Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекорден ръст на износа от 7 години насам

Ръстът на БВП и други икономически показатели дават основание да се чака много по-добра от миналата година

15 коментара
Рекорден ръст на износа от 7 години насам

Общият износ на български стоки е нараснал с 12.8 на сто в периода януари-април 2015 спрямо година по-рано, достигайки стойност от 14.6 млрд. лв. Експортът за страни извън ЕС изпреварва този за европейските държави, сочат данни на Националния статистически институт. Нараства и вносът, макар и с изоставащи от експорта темпове. Търговското ни салдо остава отрицателно – 2.2016 млрд. лв., но е дупката се е свила с 830.8 млн. лв. спрямо края на април 2014 г.

Нарастването на българския износ на стоки и услуги с общо 13.1% в реално изражение през последната половин година е най-доброто представяне сред всички развиващи се пазари в региона на Централна и Източна Европа. Това са и най-високите стойности за страната ни за последните 7 години, коментира паралелно Андреа Казини, главен оперативен директор на "УниКредит Булбанк" по време на конференция "По-модерни, по-конкурентноспособни, по-силни“, организирана от Конфиндустрия България и Италиански институт за външна търговия.  Според него икономическите показатели на страната ни са подобряват на почти всички фронтове, което означава, че се очаква една доста по-добра година.

Според изнесените данни през първите четири месеца на годината у нас са внесени стоки за общо 16.8 млрд. лв. или с 5.2% повече спрямо година по-рано.

Експортът за ЕС в първото тримесечие е нараснал с 12 на сто и възлиза на 6.9 млрд. лв. За трети държави износът се е увеличил с 13.8 процента до 5.4 млрд. лв.

Основни търговски партньори на България в Европейския съюз са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 69.9% от износа за държавите - членки на ЕС.

Извън Европа търгуваме най-вече с Турция, Китай, Сърбия, Сингапур, САЩ и Руската федерация, които формират 51.0% от износа за трети страни.

Вносът на България от ЕС през периода януари - март 2015 г. се увеличава със 7.2% спрямо същия период на 2014 г. и е за 7.8 млрд. лв., сочат данните на НСИ. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Испания и Гърция.

Вносът на България от трети страни за първите четири месеца на 2015 г. се увеличава с 1.3% спрямо същия период на 2014 г. и е за 6.2 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Русия, Турция, Китай и Украйна. През април 2015 г. вносът на България от трети страни намалява с 0.8% спрямо същия месец на предходната година и е за 1.7 млрд. лв.

Завоят към по-силно подкрепяща растежа фискална политика и дългоочакваното възстановяване на заетостта в експортно-ориентираната част от икономиката, направиха възможно реалният растеж на БВП да достигне 1.7% през миналата година спрямо 1.1% през 2013 г. БВП нарасна с нови 0.9% през първото тримесечие на 2015 г, което е най-голямото повишение на тримесечна база за последните четири години, коментира Андреа Казини.

"По-доброто представяне на икономиката през първите три месеца на текущата година се дължи основно на износа, докато вътрешното търсене се стабилизира на нивата от края на миналата година“, обясни той.

По думите му,  тези данни са доказателство, че икономиката на България продължава да бъде конкурентоспособна. Възстановяването на износа се дължи най-вече на постепенното повишаване на производствения капацитет в преработващата промишленост и някои сектори на услугите. По-ниските цени на енергията в България и слабото евро допълнително подкрепиха конкурентоспособността на икономиката на страната на външните пазари, посочва той.

Всичко това протича на фона на повишаване на доверието на бизнес ръководителите и домакинствата до стойности, които не са наблюдавани от началото на глобалната финансова и икономическа криза през 2008 г. С най-голям принос за този резултат продължават да са подобряващите се нагласи в промишлеността и донякъде изненадващо при домакинствата. В същото време подобряването на очакванията в услугите и строителството протича далеч по-бавно, което сочи, че възстановяването остава неравномерно и ще е необходимо още време преди икономиката да достигне пълния си потенциал, смятат от "УниКредит".

"Подобреното усвояване на фондовете на ЕС и по-силният износ ще подпомогнат икономическия растеж да се засили до 2.1% през 2015 г. и до 2.4% през 2016 г.“, каза още по време на конференцията главният оперативен директор на банката.

Усвояването на фондовете на ЕС към края на април достигна 81%, а очакванията са за стойности от поне 85-87% до края на годината, което изглежда окуражаващо, като се има предвид че за първите четири години от процеса (2007 – 2010 г.) процентът на усвояване беше едва 15.6% кумулативно. В същото време 5 от общо 7 оперативни програми, които ще да дадат възможност на България да получи още 7.4 млрд. евро през следващия програмен период, са вече договорени с Европейския съюз, а останалите две вероятно ще получат зелена светлина скоро. Така наред с износа и постепенното възстановяване на заетостта, по-доброто усвояване на средства по европейските програми ща направи още по-видимо постепенното ускоряване на икономическия растеж през тази и следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бяндов
    #15
  2. Георги Бяндов
    #14

    \"Чудно\" защо при тези \"прекрасни резултати\" хората съвсем не ги усещат... Що ли това ми напомня светлото комунистическо минало, когато трябваше да се вярва на статистика, а не не джоба?!И, питам,ако изнесеното изобщо е истина, а не четвъртата степен на лъжата, каква ни е ползата от Евросъюза, ако имаме отрицателен баланс с тях?

  3. Баси от едни противоречиви данни, тука псевдоразбирачите разбраха друго от написаното. Написаното е, че износът ни към ЕС никъв го няма, т.е. ЕС не ни желае продуктите. Експортът за богатите еуропейски старани нараснал с 12 точки, а експортат за бедните останали страни нараснал с 14 точки... И Изводите какви са... смешни!:))

  4. dimitardi100
    #12

    Браво!
    Радостни новини за страната ни!
    Принадлежноста на България към Европеското семейство е нещо напълно естествено и започва да дава добър резултат.

    Колкото и червените другари да не искат да признаят ,че България може да бъде конкурентноспособна, суверенна и силна без БКП и без да бъде 16-а Губерния, така като е била до 1944г., колкото и да работят за противоположното, колкото и да дърпат страната в евразийското семейство на диктаурите и полуразвитите, е въпрос на време българският народ да

  5. Филка Русофилка
    #11

    Не вярваш на хармонизирана по европейските правила статистика, а вярваш на „статистика”, която не струва дори хартията на която е написана. Най-паче вярваш на лъжите и инсинуациите на антибългарската пропаганда на руските тролове у нас и за границей. Особено на „академика” психаро-патоложец Петър Иванов :)

  6. Stanimir Petrov
    #10

    Не вярвам! От години ни статисткики според които всяка година отчитаме икономически растеж. А сме на път да изчезнем като нация след 15на 20г. Вече 40 % от учениците не посочват българския като майчин език. Как ще ми обяснят това противоречие господа статистиците?

  7. Филка Русофилка
    #9

    Ако Андреа Казини не знае къде да гледа, пускам му директен линк към „засекретените” данни на НСИ. http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/data/timeseries/GDP_1.2.3_ESA_2010.xls (Sheet 1.2.3.4, адреси С82 и С83)

  8. Филка Русофилка
    #8

    Обръщам внимание на Левон Хампарцумян да опъне ушите на главния оперативен директор на "УниКредит Булбанк" Андреа Казини за това, че занижава данните за реалния растеж на БВП през 1-во трим. почти 2 пъти и отнема възможността на Бойко Борисов да се надуе 2 пъти повече. :) На тримесечна база БВП е нарастнал не „с нови 0,9%”, а с нови 1,5%, т.к. 4-то трим 2014 растежът беше 1,6%, а 1-во трим. 2015 е 3,1% (3-4 пъти повече от „плана”). Очевидно, Андреа Казини ползва т.н. „сезонно/календарно из-по-загладени данни”, които НСИ публикува манипулативно на челно място, защото са по-ниски от реалните.

  9. Neandertalec
    #7

    От задушаващата "братска" руска прегръдка, чрез дефицитът по търговския баланс губим по 1.8 млрд. долара годишно, в резултат на враждебната политика на Русия и не е от вчера. Само с "братска" Раша е така, с всички други страни имаме нормална търговска политика, няма "братски" утежнения за нашите стоки и дефицитът се формира нормално. С "братска" Русия нещата не стоят така. Не само се злоупотребява с монопола при горивата, но има утежняващи мита пред нашите стоки за Русия.

  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.