Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължава кризата с мигрантите на полската граница с Беларус (ГАЛЕРИЯ)

Съветът на ЕС отменя облекчения визов режим за официални представители на Беларус

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС
  • Снимки ЕПА/БГНЕС

Кризата по границата между Беларус и Полша не дава днес признаци на успокояване. Между двете страни се разменят обвинения, а стотици мигранти стоят на открито на студа в на практика ничия земя, предаде ДПА.

Премиерът на Полша Матеуш Моравецки заяви, че мигрантската криза по границата с Беларус заплашва стабилността и сигурността на целия ЕС, предаде Франс прес.

"Затварянето на полската граница е важно за нашия национален интерес. Но днес цялата стабилност и сигурност на ЕС са заложени на карта", заяви в Туитър Моравецки.

Рано тази сутрин, по изгрев слънце, той посети граничния район, придружаван от полския министър на отбраната Мариуш Блашчак. Той благодари на граничарите за работата им и подчерта, че те действат много професионално, предаде полската агенция ПАП.

По-късно във вторник Моравецки обвини руския президент Владимир Путин за миграционната криза на границата с Беларус, предаде Франс прес.

Беларуският президент Александър "Лукашенко е извършителят на последната атака, но това нападение си има поръчител, който се намира в Москва, и това е (руският) президент (Владимир) Путин", каза Моравецки на извънредно заседание на Сейма по темата.

Полският премиер заяви още пред долната камара на парламента, че мигрантите, струпали се от беларуската страна на границата, трябва да се върнат назад.

Ситуацията на границата с Беларус няма да се успокои бързо, а по-скоро ще продължи да се нажежава, предупреди на заседанието полският министър на отбраната Мариуш Блашчак. Той уточни, че общо 13 хиляди полски военнослужещи са разположени по протежение на цялата граница с Беларус.

Приблизително 1500 нелегални мигранти опитаха вчера да влязат в Полша от Беларус вчера, каза на заседанието полският министър на вътрешните работи Мариуш Камински. Той добави, че от беларуската страна на границата се намират между 2000 и 4000 мигранти, а в Беларус има общо 15 хиляди мигранти.

Беларус днес разкритикува Варшава, че отправя безпочвени обвинения, че Минск стои зад опитите за незаконно преминаване на границата от хиляди мигранти. "Беларуското министерство на отбраната смята, че тези обвинения от полската страна са неоснователни и неоправдани", се казва в изявление на ведомството. В него Полша е обвинена, че нарочно засилва напрежението.

Полските власти затвориха рано тази сутрин пропускателен пункт на границата с Беларус, близо до мястото, където вчера хиляди мигранти се опитаха на навлязат на полска територия. Полша изпрати допълнителни военни, граничари и полиция на границата с Беларус.

Парламентът на Литва обяви днес извънредно положение по границата си с Беларус и центровете за настаняване на идващи оттам мигранти, предаде Ройтерс. Мярката влиза сила от днес в полунощ и ще продължи един месец. Тя позволява на граничарите да използват "мисловна принуда", тоест заплахи, и "пропорционално физическо насилие", за да осуетяват незаконното влизане в Литва на мигранти.

Литовските депутати забраниха придвижването на мигранти в петкилометровата ивица по беларуската граница без разрешение на граничната полиция. Ще бъдат отнемани мобилните телефони на вече влезлите мигранти; на тях е забранено да се събират на големи групи до границата, вкл. в миграционните центрове.

От началото на тази седмица по границата с Беларус са дислоцирани допълнително граничари, войници и полицаи, съобщи днес по националното радио началникът на Службата за гранична охрана генерал Рустамас Любаевас.

Министрите на външните работи на Полша и Литва Збигнев Рау и Габриелюс Ландсбергис призоваха страните от ЕС да проявят солидарност във връзка с миграционната криза, съобщи днес външното министерство във Варшава.

Съветът на ЕС отменя облекчения визов режим за официални представители на Беларус

Европейският съюз затяга режима на издаване на визи за представители на беларуските власти в отговор на "хибридната атака" на режима в Минск, обвиняван от Брюксел, че умишлено докарва мигранти по границите на ЕС, предаде Франс прес.

Страните членки на съюза потвърдиха днес предложение на Европейската комисия от края на септември за преустановяване на използването на механизъм, улесняващ издаването на визи на представители на беларуските власти, съобщи Съветът на ЕС. В комюникето се уточнява, че решението няма да засегне обикновените граждани на Беларус.

"Осъждаме и твърдо отхвърляме инструментализирането на миграцията от беларуския режим. Неприемливо е, че Беларус си играе с живота на човешки същества за политически цели", каза словенският министър на вътрешните работи Алес Хойс, чиято страна е ротационен председател на Съвета на ЕС. Той добави, че "решението, взето днес, доказва за пореден път нашата обща воля да продължим да се борим срещу тази хибридна атака, която е в ход".

Мярката бе предприета на фона на покачването на напрежението на границата между Беларус и Полша. Източноевропейската страна членка на ЕС разположи хиляди войници, за да блокира наплива на хиляди мигранти от бившата съветска република.

Европейският съюз обвинява Беларус, че от юни умишлено организира трафик на мигранти, най-вече от Близкия изток, към Полша и две други източноевропейски страни от съюза - Литва и Латвия, в отмъщение за налагането от Брюксел на санкции на Минск заради репресиите срещу демонстрантите, протестиращи срещу спорното преизбиране на президента Александър Лукашенко през август миналата година.

Вчера председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова страните членки на ЕС да одобрят нови санкции срещу беларуските власти и да обмислят наказателни мерки срещу авиокомпании, които транспортират мигранти до бившата съветска република.

Днес Франция обвини Беларус, че се опитва да дестабилизира Европейския съюз, като организира "трафик на мигранти" към неговите граници.

Русия предложи ЕС да плати на Беларус, за да спре мигрантските потоци

Руският външен министър Сергей Лавров предложи днес Европейският съюз да окаже финансово съдействие на Беларус, за да го окуражи да спре преминаването на мигранти в блока, предаде Ройтерс.

Лавров каза, че Европейският съюз трябва да бъде последователен в начина, по който третира трети страни, използвани от мигранти, за да влязат в блока. Той посочи споразумението от 2016 г., съгласно което Европейският съюз предостави финансови средства на Турция, която обеща да връща мигранти и бежанци, преминаващи през Егейско море, за да влязат нелегално в Гърция.

Лавров каза, че Европейският съюз може да направи същото с Беларус. Държави, от които в Европейския съюз влизат бежанци, "трябва да бъдат третирани по един и същи начин", каза Лавров.

"Вчера, по време на определени политически дискусии на експертно ниво, беше казано: защо когато бежанци идваха от Турция, Европейският съюз отпусна финансиране и те останаха в Република Турция? Защо да не е възможно да се помогне по същия начин и на Беларус?", заяви Лавров.

Не стана ясно кои политически дискусии има предвид той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кремлинско Хуйло Путлер
    #5

    Питам се кога точно ще сложат самострелните остановки..Не границата на уж либерална и свободна Европа студуват майки и деца. Това не го разбирам. Някои вече "благорят" на Полша и вадят примери от историята от битката при Виена

  2. Real ''Mickey''
    #4

    Разбира се че не съм фен на Лукашенко, но.... Когато НПО-корабите на един известен хуманист и щедър Човек(с главна буква) събираха генетичния материал от надувамите лодки край бреговете на Африка и го доставяха до ЕС, не беще ли това достойно за адмирации и благодарности???? Дори една хуманна,добре платена капитанка я обявиха за герой ! Каква е разликата от сега, пък дори и Лукашенко го прави безплатно за ЕС данъкоплатците?? Всеки разумен отговор ще ми от полза.

  3. Илиев Пешо
    #3

    А да - да помолят Тихановска да спре всичко - нали я водят за президент на Беларус.

  4. Илиев Пешо
    #2
    Отговор на коментар #1

    От Либия, Ирак, Афганистан - там ли Путин? А какво стана с виковете "уелкоме!" с които бяха залети новините преди не толкова отдавна? А и географията ти куца - Беларус не е Русия. От друга страна - защо Лукашенко трябва да спира хората да ходят където искат, да пази ЕС от бежанци (вече може да се ползва тази дума, че до преди няколко години трябваше да се наричат само "мигранти")

  5. Гений
    #1

    T.e. путинските военни самолети с фосфорни бомби са прокудили тези хора от родните им места... после путински пътнически самолети и беларуски автобуси са ги докарали до полската граница... И вместо да им осигурят топла храна и одеала (нали сега се намират върху хуманна беларуска земя?) товаришчите им раздават клещи за рязане на тел и вият до небето, каква била лоша Полша!!! Кремълска класика...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.