Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата погна с обвинителни актове синода на Инокентий

0 коментара

Софийската градска прокуратура (СГП) е внесла в Софийски градски съд (СГС) обвинителен акт срещу Петър Станков, бивш заместник-кмет по образованието в столичната община, заради регистрацията на Алтернативния синод на Инокентий.

Успоредно Пловдивската прокуратурата внесе обвинение в съда срещу отец Камен Бараков от алтернативния синод, като го обвинява в престъпление против кредитори, защото не е поискал от съда да обяви фирмата му в несъстоятелност.

Обвинителните актове заваляха дни преди 90-годишния юбилей на патриарх Максим, по чието искане прокуратурата изгони през юли свещениците на Инокентий от храмовете.

Станков виновен, че издал регистрация на Инокентий

Бившият зам. кмет на София е обвинен за неизпълнение на служебните му задължения и превишаване на правата.

На 28 юли 2003 година, в качеството на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - заместник-кмет на Столична община в София, изпълняващ функциите на кмет, Станков е "превишил и нарушил служебните си задължения, като подписал 33 заповеди за вписване в регистъра на вероизповеданията на местни поделения на Светия синод на Българската Православна Църква, представлявана от самопровъзгласилия се Софийски Митрополит Инокентий", се казва съобщение на прокуратурата, цитирано от БТА.

Според прокуратурата Станков е направил това, без към заявлението за регистрация да е приложено съдебно решение на СГС за регистрация на вероизповеданието и на неговото централно ръководство. Не е имало и пълномощно на лицето, упълномощено от централното ръководство, според чл.19 от Закона за вероизповеданията, както и удостоверение от централното ръководство за лицата, които го представляват в съответната община с посочени седалище и адрес на местно поделение.

По това време, а и сега актуална съдебна регистрация нямаше и Светия синод начело с патриарх Максим. Заради регистрацията на Инокентий обаче владиците искаха дори отлъчване от църквата на столичния кмет Стефан Софиянски.

Вписванията са извършени с цел да се набави облага за синода на Инокентий и от деянието са настъпили значителни вредни последици, изразяващи се в създаване на благоприятни условия за осъществяване на незаконосъобразни дейности, подронващи моралните устои в обществото и конституционните основи, свързани с правота на вероизповедание, твърдят от прокуратурата.

За престъпление по посочения в обвинителния акт член - 282 ал. 2, НК предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 8 години.

Отец Бараков обвинен, че не е поискал несъстоятелност за фирма

Районна прокуратура Пловдив внесе в съда обвинителен акт срещу отец Камен Бараков от София, съобщи заместник-окръжният прокурор Михаела Буюклиева, цитирана от БТА.

Отец Бараков е обвинен в престъпление против кредитори в качеството си на управляващ и представляващ търговско дружество "Еврокредо" ООД - Пловдив. Срещу него е отправено обвинение за това, че не е поискал от Пловдивския окръжен съд да отрие производство за несъстоятелност в изисквания от закона 15-дневен срок.

В края на 1997 г по договор с поделение от Горна Оряховица "Еврокредо" се задължава да изработи, достави и монтира алуминиева дограма за обект на ГКПП Дунав мост - Русе. За това дружеството е получило авансово 90 на сто от стойността на обекта в размер на 105 400 германски марки или 458 279 840 неденоминирани лева. Независимо, че не е изпълнило задълженията си, дружеството не е върнало парите, а през януари 1998 г. същите са прeведени на кипърски фирми.

По случая е заведено дело и Окръжен съд Велико Търново, с присъда от юли 2002 г., е осъдил "Еврокредо" да изплати дължимата сума заедно с лихвата. От своя страна обаче Камен Бараков не е поискал от пловдивския съд откриване на производство по несъстоятелност. Според закона това е престъпление, за което се предвижда наказание лишаване от свобода до три години или глоба до 5 хиляди лева.

През юли, с прокурорски постановления полиция изхвърли свещениците от църквите, в които не се споменаваше патриарх Максим и ги върна на неговия синод. Още тогава бе обявено, че се водят и разследвания срещу лица от общината и служители на алтернативния синод.

Акцията бе в драстично нарушение на евроконвенцията за спазване на религиозните права, според които държавата не трябва да взема страната на спорещите страни в едно вероизповедание. Властите в София обаче се оправдаха с новия закон за вероизповеданията, който легитимира патриарх Максим.

Така с приетия закон от НДСВ, БСП и ДПС, по волята на премиера Симеон Сакскобургготски и президента Георги Първанов, и с акцията, разпоредена от главния прокурор Никола Филчев дядо Максим ще чества като победител своя 90-годишен юбилей в петък. По този повод Първанов ще връчи и на него орден "Стара планина"-първа степен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.