което е многократно по-смущаващо отъ влиянието на турскитѣ военни, които искатъ модерна свѣтска държава! Да знаетѣ, че отъ европейски галфонъ по-голѣмъ нѣма...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.