Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бързата замяна на ТЕЦ с ВЕИ ще спести до 10 млрд. евро за здравеопазване

7 коментара
Замърсяванията от въглищните централи са водещи за белодробните заболявания, сн. "Грийнпийс" България

Бързият отказ от въглища в България ще спаси 3600 живота, а преходът към възобновяеми източници ще спести до 10 млрд. евро за здравеопазване в периода 2023-2038 г., докогато властите у нас обясняват, че могат да работят топлоелектрическите централи. Това сочи анализ на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), оповестен в сряда.

Независимата международна научно-изследователска организация прави прогнозата си по искане на "Грийнпийс" – България. Тя е основана на компютърно моделиране, включващо щети като преждевременна смърт, хоспитализации, астма, бронхит, преждевременни раждания и недоносени новородени, както и интелектуални загуби и пропуснати работни дни.

Проучването за първи път изчислява тези щети в бъдеще време и показва колко смъртни случаи, заболявания и икономически разходи могат да бъдат предотвратени.

Разгледани са три сценария, като акцентът е върху ускореното затваряне не само на замърсяващите мощности за производство на електроенергия, но и тези за топлоенергия. По-малко оптимистичният е поетапното извеждане на ТЕЦ - през 2026 г., през 2030 г. и през 2035 г. до пълното прекратяване на дейността им през 20238 г. И най-мрачният е запазването на сегашното положение в следващите 15 години.

сценариите за щетите от запазването на ТЕЦ

Предишен подобен анализ на CREA, но в минало време,, изчисли, че България вече е платила значителната цена от 12 млрд. евро между 2016 и 2020 г. Смъртните случаи и другите нелетални заболявания струват на държавата средно 742 млн. евро всяка година. Това са 0.9% от БВП на България. Сумата е сравнима с бюджета за отбрана на държавата – 1.3 млрд. евро или 1.5% от БВП за 2022 г., сочат калкулациите.

В същото време тези разходи не са включени в цената на енергията, нито се вземат предвид при стратегически решения за бъдещето на България, отбелязват от "Грийнпийс" България.

"Серия правителства наблюдаваха с широко затворени очи този здравен катаклизъм. Енергийният преход към възобновяеми източници вече е в ход и очакваме изпълнението на националните обещания да включва съвременните решения – за по-качествен живот, здраве, достъпна енергия, по-устойчива икономика и обитаема планета", коментира Десислава Микова, ръководител на кампанията "Климат и енергия" на екоорганизацията.

Анализът сочи още, че високите нива на замърсяване от въглищните електроцентрали причиняват смъртта на около 333 души годишно.

България произвежда около 40% от електроенергията си от нискокачествени лигнитни въглища, с високо съдържание на прах и сяра, които се изхвърлят в атмосферата при горене. При контакт с други молекули във въздуха серният двуокис също се трансформира във фини прахови частици. Симулация на тяхното разпръскване показва, че то засяга не само въглищните региони, а в цяла България. Фините прахови частици могат да останат в атмосферата около две седмици, не познават граници и могат да засегнат дори съседките ни Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция. Така българските тецове влошават качеството на въздуха и здравето на милиони хора на Балканите, заявяват от "Грийнпийс" България.

Според двете неправителствени организации ускореното премахване на въглищните електроцентрали в България ще има огромни ползи за качеството на въздуха, общественото здраве и икономиката, включително предотвратяването на хиляди смъртни случаи и спестяването на милиарди евро от разходи за здравеопазване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #7

    Странни НПО със съмнително финансиране и наукоподобни имена ежедневно бълват наукоподобни измами.
    Базоф факт 1
    Перките и панелите НЕ МОГАТ да заменят ТЕЦ.
    Това е базова аксиома в енергетиката.
    Перките и панелите са пикова мощност. На тях не може да се разчита ежечасно.
    Базов факт 2
    Перките и панелите не осигуряват евтин ток.
    Инвестициите в тях са огромни. Разходите за производство монтаж и присъединяване са огромни. А амортизацията им е бърза - разходи през 7-10 години в добрия

  2. Калико Джо
    #6

    Кюмюрените фенове пак са тук!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Зелената енергия ще произведе 9,8 милиона тона отпадъци, за които не се говори
    Количеството отпадъци, натрупани след амортизацията на слънчеви панели и перки на ветрогенератори, може да бъде измерено в тонове. А индустрията, свързана с производството на зелена енергия, тепърва започва да расте.
    Почти всички отработени слънчеви панели се озовават на сметищата, а много панели от първо и второ поколение вече се амортизират доста преди очаквания им 30-годишен живот.

    Към това ще се добавят приблизително

  4. Горскио
    #4

    Хайде на бас, чи нищо няма да спести. Здравната система ще продължава да се раздува и краят му не се вижда.

  5. Стилиян
    #3

    Независима организация и Грийнпийс. Магаре и касетофон. Платените соларисти от Грийнпийс са най-големите вредители на природата и съответно на живите същества.

  6. BOKOEIZMET
    #2

    Грийнпийс ако бяха сериозна организация щяха да блокират подобни дейности в Китай, а не в либерална Европа, където ги толерираме, защото минават за хора.

  7. BOKOEIZMET
    #1

    Това всичко да се смени, попринцип е дневният ред на Китай. Хубаво е да се запази все нещо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.