Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръст на слънчевия ток със 141% у нас през 2023 г., спад на въглищния с около 50%

12 коментара
Ръст на слънчевия ток със 141% у нас през 2023 г., спад на въглищния с около 50%

През изминалата 2023 г. има съществено разместване на електроенергийния пазар у нас, сочат данните от годишния доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране, който в понеделник бе внесен в Народното събрание и публикуван от регулатора.

От документа става ясно, че производството на електроенергия от въглищни електроцентрали е намаляло почти наполовина – с 46 на сто при ТЕЦ на лигнитни въглища, каквито са мощностите в "Марица Изток", и с 51 процента при централите на черни и кафяви въглища. Спадът при производството на хидроенергия е 21 на сто. АЕЦ "Козлодуй" е намалила съвсем леко производството си – с 0.23 процента. Всичко това води до 22% намаление на тока, отдаден в електропреносната мрежа.

Значителен ръст от 141 процента бележи производството на енергия от фотоволтаици. Той като соларните паркове са присъединени не към мрежата високо напрежение, а към тази на електроразпределителните дружества, отдадените при частните мрежови оператори електроенергия се е увеличила с около 30 на сто.

Така през миналата година ядрената електроцентрала е произвела най-много ток и делът ѝ на пазара е бил 43 на сто, на топлоелектрическите централи се падат 29 процента, а останалите 18% от тока са дошли от възобновяемите енергийни източници.

Докладът на енергийния регулатор сочи още, че на свободния пазар значително са нараснали продадените количества ток с доставка следващия ден – в този сегмент на борсата са реализирани с 92 процента повече обеми електроенергия.

Предстоящата либерализация на електроенергия пазар от 1 юли 2024 г., когато вече електроцентралите няма да са длъжни да произвеждат конкретни количества ток за домакинствата, а доставките за бита ще се осъществяват на борсата, очевидно са провокирали интереса към този вид бизнес. През 2023 г. Комисията за енергийно и водно регулиране е издала 27 нови лиценза за търговци на електроенергия и те вече са 168.

Комисията отбелязва в отчета си, че цената на природния газ е намаляла с около 51 на сто през цялата 2023 г. Ако през януари синьото гориво е струвало 179.33 лв./МВтч, през декември цената вече е била 87.50 лв./МВтч.

Спадът продължи и в първите три месеца на 2024 г. и отне от цената на газа още около 23 на сто, но за април очакванията на държавния доставчик "Булгаргаз" са тя да нарасне макар и с минималните 2 процента от настоящите 57.59 лв. до 58.84 лв./МВтч.

Изнесените от регулатора данни показват, че от юли 2024 г. може да се очаква намаление на цените на топлофикациите – както на топлинната, така и на електрическата енергия. Причината е, че тези дружества са продавали на по-високи от реалните им цени, заради по-евтиния газ, и в следващия регулаторен период КЕВР бе трябвало да им ги намали, заради надвземаните в продължение на 12 месеца приходи .

Докладът разкрива също така, че "Булгаргаз" е закупил повече втечнен природен газ през миналата година, отколкото тръбен по договора за добив от азерското находище "Шах Дениз ІІ".

Данните сочат още, че има съществено раздвижване на свободния пазар на ток у нас и тук също има нови 35 играчи, които са получили лицензи за търговия със синьо гориво, и техният брой вече е 108.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #12
    Отговор на коментар #8

    За "Зелената сделка". Тя е политика на ЕС и се отнася за ЕС. Между другото, екополитиките тръгват от САЩ и не случайно. Целта на "Зелената сделка" е изграждането на нова енергетика. Тя е възможност за инвестиране на колосиалните СПЯЩИ ресурси, които представляват НЕРАВЕНСТВОТО в съвременното общество. Но това не е разбираемо за товарищи. :)

  2. Deus Vult
    #11
    Отговор на коментар #9

    Пак там ги има и обемите. Купува се яко от ТЕЦ-овете, докато АЕЦ-а има капацитет за износ. Евтиния продукт на АЕЦ се продава навън, а скъпия продукт на ТЕЦ-овете го купуваме ние. Цялото производство. Сам си сметни с колко ТРЯБВА ДА ПАДНЕ ЦЕНАТА, ако ТЕЦ-овете ги няма в ценообразуването и АЕЦ-а ги замени като производител. Нали си КОМПЕТЕНТЕН и грамотен, сподели с нас. :) :) :)

  3. Deus Vult
    #10
    Отговор на коментар #9

    А стига глупости. Цени: Марица изток 1 - 403.95 MWh; Марица Изток 2 - 318.77 MWh; Марица изток 3 - 326.29 MWh; Слънчева енергия - 250.27 MWh; Вътърна инергия - 231.83MWh; АЕЦ - 63.48 MWh. Данните са от решение на КЕВР Ц-14/30.06.2023 г., стр. 15 и 48. Тези цени действат към момента.

  4. Георги Съдиев
    #9
    Отговор на коментар #1

    Скъпата електроенергия е от вятърните и слънчеви централи ДРУГАР. Аман от НЕКОМПЕТЕНТНИ и малограмотни!!

  5. Георги Съдиев
    #8

    Зелената сделка е поредната глупост на чиновници от Брюксел даващ камари пари на определени хора. Цяла Европа, повтарям, всички страни от Европа ДАВА 3 (три) процента от въглеродния двуокис на света. С Европа или без Европа ВСЕ ТАЯ. Основните замърсители САЩ и Китай НЕ ПОДПИСВАТ никъде нищо. Ето това е демокрация. Освен това, НЕ СЕ ПРОИЗВЕЖДА "ТОК", а електроенергия. Токът е само една от четирите съставки на електроенергията (напрежение, ток, време и фактор на мощността). Чуете ли ТОК, да знаете ТЕЗИ ХОРА СЕ НЕКОМПЕТЕНТНИ!!

  6. Deus Vult
    #7
    Отговор на коментар #6

    Та какво точно е "Зелена Сделка", мишок?

  7. lemonde.fr Соларните паркове изяждат горите в южните Алпи на Франция Местните граждани и екологични групи се противопоставят на практиката на унищожаване на природни зони, за да се направи място за слънчеви панели. (зИлената сделка в действие ) https://www.lemonde.fr/en/environment/article/2022/08/27/in-the-southern-alps-solar-parks-are-eating-away-at-forests_5994985_114.html

  8. Deus Vult
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ти всъщност не знаеш какво е "Зелена Сделка", нали мишок? Не мишок, не европейците ще ги платят и зелените политики не водят до деиндустриализация. Точно обратното. Само, че ти това трудно ще го разбереш. Мозъка ти е разбъркан от русофилия. Съжалявам. :)

  9. 40 трилиона евро ще струва на Европа „зелената сделка“ на Брюксел (доклад)
    25.03.2024 Автор: Обективно
    40 трилиона евро ще струва на Европа „зелената сделка“ на Брюксел
    Снимка: Pixabay
    Ново проучване на френския Institut Rousseau изчислява, че са необходими инвестиции от 40 трилиона евро, за да стане Европа климатично неутрална (с икономика с нула въглеродни емисии). Инвестициите, според доклада, са нужни, за да „поддържат Европа в глобалната надпревара за конкурентоспособност, в съответствие

  10. ПyтлЭр Xyйло
    #3

    Стига бе, таман се бе приготвил да мра без въглищарски ток...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.