Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Райнер Цителман: Хората винят капитализма, без да знаят достатъчно

4 коментара
Д-р Райнер Цителман, автор на книгата "В защита капитализма", личен архив

"Много хора обвиняват капитализма за различни проблеми, но те не знаят нищо за събитията в социалистическите страни. А там са се случили много по-лоши неща в сравнение с капиталистическите", заяви д-р Райнер Цителман в интервю пред Mediapool.

Райнер Цителман е доктор по история и социология. Научна степен по история получава през 1986 г. за проучване на националсоциализма и възгледите на Хитлер. Трудът му получава световно признание, а през 2021 г. е публикуван под заглавие "Националсоциализмът на Хитлер“.

През кариерата си д-р Цителман е работил в различни сфери. Бил е научен сътрудник в Свободния университет в Берлин, главен редактор в издателство Ullstein-Propyläen и ръководител на различни отдели в германския всекидневник Die Welt. А през 2000 г. основава собствен бизнес в сферата на недвижимото имущество.

Автор е на 26 книги, които се превръщат в бестселъри. Пише анализи и дава интервюта за редица водещи световни издания. Последната му книга "В защита на капитализма“ не само се бори срещу най-разпорстранените обвинения към капитализма, но и разглежда схващанията за тази система в различни страни по света, сред които и България.

Д-р Цителман, капитализмът е широкоупотребявано понятие, което придобива все по-негативна конотация, но сякаш хората нямат ясна дефиниция за него. Какво всъщност е капитализмът?

Най-важен е въпросът кой решава какво и колко да се произвежда? Съществуват две възможности. Първата е, че при свободната пазарна икономика или капитализма предприемачите решават какво да произвеждат, a в крайна сметка изборът е на потребителя. Докато при плановата икономика тези решения се взимат от политиците и държавните служители. Това е най-голямата и проста разлика между двете системи.

В книгата Ви "В защита на капитализма" вие опровергавате десетте най-популярни антикапиталиситчески мита, но кой остава най-влиятелен и труден за оборване?

Има няколко мита, които се борят за челното място. Моята книга започва с мита, че капитализмът е отговорен за глада и бедността. Това твърдение е много популярно. Разбира се, това е един от най-лесните за развенчаване митове. Защото преди 200 г. през 1820 г., когато капитализмът все още не съществува, 90% от населението на света е живяло в крайна бедност. Днес този процент е по-малък от 9. Това подобрение настъпва през последните няколко десетилетия. Дори в края на 80-те години на миналия век 43% от хората са живели в крайна бедност. Това е нагледен пример. Не е трудно да опровергаете този мит с факти, но хората все още вярват в него. И дори ако ги попитате дали броят на хората, живеещи в глад и бедност, е намалял, или се е увеличил през последните 20 години, повечето хора ще отговорят, че този брой расте. Това ни показват немалко подобни социологически проучвания. Хората си мислят, че сега бедността е нараснала, но е точно обратното.

Каква е връзката между конспиративните теории и нагласите спрямо капитализма и пазарната икономика, която разглеждате във вашите проучвания?

Предложихме на нашите респонденти 34 различни твърдения за капитализма с положителни и отрицателни схващания. Например капитализмът е причината за глада, за бедността, за монополите или пък капитализмът означава икономическа свобода, подобрява условията на живот на много хора. С алчност и корупция ли го свързвате или пък с голям избор от стоки и възможности. Чрез тях успяхме да разберем какво мислят хората за капитализма. След това попитахме нашите анкетирани още два въпроса, типични за конспиративните теории. Накрая анализирахме прокапиталистите или антикапиталистите се съгласяват повече с въпросните конспиративни твърдения – политиците са единствено марионетки на могъщи скрити сили и политиката се прави чрез тайни планове.* Резултатът е, че в 33 от тези 34 държави, или в почти всяка държава, антикапиталистите са склонни да подкрепят в по-голяма степен конспиративните теории, отколкото прокапиталистите.

*Коефицеинт на конспиративната теория за анкетирани, които са съгласни с подчертаните твърдения

Антикапитализмът и тенденцията към конспиративно мислене
Източници: Проучване 12038 на Института "Аленсбах", Sant Maral Foundation,
проучвания 20-091774-30, 21-087515-07 и 22-014242-04-03 на Ipsos MORI, Indochina Research и FACTS Research & Analytics Pvt. Ltd./ Цителман, Райнер, "В защита на капитализма ", Из. Рива

Това е логично, защото въпреки че хората не наричат антикапитализма конспирация, за мен е именно това. Антикапиталистите вярват, че супербогатите и лобистите контролират всичко, а политиците са само марионетки в ръцете на няколко връхбогати личности. В подобни теории вярват и десни, и леви.

Каква роля играе дезинформацията за негативното възприемане на капитализма?

Зависи как разглеждаме дезинформацията. Може да я разгледаме като липса на информация. Вече отбелязах факта, че преди капитализма 90 % от населението на света е живяло в крайна бедност. Днес са по-малко от 9 %. Това е нещо, което повечето хора не знаят. Те не са чували за това в училище. Това е по-скоро липса на информация. Често когато говоря в различни страни из света, питам хората от аудиторията дали са чували за "Големия скок напред" на Мао, най-големия социалистически експеримент в историята, където между 1958 и 1962 г. загиват около 45 милиона души. Независимо от аудиторията, малцина са запознатите с този факт. Това е липса на информация, непознаване на фактите. Написах "В защита на капитализма", за да предоставя на хората всички факти и дании за много от проблемите, за които винят капитализма без да знаят достатъчно. Много хора обвиняват капитализма за различни проблеми, но те не знаят нищо за събитията в социалистическите страни. А там са се случили много по-лоши неща в сравнение с капиталистическите.

Когато пък говорим за дезинформацията като пропаганда, може да дадем пример с Русия, която разпространява фалшива информация навсякъде по света, включително и сред капиталистите. Най-големият проблем на капитализма обаче не е дезинформацията, а че не се коментират теми, за които трябва да говорим. Медиите пишат за всекидневни събития. Те не се вълнуват толкова от дългосрочни събития, които ще имат влияние и ефект след десетилетия. А капитализмът е обвързан именно с такива дългосрочни събития.

Защо толкова съвременни интелектуалци продължават да се изкушават от идеите на плановта икономика и социализма?

В една от другите ми книги - "Мощта на капитализма" има глава, наречена „Защо интелектуалците не харесват капитализма“ и имам няколко отговора на този въпрос. Единият отговор е свързан с капиталистическата система, развила се спонтанно. Тя не е конструкция. Адам Смит е написал една книга, след което я е дал на един политик и той е казал: „Страхотна идея. Нека да изпробваме системата.“ Капитализмът не е възникнал по този начин.

Но при социализма се случва точно това. Съществуват теории като тези на Маркс и Ленин, след което се извършва революция и се въвежда нова система. В творбата си "Какво трябва да се направи" от 1902 г. Ленин казва, че интелигенцията има задачата да въведе социализма в работническото движение, тъй като то не е в състояние да достигне до този извод от теорията. Това е задачата на интелектуалците, които имат важна роля за реализацията на марксистката теория. Интелектуалците обаче са сред първите жертви на комунизма. Това е трагедия, тъй като те ги довеждат на власт, а по-късно са били потискани и убивани.

Друг фактор е, ако произхождате от академична среда. Така от ранна възраст научавате, че колкото повече книги четете, толкова по-висока трябва да бъде позицията ви в обществото, толкова по-успешни ще бъдете в живота. Родителите казват: "Учете, получавайте добри оценки в училище, отидете в университет и ще бъдете успешни в живота." Същото ви казват и учителите, и професорите.

Това е само един от начините за учене – академичното учене, познато в психологията като експлицитно учене. Интелектуалците са склонни да надценяват академичното знание или да го възприемат като единствения начин на познание. Но има и други начин за учене, един от които наричаме имплицитно учене, т.е учене чрез правене. Този подход е по-важен за предприемачите.

Ученето чрез действие е много различно от академичното. Ако енциклопедичността беше ключът към финансовия успех, всички професори по бизнес и икоономика щяха да са милиардери, но те не са. Така че академичността не е ключът към финансовия успех.

Понякога интелектуалците намират за несправедливо, че хора, които нямат техните академични постижения, успяват да развият успешен бизнес и да се устроят много добре. Те не разбират, че тези хора притежават различни умения, които развиват предимно чрез опит. Не осъзнават, че имплицитното учене е толкова важно, колкото и експлицитното.

В това се коренят и причините, поради които интелектуалците не разбират капитализма. Това е като съревнование между два елита – икономическия и интелектуалния. Интелектуалците са много по-добри в комуникацията и изразяването си в сравнение с предприемачите. Интелектуалците имат много повече влияние заради своите медийни изяви и академичната си дейност. По този начин антикапиталистическите им идеи имат много повече гласност.

През последните седмици в България имаше протести от страна на миньори заради бъдещи изменения и преход в сектора на енергетиката. Но тези процеси са глобални. Какво отражение ще имат световните промени в енергийния сектор върху свободния пазар и пазарната икономика?

Мисля, че има две паралелни развития. Едното е положително и е свързано с успешните предприемачи и иновации. Строежите на нови атомни електроцентрали и нови изобретения в областта. Това са положителни неща.

От друга страна, има и една негативна тенденция. Тя е свързана със забраните около "зелената сделка", било то в Европа или САЩ. Покрай нея се забраняват или ще се забранят двигателите с вътрешно горене за автомобилите, в Германия забраняват атомните електроцентрали, забраняват фракинга и т.н.

Според мен това са отрицателни въздействия. Мисля, че положителното развитие по отношение бъдещето на енергетиката е свързано със спонтанността на пазара поради различни иновации и конкуренция.

В Германия, откъдето съм, първоначално забраниха и след това закриха атомните електроцентрали, започнаха да забраняват въглищните електроцентрали и ни направиха зависими към руския газ. Забраняват фракинга в нашата страна, но сега вснасят скъп втечнен природен газ от Съединените щати, добиван точно по този начин. Глупаво е. Внасят мръсна електроенергия от източноевропейски въглищни електроцентрали, а поетапно закриват атмоните такива. А резултатът е, че цените на електроенергията в Германия са сред най-високите в света. Поради това големи компании започват да напускат държавата. Например BASF, която е може би най-голямата химическа комапния в света, започва да произвежда в Китай, защото бюрокрацията е по-малко, а цените на електроенергията са по-ниски. Понякога дейстивята на политиците нямат добър ефект, въпреки намеренията им.

Бих разграничил спонтанното развитие в енергетиката, дължащо се на свободния пазар и иновациите, което намирам положително, и прекалено голямото държавно регулиране и планиране, което е по-скоро отрицателно.

Екологията става все по-значима тема. Вие неведнъж сте коментирали така наречената екологична икономика. Какви опасности може да крие тя?

Отговорът ми има връзка с предходния такъв. За някои от т.нар. екоактивисти опазването на околната среда е само претекст за преструктуриране на икономиката в планова, за да се премахне капитализмът. Те възприемат това като ново оръжие в борбата си срещу капитализма.

Опазването на околната среда не ги интересува в действителност. Ако им предложите решения за екологичните проблеми, като например нови атомни електроцентрали, те ги отхвърлят. Те желаят единствено да премахнат капитализма. Това е опасна и странна идея, защото в социалистическите страни и държавите с планова икономика, екологичните проблеми бяха много, много по-лоши, отколкото в капиталистическите страни. Можем да решим изменението на климата или други екологични проблеми само с повече иновации. Пазарната иконимика означава иновации, плановата икономика - стагнация. Затова смятам, че екологичната икономика може да бъде опасна.

Изкуственият интелект се превръща във все по-полемична тема за много сектори. Как ще се променят капитализмът и пазарната икономика с неговото развитие?

Трудно е да се предвиди, но мисля, че изкуственият интлект ще има огромно влияние. Това е чудесна възможност да се улесни животът на много хора. Както при всяка нова технология, монетата има две страни. Освен възможности има и опасности, но това не е причина да сприаме развитието. Пример от миналото ни е ядрената енергия. От нея може да има много ползни, но от нея се правят и атомните оръжия. Огънят е друг чудесен пример за това, че нещо може да крие много възможности, но и много опасности. Изкуственият интелект не е изключение. Винаги има две страни на монетата. Проблемите и злоупотребите в повечето случаи идва от политиците, а не от пазарите. Ще бъде проблем, ако авторитартен лидер или диктатор злоупотреби с изкуствения интелект, за да контролират хората в полза на своето управление.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Еленков
    #4

    Антон, Комунизмът е и политическа, и икономическа система. Но е безумие, защото е безбожие - "иска да свали Рая на земята". В този дебат за мен е неясна човешката, а не икономическата същност на принадената стойност. Капиталистът непременно трябва да я има, а ако няма принадена стойност и в частност печалба, няма интерес. Наетите от него работници никога не могат да имат някаква "принадена стойност" и в частност печалба. Така капиталистът увеличава банковата си сметка, а работникът - "свързва двата края".

  2. Антон
    #3
    Отговор на коментар #2

    Това е доста остаряла представа. Съвременните социални теории и политологията отдавна не разсъждават в/у дилемата "капитализъм - социализъм - комунизъм"...
    Производството, на което наблягаш, е предшествано от интелектуален труд/продукт.
    Неравенството при "разпределение на благата" съществуват още от времето, когато някой се е сетил да използва дълга пръчка за сваляне на плод от дърво, вместо изморително и опасно катерене по него...
    Няма как този, който се е сетил и изобретил прахосмукачката, например,

  3. Valpet
    #2

    Капитализмът се характеризира с обществено производство на материалните и духовни блага, които се разпределят на частнособственически принцип чрез свободен пазар. Този начин на производство и разпределение на благата е дълбоко противоречив и води до несправедливо (крещящо) неравенство между участниците в производството, независимо от това дали е висок или нисък процента на бедността. Въпросният процент по принцип е неизчислима (най-често измислена) величина, тъй като самата бедност се определя КАЧЕСТВЕНО

  4. Горскио
    #1

    Само една малка подробност са изпуснали в Медияпул след дитирамбите за труда на човека: Това, което имаме в Западните т. нар. демокрации, а и в България не е капитализъм, а корпоративно-олигархичен социализъм. Плащаш 10% данък и 35% регресивно обложени осигуровки. Ако това е капитализъм...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.