Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регионалното министерство ще пусне строежи на Корал само след ОВОС

6 коментара
Регионалното министерство ще пусне строежи на Корал само след ОВОС

Строителният контрол е отменил разрешителните за строежи до плажа Корал, защото одобрените от община Царево проекти са загубили правно действие, а за издигането на ваканционно селище вече е нужно изготвяне на Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Това се казва в информация до медиите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, публикувана във вторник. МРРБ призовава да се спре с "опитите за спекулации", че носи отговорност за строежите на Корал.

Въпросните "спекулации" са, че след разследването на Mediapool и журналистите Атанас Чобанов и Асен Йорданов "Сделката "Корал" – политически цинизъм и корупция" през 2010 година регионалното министерство разбра, че може да спаси по съдебен ред територията от застрояване. Направените постъпки обаче бяха проиграни заради невнесена такса от 20 лева, което не позволи да се разбере как ще приключат делата.

Според МРРБ, изкарването на преден план на ролята му в скандала "обслужва партийни интереси". След политическите коментари обаче, ведомството решава да даде пълен отчет за действията си от началото на тази година. На 17 януари строителният контрол отменяи 3 разрешения за строеж за трафопостове и ваканционно селище в два имота, граничещи с плажната ивица.

Мотивите са, че те са незаконни, защото не е осигурено присъединяването на строежите към електрическата и ВиК-мрежата, както и не е планувана пътна връзка. По-важният мотив обаче е, че строежите нямат ОВОС, както и оценка за екологичната съвместимост с изискванията на НАТУРА. В опит да се оневини по минали прегрешения, в които бе намесен тогавашният министър и настоящ президент Росен Плевнелиев, МРРБ обвинява съда за неволите на плажа Корал.

В писмото се признава, че МРРБ е решило да атакува пред съда 3 подробни устройствени плана (ПУП) за имоти, намиращи се на територията на общината Царево, след като Mediapool публикува разследването за нередностите там. Строителните разрешителни на общината са именно за тези три ПУП-а. Държавата атакува в съда законността за издаването на устройствените планове и завежда три дела, защото не е била уведомена за действията на общината, а е била съсед и това е било задължително.

МРРБ съобщава с повече от година и половина закъснение, че вината за загубените дела не е негова, а на самия съд и на тогавашния областен управител на Бургас (2004-2006 г.)

Министерството обвинява Бургаския административен съд, че е изискал квитанция за платени 20 лева на Държавен вестник за публикуване на съобщения за подадените до съда жалби. Според МРРБ не се дължи публикуване в Държавен вестник, защото самите ПУП-ове не били публикувани там и така прехвърля отговорността към съда.

Другата причина е, че след завеждане на делата МРРБ е разбрало, че областната управа на Бургас е била информирана от общината и за трите устройствени плана и няма смисъл да се водят дела.

Докато се водят съдебните дела, през 2010 г. тогавашното ръководство на община Царево одобрява инвестиционните проекти по въпросните ПУП-ве, информира МРРБ. Разрешенията за строеж са издадени още тогава, но те имат валидност от 1 година, която към края на 2012 година вече е изтекла.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Омръзна ми от некомпетентни изказвания по темата по медиите. Не разбирам какво всички се занимават с частни имоти, за които има одобрени ПУП-ве и строителни книжа. Ако някой е виновен, това е държавата за безхаберието. Частните инвеститори, обаче, не могат да бъдат обвинявани за това, че след като са купили имоти, искат да си построят разрешеното им по закон. А за наемателя на плажа - очевидно целия шум е с надежда да му опростят 30000 лв. глоба за нарушения при стопанисването на плажа.

  2. Анонимен
    #5

    Наемателят, който е сред главните действащи лица в кампанията за защита на черноморския плаж от строителство ... ??? Наемател на плаж - борец против строителството. Странно. Той да не е борец за това той да продължи да си го използва за лични бизнес цели.

  3. Анонимен
    #4

    Корали напълниха гащите на така наречения ни президент - герберската нещастна кукла на конци! Няма ли да има разследване и за него?!

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  5. Анонимен
    #2

    айде стига замазвали очите с тоя "ОВОС" - все едно не знаем че всичките доклади за оценка на въздействие върху околната среда са най-обикновенни фалшификати ...

  6. Анонимен
    #1

    offnews:
    Наемателят на къмпинг Корал (плажът „Лозенец – Кумкашла“) Атанас Русев е глобен със солидна сума от министерството на регионалното развитие за козметични неизпълнения на договора си. Това съобщи самият Русев преди дни.

    Наемателят, който е сред главните действащи лица в кампанията за защита на черноморския плаж от строителство, е бил глобен с писмо, подписано от министър Лиляна Павлова с неустойка от 29 179 лева за нарушаване на договора. Нарушенията, констатирани през лятото на миналата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.