Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ТЕЦ "Марица Изток 3" става "сезонна" електроцентрала за свободния пазар

3 коментара
Централата е една от най-големите и най-модерните у нас, сн. "КонтурГлобал"

Една от най-големите и най-екологични въглищни електроцентрали в България - ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", става "сезонна" мощност. Тя ще заработи за свободния пазар на ток, след като на 21 февруари 2024 г. изтече договорът ѝ с държавната "Национална електрическа компания" за изкупуване на произвежданата електроенергия. Това каза пред Mediapool изпълнителният директор на компанията Васил Щонов.

Частната ТЕЦ бе модернизирана през 2009 г. със 700 млн. евро и за целта сключи 15-годишен договор за задължително изкупуване на тока ѝ от НЕК, която е съакционер в проекта с 27 на сто. Останалият дял е на листната на лондонската борса компания "КонтурГлобал" (ContourGlobal), която през май 2022 г. бе купена от фонда "Кей Кей Ар" (KKR), който е акционер в собственика на "Виваком" – "Юнайтед груп".

През годините ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", както и другата т. нар. американска централа – "Ей И Ес Гълъбово", бяха обвинявани от "патриотичните" среди за поскъпването на тока за бита, тъй като тяхната електроенергия влиза в квотите за регулирания пазар, където цените се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране. Били са подлагани и на тежки политически атаки от националистическите партии, които дори искаха национализацията им и твърдяха, че американските ТЕЦ-ове ще напуснат България след като приключат договорите им за изкупуване на тока на гарантирани цени.

Факт е обаче, че в периода на кризата с високи енергийни цени двете електроцентрали, ако бяха на свободния пазар, щяха да изкарат далеч повече пари от тези, които получаваха от НЕК. А НЕК на свой ред успя да капитализира ползите от по-ниските фиксирани в миналото цени, на които купува тока от двете централи, през борсова препродажба на тока им.

"ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" няма да спре работа сред изтичането на договора ѝ с НЕК за изкупуване на електроенергията", заяви Щонов пред Mediapool.

По думите му след 21 февруари 2024 г. електроцентралата ще излезе на свободния пазар, където дружеството има регистрация.

Очакванията на мениджмънта му са, че ще постига много атрактивни цени, тъй като е най-ефективната от всички въглищни мощности у нас. Причината е, че разходите за експлоатация на централата са фиксирани, а компанията работи със значително по-малко персонал в сравнение с държавната ТЕЦ "Марица Изток 2".

В частната ТЕЦ с инсталирана мощност 908 МВ работят 450 души, докато в държавното с мощност над 1600 МВ дружество има над 2300 служители.

"Освен това компанията разполага с финансов ресурс, който да ѝ позволи да хеджира рисковете при излизане изцяло на свободния пазар", коментира Щонов.

Централата по-скоро ще работи сезонно, когато има по-голямо потребление и съответно търсене на електроенергия – през зимата. Или при спирането на единия от двата блока на АЕЦ за планови ремонти, което става съответно през пролетта и есента и извеждането на 1000 МВ от пазара се отразява на сделките. В месеците, които мощността не работи, служителите ѝ ще получават заплати, за да може да се запазят експертите и екипът, обслужващ мощностите, каза директорът на "КонтурГлобал Марица Изток 3".

Подобен вариант за всички въглищни електроцентрали предлагаше и кабинетът на "Продължаваме промяната" в началото на 2022 г. в рамките на подготвяния тогава план за възстановяване и устойчивост, от който Брюксел иска намаляване на парниковите емисии с график за спиране използването на въглища.

Според Щонов проблем за ръководеното от него дружество при излизането му на свободния пазар ще възникне само, ако държавата реши да субсидира по някакъв начин своята електроцентрала, защото това ще наруши конкурентността.

Държавната ТЕЦ "Марица Изток 2", която от години е на голяма загуба и това се промени само по време на кризата с високите енергийни цени, но след нормализацията им тя отново е на червено, систематично е поддържана от собственика си. Въпреки че цените ѝ са доста над определяната от енергийния регулатор средна пазарна стойност за 12-месечния регулаторен период и по наредба в такъв случай тя не трябва да бъде включвана в микса за доставка на електроенергия за домакинствата, това става със заповед на енергийния министър. Например само заради това миналия юли, при годишното определяне на цените на тока за бита, те се повишиха над първоначално планираните 3.6 на сто до 4.4 процента.

Въглищните електроцентрали нямат бъдеще и са обречени, смята Васил Щонов, който бе служебен министър на енергетиката през лятото на 2014 г. след оставката на правителството на Пламен Орешарски. Убеден е, че е въпрос на време дали ще спре използването на изкопаеми горива за производство на ток в края на 2025 г. или през 2029 г.

Затова ръководството на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" обмисля всички варианти за трансформация на мощността – производството на слънчев ток, използване на биомаса или горене на RDF отпадъци, включително улавяне на въглеродните газове, изхвърляни при горенето на въглища. За правото да се изхвърлят те във въздуха се купуват парникови квоти, които поскъпват и всъщност правят толкова нерентабилно вече използването на въглища.

"Към момента обаче няма възможен подобен проект на чисто търговска база", смята Щонов.

Компанията му е заявила инвеститорски намерения, които би искала да бъдат подкрепени с финансиране от фонда за справедлив преход на ЕК, от който за България са предвидени безвъзмездни над 3.5 млрд. лв.

Заявените по териториалния план на Стара Загора инвестиционни намерения от "КонтурГлобал Марица Изток 3" са четири. Единият проект е за изграждане на територията на ТЕЦ-а на фотоволтаични централи с батерии за съхранение на електроенергия, като вложението е оценено на 210 млн. лв. В допълнение дружеството смята да иска финансиране за прекваликация на персонала му в специалисти по изграждане, експлоатация, управление и поддръжка на слънчеви паркове и системи за съхранение на ток.

Варианти са използването на мощността за производство на ток от отпадъци като трансформацията ще струва 410 млн. лв., както построяване на инсталация за улавяне на въглероден двуокис и оползотворяването му с инвестиция от 450 млн. лв.

Има план и за проект на стойност 313 млн. лв. за изграждане на съоръжения с капацитет от 100 MW за дългосрочно съхранение на енергия за над 10 часа, посредством иновативно, но в същото време доказано технологично решение.

Дали и кои от тези намерения ще станат факт предстои да се разбере, но те са дългосрочни.

Краткосрочното решение за работата на електроцентралата е търговията на свободния пазар, който ще се разширява все повече, а от 2026 г. и битовите потребители ще излязат на него и няма да са защитени от регулираните от държавата цена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. xa_poznai
    #3

    Да се готви и държавната ТЕЦ...

  2. Поредната сделка на Костов кон за кокошка! Продадоха банка ДСК за стойността на софтуера в нея. И тук, косвен договор за изупуване, филтрите се оценени на 3/4 от стойността на централата. 1) Отмяна давността за управленски престъпления при прехода! 2)Връщане падналия член от НК за "нетрудови"/ недоказани/доходи. 3) Държавата НЕ Е длъжна да им продава въглища, още по-малко на ТЕЗИ цени. Да си внасят от Виетнам, ЮАР, САЩ, Донбас. Да си ги транспортират по море, послее-на камиончета по шосе! 4) До кога експлоататорите на построеното при соц-а ще плащат мижави 10% данък? 5)До кога ще търпим офшорна собственост в енергетика, инфраструктура и медии?

  3. Антон
    #1

    Боковите корумпета и т.нар. профсъюзи, отдавна се облизват за двете американски - с модерен мениджмънд и модерни технологии. И ахаа, да ги лапнат, ама ги спаси това, че са американски, а там Буци не смее да пипа......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.