Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Павлова сезирала прокуратурата да спре строежите на плажа “Корал“

Нона Караджова чака картирането на Черноморието, за да се спасят пясъчните дюни

14 коментара
Плажът "Корал"

Прокуратурата да отмени всички издадени разрешителни за строеж на първа линия на плажа “Корал“ е поискало Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), съобщи ресорният министър Лиляна Павлова в четвъртък по време на изслушване в анкетната комисия за корупция по високите етажи на властта. Екоминистърът Нона Караджова също присъства на заседанието и заяви, че се чакат данни от БАН за картирането на Черноморието, за да се издадат заповедите за защитени територии в района и заповедта за строеж в зоната Камчийски пясъци. По-рано през деня главният прокурор Сотир Цацаров пък заяви, че до седмица прокуратурата ще предприеме конкретни действия във връзка със скандалната сделка за продажба на 29 дка пясъчни дюни край Несебър от земеделското министерство.

 

Законът не ни разрешава да отменим всички тези разрешения за строеж на плажа “Корал“, тъй като са влезли в сила много отдавна, затова сезирахме прокуратурата, заяви пред народните представители Лиляна Павлова.

 

Според нея прокуратурата има пълни основания да отмени разрешенията за строеж върху три големи имота в тази част на Черноморието, тъй като те са издадени па базата на подробни устройствени планове, одобрени в периода 2004-2006 г. и неотговарящи на критериите в Закона за Черноморското крайбрежие, изискващи по-малка плътност на застрояване. Освен това инвестиционните проекти нямали актуална екологична оценка, но тъй като разрешителните за строеж били влезли в сила много отдавна МРРБ не можело да ги отмени. Това можело да стори прокуратурата и затова тя била сезирана, обясни Павлова.

 

Караджова от своя страна обясни, че в момента се обработвали данните от извършеното през 2012 г. картиране на цялата територия на страната, но тя била наредила приоритетно да се въведат данните за Черноморието, за да може до края на 2013 г. да се издадат заповедите за защитените територии в този район.

 

“Ако учените от БАН ни предоставят навреме информацията, казусът ще бъде разрешен. Три години не допуснах да се застрои целият терен от 10 км”, каза екоминистърът. “Тъй като картирането се забави изключително през годините и започна в началото на 2010 г., а не през 2007 г., когато трябваше да започне, резултатите, които учените от БАН и представители на неправителствени организации ни дават като информация, излязоха в края на 2012 г. В момента данните се въвеждат, обработват се, ще се направят контролни измервания и възможно най-бързо ще бъдат издадени съответните документи.“, обясни Караджова.

 

Тя отново защити директора на бургаската екоинспекция за сделката на агроведомството с пясъчните дюни край Несебър, тъй като разрешението му била на база на решения на предшественика му от 2007 и 2008 г., който не споменал, че става въпрос за пясъчни дюни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Нонка чака (ш)картирането... А всички чакат 7 юли...

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  3. Анонимен
    #12

    Обвинете тогава предшественика на директора на екоинспекцията. Стига бягане от отговорност с първолашки извинения.

  4. Анонимен
    #11

    Не са само дюните, защитена територия. Прочетете какво ви пишат хората за Странджа .А ходих и го видях, прав е : "Абе , защо не проверите и онзи разбойник, бившето митничарче, което взе рибарника в местноста Ковач, на Велека,на устието на Айдере,за да развива риборазвъждане, а той направи такава хотелска база, в сърцето на парк Странджа, при абсолютна забрана за такива строежи."

  5. Анонимен
    #10

    След като безнаказано допуснаха всички тези и кой знае колко още скандални еко-нарушения, сега ресорните администратоки ще се изкарат активни борци за опазване на Черноморието от застрояване. Господ да им прости. Важното е накрая все пак да се опази малкото останало читаво крайбрежие.

  6. Анонимен
    #9

    тя сезирала прокуратурата да спре строежа....,а тя какво прави-завира се в двора ми и угажда на мошеник да ми руши гараж и да не мога да узаконя,като имам всички документи готови,но е лесно да угоди на купил я мошеник и всички гагове от ДНСК и РДНСК

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  9. Анонимен
    #6

    Мъчно ми е за бивщия къмпинг Корал.Там преди повече от 30 г ходихме на последното си ергенско море петима приятели с един раздрънкан Москвич на палатки.Много мацки изчукахме за 10 дни,много пиене изпихме.Скъпи младежки спомени.

  10. Анонимен
    #5

    Цялото черноморие е абсолютно съсипано,хотел до хотел,цимент до цимент.Курорт само за туристи от бившия соц.лагер.Който от запад турист е отишъл там,втори път не се връща

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.