Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверяван прокурор ще проверява други за нарушения

29 коментара
Проверяван прокурор ще проверява други за нарушения
Зам.-апелативният прокурор на София и член на ВСС Николай Ганчев, чието уволнение бе поискано от главният прокурор Борис Велчев, ще участва в дисциплинарната комисия на ВСС, която трябва да реши дали колегата му  Цеко Йорданов – също нарочен от Велчев - да запази постовете си в прокуратурата и Висшия съдебен съвет (ВСС). Това реши на заседанието си в сряда ВСС в отсъствието на главния прокурор, който е на посещение в Брюксел.

Магистратите решиха, че на този етап никой от дисциплинарната комисия към ВСС не може да си поиска отвод заради евентуално възникване на конфликт на интереси между разследващите и разследваните.

Оставката на Николай Ганчев бе поискана в понеделник от главния прокурор Борис Велчев заради контактите му със съмнителния русенски бизнесмен  Илиян Станев – Мацола,  довели до “накърняване престижа на съдебната власт” .

Все още обаче не е внесено официално искане от прокуратурата за стартиране на наказателно производство.

“Чисто юридически ние нямаме основание да отстраним някой преди да има внесено искане за старт на дисциплинарна процедура. Няма обаче проблем, когато това бъде направено, ВСС да вземе друго решение”, каза говорителят на съвета проф. Александър Воденичаров. 

Според председателя на ВКС Иван Григоров не е редно членове на ВСС с образувано дисциплинарно производство да участват в заседанията на ВСС, визирайки висшите прокурори Цеко Йорданов и Николай Ганчев. След като производствата бъдат внесени в комисия на ВСС, Григоров ще предложи двамата прокурори да бъдат освободени от заседания. 

Зам.-главният прокурор Митьо Марков заяви, че не е морално Ганчев да проверява Йорданов, след като той самият подлежи на производство.

“Аз се познавам с него от 1983 година. Нищо не ми пречи да му кажа “абе, не ти ли се струва, че не е редно да си в този състав”. Едва ли аз ще бъда човекът, който ще защитава отрицателни мнения”, заяви Марков, който също е член на комисията, която ще разследва Йорданов.

По думите на проф. Воденичаров желанието на Ганчев да остане или не в “дисцлинарката” няма никаква юридическа стойност.

Първото заседание на комисия по случая “Йорданов” трябва да бъде на 26 юли. 

Парламентът да реши за двамата 

Двамата прокурори са членове на ВСС, избрани от парламентарната квота и е редно именно парламентът да реши за тяхното освобождаване или оставане на постовете, каза председателят на Апелативен съд – Пловдив Радка Петрова.

По думите ѝ членовете на ВСС не могат да се произнасят за освобождаването на други членове на съвета, като съдят по морални категории като “накърняване на престижа на съдебната власт”.

Според нея чисто юридически няма пречка Николай Ганчев да проверява своя колега Йорданов, защото “качеството член на ВСС е различно от качеството прокурор.”

Цеко Йорданов от своя страна изяви желание медиите да му се извинят за нещата, които са били изговорени в публичното пространство за него. Прокурорът определи мотивите, с които Борис Велчев иска освобождаването му, като неоснователни и обеща да предостави на журналистите папката за дисциплинарното производство срещу него.

“Ще намеря начин и ще ви я дам, въпреки че е секретна”, каза Йорданов, който е един от най-приближените на бившия главен прокурор Никола Филчев.

Неговото име присъстваше често в доклада за нарушенията, извършвани във ВКП за последните 5 години.

След заседанието пролича нежелание на членовете на ВСС да участват в предстоящата процедура по отстраняване на Ганчев и Йорданов. Колегата им Митьо Марков призна, че няма да му е особено приятно да решава за човек, който познава от началото на 80-те.

Източници на Mediapool от ВСС съобщиха, че по всяка вероятност още през следващата седмица двамата прокурори ще бъдат освободени от комисия, а след това и от Висшия съдебен съвет. Причината отводът да не бъде решен още в сряда е било отсъствието на главния прокурор.

Закон да направи задължителни имотните декларации за магистрати  

Междувременно председателят на ВКС Иван Григоров поиска новият закон за съдебната власт да задължи определен кръг магистрати да подават имотни декларации.

“В момента подаването на тези декларации е абсолютно пожелателно”, каза Григоров в сряда след заседанието на ВСС.

По-малко от половината от магистратите, попадащи в обхвата на операция “Чисти ръце”, са подали имотни декларации.

Решението на ВВС от преди два месеца бе взето по инициатива на главния прокурор Борис Велчев и председателите на ВКС Иван Григоров и на Върховния административен съд Константин Пенчев. То засяга всички шефове в съдебната власт, заместниците им и административните служители на прокуратурите и съдилищата – общо 74 магистрати.

“За мен е успех, че малко хора са подали декларации, защото така си пролича кой има да крие нещо”, заяви Григоров. Той и четиримата му заместници публикуваха своето имотно състояние в Интернет.

Причината за малкото подадени имотни декларации е, че магистратите или трудно разбират документите или имат някакви други съображения, смята шефът на ВКС.

Тримата висши магистрати са внесли и проект за наредба за имотните декларации във ВСС. Тя ще регламентира процедурата за публично обявяване на имотното състоянието на висшите съдии, сроковете за декларирането им и проверката за достоверността на данните.

Хората от съдийската квота няма да могат да проверяват имотните декларации на колегите си. Това ще правят прокурори или следователи, чиито декларации пък ще се проверяват от съдии, за да се избегне зле разбрана солидарност вътре в самите гилдии.

Магистратите подведени от Иван Григоров?

Членове на ВСС се оплакаха, че са били подведени от Григоров за имотните декларации. Твърдят, че при първоначалното обсъждане на бланката за попълване на данните шефът на ВКС заявил, че се попълват само онези полета, за които съответният магистрат си спомня какво е получил или изхарчил.

Така са били попълнени и голяма част от имотните декларации.

“Някои колеги бързаха да ги попълнят по този начин без да прочетат, че невярно попълнени данни се носи дисциплинарна отговорност”, каза членът на съвета Радка Петрова и добави, че така те попадат под ударите на закона.

Нейното становище бе индиректно подкрепено от говорителя на ВСС проф. Александър Воденичаров, който е попълнил своята декларация месец преди да бъде изготвен проекта за наредба за имотните декларации в магистратурата.

“Сега ще трябва да се обясни дали трябва да се попълва нова декларация, защото моята съм я подал много преди формулярите да придобият окончателен вид”, каза Воденичаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българан
    #30

    Със зъби и нокти се държат мошениците! Дано Велчев успее с чистката в прокуратурата! Кой ще чисти съда??

  2. 007
    #29

    Две интересни неща прочетох.Първо,че и двамата магистрати, които са предложение за уволнение са от квотата на НС(значи те трябва да назначат нови,а кой не беше сред управляващите предния мандат???) и второ,че някои(Воденичаров) се оплакват,че не са знаели,че подаването на невярна информация се санкционира и сега се притесняват за последствията.

  3. Rrrr
    #28

    Какво да правим с тая съдебна система?

  4. гражданин
    #27

    А в съда колко боклуци има!? Леле-мале!? Там ако се разровят нещата така ще завони. Но не вярвам да стане скоро. Не вярвам. Защото боклуци има и в този ВСС. Има хора с доказани несъществуващи ценностни системи. И тези хора кадруват сред магистратите?! И тези хора натискат непослушните и по-умните да не се издигат много-много. Не вярвам скоро да се оправим.

  5. Доматения Кол
    #26

    не е истина

  6. Зорба
    #25

    То нужда от коментар няма всичко си е ясно-трагедия и показни акции в стил мижи да те лажим.

  7. j.j.
    #24

    Приятелю "доматен кол"-по лошо е -ИСТИНА Е!

  8. Nina
    #23

    скороговорка е! Проверяван прокурор проврява други прокурори.........проверени от други проверяваши и проверени прокурори от проверни прокурори. И всичките са непроверени от психиатър барабар с бившия главен.

  9. Юрист
    #22

    Гласувайте за най-добрия български футболист за всички времена Христо Стоичков на www.bestfootballer.com

  10. Българан
    #21

    Трябва да се изхвърлят тези мошенници и да бъдат осъдени на години и години затвор!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.