Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";Иракската среща"" на НАТО в Прага

0 коментара

Предизвикателството на президента Буш към ООН: Действайте бързо за Ирак, или ще станете излишни!, скоро ще се пренесе и върху друго творение на периода след Втората световна война, търсещо мястото си в света след 11 септември - НАТО.

Първата пълномащабна среща на високо равнище на НАТО от три години насам ще се състои в Прага след девет седмици. Предполагаше се, че ще бъде посветена на разширяването /вероятно ще бъдат поканени цели седем страни от Източна Европа/ и на "трансформацията" на НАТО /макар че никой не беше сигурен какво точно значи това/. Но няма значение: вече е почти сигурно, че Пражката среща ще се превърне в "Иракска среща", което, заедно с предстоящия дебат в Съвета за сигурност на ООН, може да предопредели дали САЩ ще продължат да се чувстват обвързани с познатите многостранни институции от Студената война.

Перспективата е достатъчна, за да всее смут в средите на военните от двете страни на Атланика. Ръководството на Пентагона начело с Доналд Ръмсфелд безмилостно изключи силите на НАТО от войната в Афганистан и дълбоко се съмнява дали алиансът все още има някаква стойност отвъд политическия символизъм и поддържането на мира на Балканите. Мнозина членове на НАТО на свой ред не искат война с Ирак и проявяват дълбока неохота да я подкрепят, дори на думи, а още по-малко на бойното поле.

Въпреки това, официалните лица и от двете страни на океана миналата седмица започнаха да проумяват, че няма начин да бъде заобиколен въпросът. Единственото нещо, по-лошо от дебат за Ирак на среща на НАТО, би било една среща на НАТО, която пропусне да се занимае с подготовката на САЩ за война с жизнено важно значение за спасяването на сигурността на Запада според Вашингтон. Нещо повече, дори победените привърженици на многостранния подход в правителството на Буш започват да виждат сгодния случай: сега, когато президентът е решил да търси съюзници за иракската си мисия, Прага може да даде шанс да се преодолее решително тенденцията към отмиране на НАТО и да се отреди на организацията важно място в конфликта с терористи и рискови режими, който може да продължи десетилетия.

Никой не допуска, че войната срещу Ирак може да стане пълномащабна операция на НАТО като кампанията през 1999 г. в Косово. Но оптимистичният сценарий, поне според Вашингтон, е следният: перспективата за нова американска военна кампания в Близкия изток може да подтикне НАТО да прегърне новата идея на правителството на Буш за създаване на "сили за реагиране", съставени от европейски войници и способни да се присъединят към САЩ в бойни мисии извън границите на Европа. Представители на Вашингтон започнаха да информират правителствата от НАТО за идеята едва от няколко седмици, но се надяват одобряването ѝ да стане централно събитие в Прага.

Това ще бъде голяма крачка към уреждането на най-големия практически проблем на НАТО, а именно - неспособността на много от страните-членки да съберат сили, способни да се бият ефикасно на бойно поле извън Европа или дори да ги транспортират дотам, както и явното нежелание на правителствата им да похарчат пари, за да се сдобият с такива сили.

Новите сили за реагиране на практика ще включат скромните части от съществуващите европейски армии, които са модернизирани, ще ги обединят под ново командване и ще ги подготвят за присъединяване в кратък срок към американските сили в мисии, подобни на афганистанската.

Така ще бъде постигнат магическият трик - да се съживи НАТО като работещ военен съюз, без да има нужда от увеличаване на европейските военни бюджети. Един от авторите на идеята - Ричард Куглър от Института за национални стратегически проучвания в Националния университет на отбраната, е пресметнал, че това ще струва само 2-3 процента от европейските военни бюджети. Нищо чудно, че помощник-министърът на отбраната Джей Ди Крауч получи благоприятна реакция, когато информира Брюксел в началото на месеца.

Вътре в правителството на САЩ междувременно се засилва мнението, че САЩ имат нужда от помощта на НАТО в Ирак и че е било грешка отстраняването на съюзниците в Афганистан.

Не само че за правителството би било полезно политическото прикритие, което би му осигурило участието на съюзниците, но и плановете за следвоенен Ирак предвиждат солидно европейско участие - в мироопазващи сили и в проекти за възстановяване - участие, което би се уредило по-лесно , ако силите на НАТО участват от самото начало.

Посланикът на Държавния департамент за НАТО Никълъс Бърнс формулира поредица варианти в документ, който се разпространява из Вашингтон - от резолюция на Съвета на НАТО в подкрепа на военна операция и предоставяне на въздушни мостове и пристанищни бази за американските сили до участие на части от страни-членки на НАТО в бойни действия или в специализирани дейности. Например няколко европейски армии имат подходящи части за противохимическа защита.

Привличането на НАТО в кампанията срещу Ирак ще бъде не по-малко трудно, отколкото да се спечели подкрепата на Съвета за сигурност. Но при условие, че залогът е бъдещето на организацията, един убедителен личен призив на Буш в Прага може да свърши добра работа. Приемайки го, европейските правителства ще могат да съживят едно партньорство, което представлява най-добрият им шанс да влияят върху хода на една продължителна война, а САЩ ще имат много по-голям шанс да спечелят - и в Ирак, и извън него.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.