Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проектът за промени в конституцията може да е готов до юли

10 коментара
Атанас Славов, снимка БГНЕС

Напълно е възможно още през юли да бъде представен проектът за промени в конституцията, съобщи министърът на правосъдието Атанас Славов (ПП-ДБ) след среща с представители на ГЕРБ в Народното събрание по темата за промените в основния закон.

Въпреки несигурното бъдеще на правителството, Славов казва, че има амбиция да бъдат осигурени поне 180 гласа в подкрепа на конституционните промени, за да бъдат приети по-бързо. За тази цел още следващите дни в Народното събрание ще има срещи и с БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане".

До този момент не е ясно каква ще бъде дълбочината и обхвата на конституционната реформа. Говори се за намаляване на правомощията на главния прокурор, а Кирил Петков настоява тази фигура въобще да бъде премахната от конституцията, за което обаче е нужно свикването на Велико Народно събрание.

Другата голяма тема е за намаляването на политическото влияние във Висшия съдебен съвет.

Има идеи за отнемана от прокуратурата на правото да се меси във всички сфери на обществения живот покрай конституционната формулировка за осъществяването на общ надзор за законност. Друга заявка е за въвеждането на пряката конституционна жалба, което ще даде право на българските граждани да се обръщат директно до Конституционния съд.

ПП-ДБ настояват и за силно ограничаване на правомощията на служебното правителство.

Атанас Славов обяви, че е постигнато съгласие акцентът в промените в конституцията да бъде върху трансформирането на Висшия съдебен съвет на прокурорски и съдийски съвет без общ пленум, ограничаването на правомощията на главния прокурор и въвеждането на някаква форма на индивидуална конституционна жалба.

"Амбицията ни е да се случат конституционните реформи. Това е една от причините да съществува кабинетът, легитимира управлението и се надявам да бъде постигнато съгласие по тях, като разговорът ще премине и през конституционната комисия", посочи Славов.

Министърът на правосъдието казва, че управленската програма на ГЕРБ и ПП-ДБ в частта за правосъдие е до голяма степен договорена. "Остава да се изчистят и синхронизират позициите", каза Славов.

Лидерът на депутатите на ГЕРБ в парламента Десислава Атанасова допълни, че днешният разговор с министъра на правосъдието е бил с цел да се очертае посоката на конституционната промяната.

Детайлите, по думите ѝ, ще дойдат, когато заработи и комисията по конституционни въпроси, защото всяка от парламентарните групи има различни идеи за промяна в Конституцията.

Тя обяви, че разговори са били водени не само с ГЕРБ, но и с представители на ДПС без да посочва имена. "Най-общо казано: търсим допирни точки, за да може да внесем един общ проект за промени в основния закон и мнозинство, което след това ще има ангажимент да гласува този проект", обобщи Атанасова.

Конституционната комисия в Народното събрание все още не е провела нито едно заседание, а ПП-ДБ настояват ДПС да изтегли санкционирания по "Магнитски" Делян Пеевски от нейния състав.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Danko
    #10

    Бързата кучка слепи ги ражда. Така казва народът. А тия невежи и морално нечистоплътни човечета (спомнете си записа със самопризнанията им), се разбързали да променят на коляно основния закон на държавата. Щото им дават зор от посолствотО ли?

  2. Danko
    #9

    Тия са в пълна невъзможност да скърпят като хората дори един закон, та щели да променят Конституцията? Ще стане като ония диванета некадърни, дето взривиха два турбогенератора на ПАВЕЦ "Чаира". А тия ще взривят цялата държава, без да им мигне окото.

  3. Milanova Magda
    #8

    И кой в това НС ще изготви проект за конституционни промени? Не виждам изявени юристи конституционалисти там. По ТВ-тата компетентни юристи / с имена в професионалния си опит/ казаха , че са необходими най малко 3 месеца за професионален труд от екип за промените. Нека некомпетентните да не пипат Конституцията за да ги обслужва тях.

  4. Мазен Кумунис
    #7

    И тогава отново ще отидете до стаята на Пеевски да го поканите с Карадайъ да гласуват! ;)

  5. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #3

    До голяма степен си прав. Термин за специфично служебно правителство между редовно избраните има само в няколко държави. В Австралия и Нова Зеландия, както и в Канада (caretaker cabinet), както и в Холандия (demissionary cabinet), също и в Пакистан и Бангладеш, но наистина това просто означава свиване на функциите на дотогавашното избрано редовно правителство, а не назначаване на ново от някого. Това другото, назначено като нашето, го наричат временно правителство (provisional) и то може да се назначи

  6. Dora Apostolova
    #5

    Мафията ще прави конституционни реформи, за да премахне мафията... От туй по голям виц тази година не съм чула ..-:)))

  7. ефрейтора
    #4

    Работата може да стане само ако се използва огромния капацитет на конституционния експерт и незаменим партньор на дебилните пепета- Делян Пеевски . Иначе нема начин...

  8. roser
    #3

    Ако тръгнат да правят истински промени в конституцията, да започнат от премахването на това чудо "служебно правителство". Няма как цялата държава да бъде управлявана от "назначени", вместо от "избрани" хора. Не съм чул в някоя друга държава да има такъв феномен "служебно правителство".

  9. rusonefil
    #2

    И защо не беше готов още през април? Щото сте умнокрасиви?

  10. Отбелязвам
    #1

    И впишете в Конституцията, че Президентът няма право да изразява мнение по вътрешната и външната политика на избраните Правителства.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.