Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Размерът на компенсациите спъва компромиса с Либия

55 коментара
Размерът на компенсациите спъва компромиса с Либия

Уреждането на случая с осъдените на смърт български медици се сблъсква с липсата на компромис по въпроса за финансовите компенсации. Това съобщиха в петък от Асоциацията на семействата на заразените със СПИН деца в Либия и така опровергаха очакванията, анонсирани от фондация “Кадафи”, на 22 юни да бъде обявен компромис между ЕС и Либия, който да сложи край на кризата с осъдените медици.

От Европейската комисия (ЕК) уточниха, че не са ангажирани с последните преговори в Либия, защото очакваното за този ден споразумение е трябвало да бъде сключено между фондация “Кадафи” и семействата на заразените със СПИН либийски деца.

“Две писти”

“Нещата се развиват по две писти. От една страна са преговорите между Международния фонд в Бенгази и семействата на заразените деца, от друга са преговорите между фондация “Кадафи” и семействата на децата. ЕС и Комисията не са ангажирани с тези втори преговори. Затова не можем да коментираме повече, нито пък да говорим за съдържанието на тези преговори”, заяви Кристиане Хохман, говорителка на комисаря по външните отношения Бенита Фереро-Валднер.

Занапред търсете новини за Либия от Триполи и Бенгази, а не от Брюксел посъветваха от ЕК. Оттам уточниха, че Комисията е сред най-големите донори в Международния фонд, чиято цел е да осигури медицински грижи, психологическа подкрепа за децата и техните семейства, както и за борбата срещу СПИН в Либия.

Проблемът, който препъва компромиса, е липсата на съгласие за обезщетенията.

"Въпреки трудностите в процеса на преговорите, има споразумение по лечението и медицинските грижи за децата", заяви източник от фондация “Кадафи”, ръководена от сина на либийския лидер Сейф ал Ислам. "Продължават разискванията по въпроса за стойността на обезщетяването", добави източникът, цитиран от Ройтрес и БТА.

Либия иска по 10 милиона евро за семействата на всяко от заразените над 400 деца.

Фондация “Кадафи”: ЕС да спазва “ангажиментите”

Вместо споразумение, фондация "Кадафи" разпространи в петък комюнике с настояване ЕК да спазва "обещанията и ангажиментите", поети от двете страни с цел уреждане на случая с осъдените на смърт в Либия български сестри и палестинския лекар.

Фондацията, която ръководи преговорите между семействата на заразените с вируса на СПИН деца, Либия и ЕС, "подчертава необходимостта от германска подкрепа за изпълнение на (европейските) обещания и ангажименти".

Тези ангажименти са упоменати в подписани на 10 юни при посещението в Либия на еврокомисаря по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер документи, се уточнява в комюникето, цитирано от БТА.

Ангажиментите се отнасят до подкрепата за специалния фонд за подпомагане на семействата на жертвите, модернизацията на

Центъра по имунология в Бенгази и присъединяването на Либия към евро-средиземноморското сътрудничество с акцент реализиране на европейски проекти в Либия.

“В края на тунела”

По-рано директорът на фондация “Кадафи” Салех Абделсалам заяви, че "се намираме в края на тунела", след като семействата на децата са приели принципа за уреждане на казуса.

"В случай на компромис по последната точка, отнасяща се за финансовите компенсации, споразумението ще бъде смятано като отказ от страна на семействата на либийските деца от смъртното наказание, поискано за медиците", каза говорителят на асоциацията Идрис Лага.

"Тогава това споразумение ще бъде представено на Висшия съдебен съвет, който може да реши да промени смъртното наказание на затвор или нещо друго", допълни Лага пред Франс прес, като по този начин намекна за евентуално освобождаване на медиците, предаде БТА.

Калфин: Все още сме далеч от решаването на проблема

От либийска страна бяха пуснати няколко информации, които ме е страх, че бяха интерпретирани прекалено оптимистично от България, коментира в петък външният министър Ивайло Калфин от Брюксел. Това, което казаха фондация “Кадафи” и асоциацията на семействата на заразените със СИПН деца е, че по-скоро те ще съобщят за евентуален постигнат напредък в разговорите с представителите на ЕС, уточни той в предаването “Денят започва” на БНТ.

Калфин допълни, че активният диалог с фондацията на сина на Кадафи и асоциацията на родителите продължава.

“Но сме все още далеч от решаването на проблема. Кога ще бъде постигнато споразумение и кога ще бъде обявено, аз не мога да кажа”, посочи министърът.

По повод различия начин на представяне на компенсациите за семействата – за Запада това е хуманитарна помощ, а за либийците – “кръвнина”, която България официално отказва да признава и изплаща, Ивайло Калфин заяви, че когато се говори за компенсации, не става дума задължително да парични средства. Това е и ангажимент за лечение на заразените деца, обучение на лекари, съвместни проекти, доставка на оборудване в болницата, която ще се изгради в Бенгази, каза Ивайло Калфин.

На въпрос какви средства е събрал българският бизнес за международния фонд, след като български държавници и медии призовават международния бизнес да подпомогне фонда, външният министър каза, че има събрани средства в България и те са отишли за лекарства. Калфин не спомена стойността на лекарствата, но уточни, че те все още са в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #56

    Още в началото на този отвратителен, гнусен и несправедлив "съдебен процес" стана ясно, че международният рекетьор, побърканият "полковник"-диктатор на джамахирията, ще се опита да търгува по най-брутален начин.За съжаление, след като нито български, нито европейски власти успяха да парират този ненормалник, ще го отнесем ние, данъкоплатците - българи и европейци. И все пак - спасяването на живота на сънародничките ни и палестинеца си заслужава усилията.Дано след това да се намери начин, либийският сатрап да бъде принуден да си плати за всички гадости, които надроби.

  2. info
    #55

    Pri tozi prestupnik vinagi e stavalo vupros ili za vlast (i podkrepa na terora), ili za pari. Biografiata mu sochi mnogo ubeditelno tochno tova. Vuprosut mi e obache zashto edna druga bivsha "velika sila", kato Rusia, s tradicionno ,mogo blizki vruzki s Кадафи, ne vze nikooga otnoshenie? Zashto Putin ne se prisuedini kum svetovnoto mnenie? Ei taka, vednuj pone, ako ne ot drugo, pone ot solidarnost! I da pokaje, che i Rusia e chlen na svetovnata obshtnost.

  3. ктн
    #54

    Но борбата на демокрация срещу тероризъм ще си остане много трудна и непредвидима.

  4. RRR
    #53

    Останал съм с впечатление че огромната част от българите изобщо не са в час относно т.н. "процес" в Либия. Според мен, базирайки се на някой арабисти, Ако зависеше от Кадафи, този процес щеше да е приключил преди години и в момента е огромен трън в петата на фамилята Кадфи. Защо? Ами защото до колкото знам въпросната фамилия е една от най-богатите в европа. До колкоо ми е известно притежава не малко хотели и т.н. в Париж, Лондон и другаде и въпросния процес само и пречи да си върти далаверите. Но

  5. RRR
    #52

    Що им трябва да се бутат между шамарите - какво ще спечелят? Никой - вклщчително и в ЕС не прави нищо без да има далавера от цялата работа. Да не мислите че от много добри чувста към Бългатрия или от съжаление към българките?А за братушките - преди години, живях около година в Либия и при ВСЕКИ преблем с властите на бегом се тичаше в руското посолство и проблема се решаваше за секунди, а при по тежките случа - при опасност за кръвен данък от местните или затвор за нарушението, нашите хора хващаха пърия самолет (доведени до самолета за ръчичка от руснаците)Но след като излязохме то крилото на русия - не ми се мисли какво е да си българин (или бял роб - както ни наричат често там) в Либия.

  6. Арангел
    #51

    При толкова враждебно настроение у нас към Русия - в този форум също, - при заставане при всеки избор на другата, а не на руската позиция (за американските бази, за Косово, за бомбардировките в Сърбия, за участието в Ирак...) не е нормално да се надяваме на помощ от Русия. При аналогична ситуация (чеченци, заложници, Литвиенко, Гордиевски...) България би ли помогнала? Хайде стига - лаете непрекъснато срещу руските мекерета, а пък и непрекъснато питате защо Путин не помогне в Либия!

  7. медицински брат
    #50

    Каква е гаранцията,че след плащането откуп за тези медицински сестри,Кадафито няма да хване още 5-6,и за тях да поиска и да получи откуп.С тези няколкостотин българи в Либия,направо да му превеждаме данъците си в Триполи.Май-май,това ще излезе съвместна продукция за изписване на пари.

  8. РУСКИ ПОДЛОГИ
    #49

    ЛИ ЗАЩИТАВАТЕ??? ЗАЩО БЕ ????

  9. арангел
    #48

    Защо лошия Путин искате да помага! Нали ние сме братя с американците, не с руснаците, нали у тях е и хлябът, ножът! От какъв зор да се наПутва Путин?

  10. Мнение
    #47

    Ти си една долна твар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.