Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата да стане частично независима, предлага ОДС

0 коментара

Поканата ни за членство в НАТО би трябвало да ускори и реформата в съдебната система. "Такива мнения са изказани и на самата среща в Прага пред нашата делегация", заяви министърът на правосъдието Антон Станков по време на днешната конференция за конституционни промени в частта за съдебната власт. Станков очаква парламентът да отговори положително на необходимостта от промени в Конституцията.

Съдебната система е слаба, зле ръководена, недостатъчно финансирана и с лоша материална база. Съдебната система е в криза, а българите са убедени, че има криза сред магистратите. Тези изводи от изследвания на различни агенции и институти изказа Антон Станков при откриването на днешната конференция.

В съдебната власт да остане само съдът, а прокуратурата и следствието да бъдат изведени. Това становище на ОДС обяви зам.-председателят на СДС Екатерина Михайлова по време на конференцията за конституционни промени в съдебната власт, организирана от Министерството на правосъдието.

Пред участниците във форума Михайлова посочи, че следствието трябва да мине на подчинение на изпълнителната власт, а прокуратурата да получи частична независимост.

"Позицията, която ние развиваме, е че може прокуратурата да не е към изпълнителната власт и че министърът на правосъдието не е главен прокурор", каза тя.

" Не сме привърженици на това министърът на правосъдието да е главен прокурор и имаме това предвид, когато казваме, че прокуратурата може да излезе от съдебната власт, но не отива директно към изпълнителната власт, а се намира някъде по средата", уточни по-късно пред журналисти Михайлова. Прокуратурата трябва да има независимост при вземане на решения, допълни още тя. По думите ѝ въпросите, свързани с промяна на основния закон, трябва да се дискутират, за да се избере най- добрият модел. Възможни са различни модели, уточни Екатерина Михайлова - главният прокурор да се избира от Народното събрание, или да се отчита пред него.

Тя припомни, че ОДС очаква отговор на Конституционния съд по повод запитването си възможно ли е това Народно събрание да осъществи промени в Конституцията, или трябва да се свиква Велико народно събрание. Другият проблем е ще има ли достатъчно голямо мнозинство в този парламент за промяна в основния закон, след като левицата и ДПС вече се изказаха негативно.

Екатерина Михайлова акцентира и на необходимостта час по-скоро да се реши въпроса със снемането на имунитета на магистратите и депутатите. По думите ѝ, имунитетът трябва да се гарантира само в рамките на дейността им.

Не е нормално да има такъв имунитет за магистратите, заяви и Джеймс Хамилтън, главен прокурор на Ирландия и експерт от Съвета на Европа. "В повечето страни съдиите не подлежат на отговорност за това, което казват като съдии, но магистратите могат да бъдат арестувани при едно или друго нарушение", посочи той. "В никоя страна няма да видите, че съдията не може да носи наказателна отговорност" допълни Хамилтън.

Правосъдният министър Антон Станков повтори позицията си, че прокуратурата трябва да остане в съдебната власт, така, както е дефинирано в момента, защото това ѝ гарантирало независимост от политически влияния.

"Вие разглеждате въпроса за отчетността на прокуратурата. Трябва да внимавате да не изместите принципа за върховенството на закона, ако прокуратурата е подотчетна на парламента. Тогава върху прокуратурата може да се оказва натиск", предупреди Джеймс Хамилтън, главен прокурор на Ирландия и експерт от Съвета на Европа.

Той посочи, че на прокуратурата не бива да се дават правомощията за обиски, вземане на мерки за неотклонение, арести без санкцията на съда.

Да се внимава при ползването на чужди модели, за да не се вземат лошите неща, призова Джеймс Хамилтън. Съдебната система трябва да е независима, но е необходимо да се извършва контрол над нея, посочи той. В САЩ и в някои страни от Европа по законодателството предвижда намеса на политическия фактор при назначаването на съдиите. "Моето мнение е, че трябва да се деполитизира назначаването на съдиите", каза Хамилтън. Еврокомисията препоръчва независим орган, който да консултира правителството при назначаване на магистратите.

Мандатът на съдиите трябва да се определя със закон. Специализиран орган трябва да налага наказания на магистратите, а Висшият съдебен съвет (ВСС) да упражнява контрол. Изборът на членовете на ВСС трябва да става от съдебната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.