Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата в армията минава под пагона на о.з генерал

57 коментара
Реформата в армията минава под пагона на о.з генерал
С посочването на Николай Младенов за следващия външен министър, очаквано заместникът му в Министерството на отбраната о.з. ген. лейтенант. Аню Ангелов бе номиниран да оглави силовото ведомство.

По отношение на МО Ангелов бе един от малкото варианти в резервната скамейка на ГЕРБ. Той бе спряган за титуляр още при съставянето на правителството, но за поста бе предпочетен Николай Младенов, тъй като Румяна Желева получи "предимство" за Външно министерство.

Спешните промени в правителството, предприети заради провала на Румяна Желева като кандидат за еврокомисар, накараха премиера Бойко Борисов да изкара всички планове "Б".

Затова и номинацията на Аню Ангелов за министър на отбраната не беше изненада, а освен това не е и сред най-коментираните, тъй като вниманието все още е приковано към новите попълнения в отбора на Борисов – бъдещият еврокомисар Кристалина Георгиева и бъдещият вицепремиер Илиян Михов.

Въпреки всичко около новия военен министър има въпросителни. Първата и най-голяма е свързана с факта, че той е бил кадрови военен, а не е политическа фигура. Това едва ли ще се погледне с добро око от евроатлантическите партньори. Едно от най-съществените препятствия пред реформирането на армията ни беше именно налагането на цивилния контрол и преодоляването на съпротивата от страна на "генералитета".

Ангелов е вторият висш военен, който застава начело на МО в годините на прехода, след Димитър Павлов по времето на Жан Виденов. Кадрови военен, но с по-нисък чин, е бил и предишният военен министър Николай Цонев.

За разлика от Николай Младенов, който нямаше богата експертиза в областта на отбраната, но е политик с ясен профил и има магистърска степен по военни науки от Кралския колеж в Лондон, Ангелов е специализирал в Академията на Генералния щаб в Москва. Преминал е обаче и през Колежа по отбраната на НАТО в Рим. Бил е зам.-началник на Генералния щаб (1994-1997 г.), а преди това и командващ на Сухопътните войски. През 2002 г. бе освободен като директор на дирекция "Планиране на отбраната" в МО, според мълвата, поради твърде реформистките си виждания.

"За тези 7-8 месеца Аню Ангелов се справя прекрасно и няма да има проблеми да поеме поста на министър на отбраната", заяви Бойко Борисов.

Ангелов в тези месеци бе зам.-министър в качеството си най-вече на експерт, а в качеството си на министър ще трябва да бъде политическото лице. Ангелов написа управленската програма на ГЕРБ, но сега ще трябва и да я реализира от първо лице.

В деня, в който бе обявена номинацията на Ангелов, бе приет и нов военен закон. Това бе ревизираната версия на закона, приет след дълги и мъчителни пазарлъци от предишното правителство.

С този закон най-после се въвежда и т.нар интегриран модел на МО, целта на който е да се избегне дублирането на функции между военното и професионалното ръководство на армията. С промените новите управляващи заложиха своята визия за интегрирания модел, която ще трябва да бъде реализирана в мандата на Ангелов.

Така военната реформа в БА, която се точи вече повече от десетилетие и минава през орязване на правомощията на генералитета, ще трябва да бъде реализирана от ген.лейтенант оз. Аню Ангелов.

Въпреки отдавнашното му излизане от министерството обаче, той като че ли все още е приеман повече като генерал, отколкото като политик, който ще трябва да води и "кореспонденцията" с върховния главнокомандващ президента Георги Първанов, наложил за последно свой кандидат за началник на отбраната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стопер
    #59

    Аню Ангелов НЕ Е "Преминал е обаче и през Колежа по отбраната на НАТО в Рим". Това че е почетен член на Асоциацията на завършилите този колеж нищо не означава. Единственият му "допир" с НАТО е когато е бил военен аташе в Лондон, под ръководството на Служба Военна информация.

  2. ендесевеец
    #58

    Нека да не забравяме, че Аню е учредител на НДСВ. Докато представляваше БА в Лондон той влезе в политически контакт с кръга около принц Кирил, известен у нас като юпитата. Много бързо напусна НДСВ защото там никой не се впечатли от военните му теории и амбиции. Най-после се намърда в една партия, в която истински военни няма и му излезе шанса. Този генерал има способността да влиза в конфликт с обкръжението си и няма приятели сред офицерите. Вълк единак е с амбиции и с добра подготовка.

  3. Няма грешка
    #57

    http://www.md.government.bg/bg/mod_polit_kabinet_zam1.html Това е официална информация

  4. Бил е на курс
    #56

    В РИм

  5. тримата от запаса
    #55

    А кой досега си мислите че управляваше МО.Всичко което се правеше беше каквото ГЕНЕРАЛО кажеше.А младото си беше параван.

  6. Стопер
    #54

    Курсовете в Колежа на НАТО са различни. Аню е минал 1 или 2-седмичен курс. За нормален (за по-ръководни кадри) се счита т.нар. "старши" или "дълъг" курс, който трае 6 месеца. Иначе, това което Аню е карал няма нищо общо със стратегическото ниво и е просто с опознавателно значение по общи въпроси - напр. какви са органите на НАТО...

  7. darko
    #53

    na noviq ministyr

  8. Натовец
    #52

    Генерала Аньо Ангелов не е завършил курса на НАТО в Рим. Към Асоциацията го присъедини един психически неуравновесен полковник изгонен от Армията и присламчил се към мафиотските политически структури - Иван Василев Иванов. Да този полковник учи в Рим, но заболя от болеста на грандоманщината и започна да се слага на политическите сили. Присъедини се към генерал Ангелов когата той работеше за НДСВ и от тогава вегитира покрай него. Сега е директор на Дирекция в МО. Станал е засмях на подчинените си с некомпетентността и сервилничето на племенника на Петър Младенов, сегаминистъър на виншните работи

  9. Колега
    #51

    Генерал А Ангелов винаги е свирил втора цигулка, но по партитура за солист.Първо ген. Тотомиров го покани за свой заместник в ГЩ. Причината беше да използва неговият интелект и "мозък". Всичко беше добре до деня в който стана неудобен, не намери подръжници всред военните за идеите за реорма в армията. Заложи на куц кон Велизар Шаламанов - недолюбван от военни и някой политици. За да е всичко мирно го пратиха далече в Лондон, да не буни духовете с идеите си.След Лондон бе в глуха линия към ВА.Обиден

  10. Iv. Karimov
    #50

    v ministerstvoto na vatreshnite raboti

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.