Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разпит на шефовете на Гугъл, Фейсбук, Амазон и Алфабет за господстващото им положение на пазара

4 коментара
Разпит на шефовете на Гугъл, Фейсбук, Амазон и Алфабет за господстващото им положение на пазара

Главните изпълнителни директори на четири най-големи американски технологични компании бяха изслушани от Конгреса на САЩ, заради господстващото им положение на пазара, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Главните изпълнителни директори на "Фейсбук", "Амазон","Алфабет" и "Гугъл" и "Епъл" - Марк Зукърбърг, Джеф Безос, Сундар Пичай и Тим Кук осъществиха видеоконферентна връзка с конгресмените от антитръстовата подкомисия при Камарата на представителите заради пандемията от коронавируса.

Във встъпителните си думи на изслушването конгресменът демократ Дейвид Сисилини, председател на антитръстовата подкомисия, остро разкритикува четирите корпорации. "Те имат прекалено много власт", каза Сисилини. Той допълни, че тези компании "имат мотиви и възможност да злоупотребяват с тази власт".

Изпълнителните директори представиха на вниманието на конгресмените голямо количество информация за степента на конкурентност на пазарите, в които действат компаниите, за стойността на иновациите на компаниите и за услугите, които те предоставят на потребителите.

Те обаче изпитаха известни затруднения при даването на отговори за бизнес практиките на компаниите. Конгресмените изтъкнаха пред тях и опасенията си във връзка с предполагаемите политически пристрастия на технологичните гиганти, с въздействието им върху американската демокрация и ролята им в Китай.

Най-тежките въпроси за "Гугъл" и "Амазон" бяха във връзка с обвиненията, че двете компании използват платформите си, за да събират информация за конкурентите си по начин, който им дава нечестно преимущество на пазара.

Изпълнителният директор на "Амазон" Джеф Безос, който за първи път се явява на изслушване пред Конгреса, заяви, че не може да гарантира, че компанията му не е използвала информацията на продавачи, ползващи платформата на "Амазон", за да произведе продукти, конкуретни на техните - твърдение, което досега бе опровергавано от компанията и от нейните ръководители.

Изпълнителният директор на "Гугъл" Сундар Пичай се опита да защити компанията си от обвиненията на Сисилини, че тя използва доминиращото положение на търсачката си, за да краде идеи и информация от други уебсайтове, както и да манипулира резултатите в търсачката си, за да тласка потребителите към по-голямо потребление на дигиталните услуги на "Гугъл". Пичай на няколко пъти каза, че "Гугъл" се опитва да предоставя най-полезната и релевантна информация на стотици милиони хора.

Докато демократите се фокусираха върху проблемите с конкуренцията на пазара, няколко конгресмени републиканци изразиха недоволството си от това, че големите технологични компании цензурират консерваторите. Републиканците изразиха и опасенията си от бизнес дейността на компаниите в Китай.

Преди заседанието в Конгреса американският президент Доналд Тръмп написа в Туитър, че Конгресът трябва да предприеме действия срещу технологичните компании.

Тръмп, който имаше сблъсъци с няколко от най-големите технологични компании, заплаши да предприеме действия срещу тях, ако Конгресът не направи необходимото за постигане на справедливост.

През юли 2019 г. стана ясно, че американските власти се готвят да започнат мащабно разследване срещу четирите компании за проверка на възможни техни нарушения на антимонополното законодателство.

По данни на Ройтерс, пълномощията в хода на разследването ще бъдат поделени между федералната търговска комисия на САЩ, която взе под свой надзор "Амазон" и "Фейсбук", и министерството на правосъдието, което обследва "Епъл" и "Гугъл".

Заедно с това, собствено разследване обявиха демократите в камарата на представителите на Конгреса на САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #2

    Проблема е в КРИВО КОНСТРУИРАНИЯ ГЛОБАЛИЗЪМ. Наложен от спонСОРОСите!

  2. Real ''Mickey''
    #3

    Повечето от републиканците които ги разпитваха се изложиха тотално чрез мекички въпроси. . Тръмп има още да прочиства РП от Блатото.

  3. Dr. Web Browsing
    #2

    Проблемът, според мен, е екзистенциален, т.е. свързан е със съществуването на човека: господарите, било то на интернет (както е в случая например), или пък в политиката, или в бизнеса и т.н., винаги ще отварят хищната си паст за да погълнат останалия свят (много сентенции са казани по тези въпроси, при това и в самите Западни общества); те имат зад гърба си цели армии от съответни анализатори, съответни специалисти, съответни експерти и други подобни високоплатени наемни длъжности в съответната служебна йерархия, и винаги ще защитатват своите господари в това си начинание. А в държавата, известна на света като България, не е ли така? Предполагам, че въпросът е риторичен.

  4. balrogbg
    #1

    Със две думи проблема на републиканците е че не помагат на Тръмп, а на демократите е за монопола. Тръмп е сърдит че не му дават да си публикува несвързаните мисли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.