Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разделението в Съвета за сигурност на ООН по въпроса за Ирак

0 коментара

Сплотеността на "Петте големи" постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН в исканията им за разоръжаване на Ирак се разби, след като Багдад прие безусловно връщане на оръжейните инспектори на ООН.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл и руският външен министър Игор Иванов публично изложиха разногласията си по въпроса за нова резолюция на ООН, която да затяга режима на инспекции. През това време президентът Джордж Буш повтаряше, че трябва да се действа срещу Саддам Хюсеин.

САЩ, позовавайки се на недобросъвестността на Багдад в миналото, искаха такава резолюция, но Русия се противопостави, като заяви, че отсега нататък трябва да се съди за Ирак по резултатите. Франция също се разграничи от Вашингтон, а Китай оцени като положително писмото от Багдад. Само Великобритания остана плътно зад САЩ.

Десетте непостоянни членове на Съвета не уточниха вчера позициите си за евентуална нова резолюция за Ирак.

Съюзници и партньори на Вашингтон са разделени.

Канада подкрепи позицията на Вашингтон, но двама ключови съюзници на САЩ - Египет и Йордания обявиха, че нова резолюция за работата на оръжейните експерти не е необходима. Само пет дни преди изборите канцлерът Герхард Шрьодер, обвиняван, че е поставил Германия в международна изолация с противопоставянето си на всякакво нападение срещу Ирак, предложи на ООН да изпрати германски оръжейни експерти заедно с инспекторите от световната организация.

Петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН не спират да повтарят, че са за връщане на инспекторите в Ирак, но по въпроса при какви условия да стане това, както и по други аспекти на политиката към Ирак, все още има още спорове.

Различията не са от вчера.

Те се проявиха най-ясно, когато Китай, Русия и Франция се въздържаха да гласуват резолюция 1284, приета през декември 1999 г. Документът организираше режима на проверки на предполагаемите иракски арсенали и предвиждаше механизъм за вдигане на ембаргото. Мотивът им беше, че механизмът не е достатъчно ясен и не е в състояние да подтикне Ирак към сътрудничество. Трите държави поискаха на Ирак да бъде

недвусмислено посочено какво точно трябва да направи, за да задоволи напълно ООН в областта на разоръжаването, в какъв срок ще бъде прекратени санкциите и кой ще контролира иракския петрол през периодите на преустановяване на санкциите.

Сега разногласията по резолюция 1284 не са толкова изострени, защото Франция например я прие като ориентир за мисията на инспекторите. Все пак САЩ изразиха желание резолюцията да бъде по-строга, на което останалите постоянни членове се противопоставят.

Резолюцията "петрол срещу храни" също е обект на спорове в Съвета.

САЩ и Великобритания замразиха внос за около 5 милиадра долара, защото смятат, че би могъл да се използва за военни цели. Останалите три "постоянни" успяха да издействат Ирак да получи техника, за да поддържа петролния сектор, но не успяха да изпълнят искането си за чужди инвестиции в Ирак.

През май обаче Съветът за сигурност на ОСН показа единство с приемането на резолюция 1409, която заменя системата за контрол на вноса в Ирак със списък на стоките и суровините, които биха могли да се използват за военни цели.

Въпреки надеждите, че всички договори ще бъдат изпълнени до средата на септември, повече от четири милиарда долара са все още блокирани от комитета по санкциите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.