Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Райнер Цителман: Важно е да си припомняме миналото, за да не се повтори

0 коментара
Д-р Райнер Цителман, автор на книгата "В защита капитализма", личен архив

"Много ценно за обществото е да се сблъска с миналото си. Едно общество като българското, според мен, трябва да знае повече за всичко, което се е случило тук в близкото минало“, казва немският историк и социолог, автор на 26 книги, д-р Райнер Цителман в интервю пред Mediapool.

В първата част на интервюто Райнер Цителман поясни разликата между пазарната и плановата икономика, връзката между конспиративните теории и антикапиталистическите нагласи. Неговото мнение за екологичната икономика, изкуствения интелект и причината интелектуалците да се изкушават от социализма.

Райнер Цителман не е само историк, който добре познава съвременната история, близкото минало и ужасите на комунистическата власт в Съветския съюз и Китай. Той осъзнава ролята на колективното минало и нуждата да помним какво се е случило, за да се поучим от събитията и да не позволяваме те да се повторят. Защото няма бъдеще без история.

Д-р Цителман, какъв отпечатък е оставило социалистическото минало на страните от бившия Източен блок и как то е променило нагласата им спрямо капитализма?

Събитията в тези страни са много различни. В някои страни преходът от социализъм към капитализъм е много успешен, а в други - не. Няколко примера за успешен преход са Полша, Чехия и Виетнам. Виетнам и до днес определя себе си като социалистическа страна, но е много предприемчива държава. Виетнам беше най-бедната страна в света в края на 80-те, но след проведената реформа на свободния пазар през 1986 г. промените започнаха да настъпват.

През 80-те години Полша беше една от най-бедните страни в Европа, по-бедна от Украйна. Брутният вътрешен продукт на глава от населението беше само половината от този на Чехия. През 1990 г. започнаха икономическите реформи и в продължение на повече от три десетилетия Полша беше европейският първенец по растеж, а жизненият стандарт се повиши драстично. Стандартът на живот във тези три държави се подобри драстично.

Това са успешни трансформации от социализъм към капитализъм. Но има и редица случаи, в които промяната е неуспешна, например в Русия. Те започнаха някои реформи в началото на века, но през 2003 г. Владимир Путин започна да променя системата в клептокрация, където правителството крадеше всичко от обществото. Те наричат това капитализъм, но това не е капитализъм, а клептокрация. Друг подобен пример са страните от бивша Югославия, например Босна и Херцеговина. В някои от тези страни елитите си останаха същите. В Албания бившите комунисти станаха така наречените „капиталисти“. Това са същите фамилии семейства и липса на истинска промяна.

В нашите проучвания се вижда, че страните, в които образът на капитализма е положителен и са осъществени качествени промени, са много успешни. Страни като Полша, Чехия и Виетнам, за които разказах. От другата страна, тази на Русия или страните от бивша Югославия, капитализмът има отрицателен имидж, защото се е провалил в прехода.

Този сценарий ни е добре познат в България. Според вашите проучвания страната ни заема неутрална позиция спрямо пазарната икономика, но пък 68% от анкетираните свързват капитализма с отрицателни понятия. На какво се дължи разликата?

В нашето проучване България и Румъния са в средата между двете крайности. Ситуацията тук не е толкова лоша, колкото в Русия, но не е така добра, както в Полша.

Отношение към икономическата свобода
Източници: Проучване 12038 на Института „Аленсбах“, Sant Maral Foundation
(SMF); анализи 20-091774-30, 21-087515-07 и 22-014242-04-03 на Ipsos
MORI, Indochina Research, както и FACTS Research & Analytics Pvt. Ltd./ Цителман, Райнер, "В защита на капитализма ", Из. Рива

Първо използвахме въпроси за пазарната икономика, в които не спомеаваме думата капитализъм, а резултатът бе неутрален. Но след това поставихме въпроси, в които споменахме думата капитализъм и тогава резултатът беше по-негативен. Но това се забелязва в много други държави, явно зависи от термините. Самата дума капитализъм е мръсна дума за много хора. Ако не използвате тази дума, тогава подкрепата за капитализма е малко по-голяма. Но това беше нещо, което очаквахме преди да направим проучването.

Промяна в процента на одобрение за капитализма при пропускане на думата
Източници: Проучване 12038 на Института „Аленсбах“, Sant Maral Foundation
(SMF); анализи 20-091774-30, 21-087515-07 и 22-014242-04-03 на Ipsos
MORI, Indochina Research, както и FACTS Research & Analytics Pvt. Ltd./ Цителман, Райнер, "В защита на капитализма ", Из. Рива

Въпреки това нагласата спрямо капитализма в България е по-добра в сравнение с много западни страни като Германия, Франция и Великобритания? На какво се дължи това?

Донякъде е логично, че ако опитът със социализма е от близкото минало и промяната е положителна, възприятието е по-позитивно. Така че това е причината Полша и Чехия да имат толкова добри резултати. Немалко хора помнят колко лошо е било през социализма и знаят колко се е променил животът им. В западните страни като Германия или Швейцария, особено Швейцария, която е много успешна, много капиталистическа страна, имиджът на капитализма не е толкова добър, защото хората забравят каква е причината за развитието. Те не разбират, приемат за даденост. Същото е и със свободата или демокрацията. Ако си живял в диктатура, през първите години след промяната хората се чувстват по-свободни, оценяват свободата на словото и печата. Ако са свикнали с тази свобода в продължение на десетилетия или дори може би в продължение на 100 или 200 години, те не го оценяват толкова. Приемат всичко за даденост. Същото е и с капитализма. Те забравят защо са станали успешни. Това се случва в повечето от тези държави.

Нагласи спрямо капитализма
Източници: Проучване 12038 на Института „Аленсбах“, Sant Maral Foundation
(SMF); анализи 20-091774-30, 21-087515-07 и 22-014242-04-03 на Ipsos
MORI, Indochina Research, както и FACTS Research & Analytics Pvt. Ltd./ Цителман, Райнер, "В защита на капитализма ", Из. Рива

В България и днес носталгията към близкото минало е голяма и води до поляризация сред обществото. Вие сте историк. Как според вас може да разглеждаме миналото и да избягаме от капана на носталгия?

Трудно е да се отговори на този въпрос. Хората често изпитват носталгия и романтизират миналото. Те си спомнят за своята младост. Жените си спомнят колко са били красиви тогава. Мъжете си спомнят веселията и любовите, които вече нямат. Това е вид тенденция. Поглеждайки назад, те виждат нещата по-позитивни, отколкото са били.

Ние, хората, сме склонни да забравяме негативните неща. Забравяме лошите моменти от изминали връзки и често съжаляваме за тях, защото в нас изникват само хубавите спомени. Алкохолиците забравят колко им е навредил алкохола и са склонни да се върнат към него. Наркоманите към дрогата. Но така работи мозъкът ни. Понякога е важно, че забравяме. Животът ни щеше да е много труден, ако помним всички негативни събития от него.

Но е важно да си припомняме миналото, за да не забравяме какво се е случило наистина. Много ценно за обществото е да се сблъска с миналото си.

Едно общество като българското, според мен, трябва да знае повече за всичко, което се е случило тук в близкото минало. Ние успяхме да го направим в Германия, беше важно за нас след Втората световна война. Вероятно не съумяхме в началото, но започвайки от 60-те години, ние намерихме начин да се справим с миналото. Разговаряхме много за случилото се. Имахме ясни спомени за времето на националсоциализма, за да не забравяме какво се е случило. За съжаление, това не се случи в някои страни. В Русия някои си спомнят с носталгия за Сталин, в Китай не искат да си припомнят управлението на Мао, докато ние сме наясно с всички ужаси на националсоциализма.

Ако не помниш миналото, не можеш да се поучиш от него и тогава е по-вероятно то да се повтори. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.