Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин приема областите за сътрудничество с НАТО, но иска вето за тях

0 коментара

Руският президент Владимир Путин се съгласи с кръга от въпроси, които ще третира новият съвет НАТО - Русия, но поиска Русия да има равноправно участие във вземането на решения.

Това стана ясно на пресконференция, която той даде заедно с германския канцлер Шрьодер във Ваймар в края на двудневните руско-германски междуправителствени консултации.

По думите на Путин Русия предлага нова структура на партньорство със Северноатлантическия съюз по формулата 19 плюс един, която ще позволи общите проблеми да се обсъждат на равноправна основа. При новата структура Русия ще има правото да участва в процеса на вземане на решения на НАТО по важни въпроси.

Като важни въпроси Путин определи борбата срещу тероризма, неразпространението на ядреното оръжие и оръжията за масово унищожение, както и хуманитарните операции.

С това руският президент изключи от кръга на общите решения Русия - НАТО въпросите на разширяването на Алианса и военните операции по член 5 на Вашингтонския договор в защита на членовете на НАТО.

Изброените области, за които, както става ясно, Русия иска право на вето, съвпадат изцяло с тези, предложени по-рано от генералния секретар на НАТО Робъртсън и от други висши представители на Алианса. Това е едно развитие в досегашната руска позиция, която по-рано гласеше, че в съвета НАТО - Русия трябва да се гледат всички въпроси, които имат отношение към сигурността.

Но в предложението на НАТО и многобройните изявление на генералния секретар лорд Робъртсън, ясно беше казано, че решенията по всички въпроси засягащи НАТО не могат да се взимат от държави, които не са членове на Алианса.

По този повод руските дипломатически представители изразяват мнение, че всъщност новият съвет НАТО - Русия няма много да се различава от сега съществуващия Постоянният съвет Русия - НАТО, който е създаден през 1997 и има само консултативни функции.

Инициативата за по-тясно сътрудничество на Алианса с Русия беше формулирана миналата година в писмо на британския премиер Блеър до президента Путин, което беше оценено от наблюдателите, като жест на благодарност към руския президент Владимир Путин заради подкрепата му за борбата срещу тероризма.

По време на пресконференцията канцлерът Шрьодер също изрази убеждението си, че в Европа не може да има траен мир без тясно партньорство между НАТО и ЕС от една страна и Русия от друга. Отношенията между Германия и Русия са модел за стратегическо партньорство, допълни Шрьодер.

По мнението на Шрьодер САЩ, ЕС, Русия и ООН трябва да изработят обща платформа за преодоляване на близкоизточната криза. Той се изказа също за запазване на международната антитерористична коалиция, която трябва да действа съобразно принципите и устава на ООН.

Германия и Русия оценяват еднакво събитията в Ирак и смятат, че международната общност трябва да координира действията си спрямо Багдад в съответствие с резолюциите на ООН.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.