Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекордният скок на газа е удар за индустрията и бита

46 коментара
В рядък момент на единодушие индустриалци и синдикати се обявиха заедно срещу планираното от ДКЕВР увеличение на цената с 29% и за пръв път от години насам работодатели подкрепиха своите служители да излязат на протест. ОТ КНСБ са готови да направят това още в четвъртък, ако в понеделник енергийният регулатор одобри повишението.

Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев определи поскъпването на газа с почти 30% като престъпление срещу обществото и икономиката. Големият проблем не е в повишението на цената, а непрозрачният начин, по който се прави това. Не е ясно по какви цени купува "Булгаргаз" от "Газпром", какви разходи прави, какви са условията на договорите, които подписва.

Индустриалните потребители поискаха публичност на разходите на "Булгаргаз", за да може да има дългосрочна предвидимост при формирането на цените. Така бизнесът ще може да направи ясна програма за преструктурирането си, така че да не трупат загуби и да се знае скоростта на повишаване на цените, която може да се понесе от домакинствата и от икономика, заяви в неделя Прокопиев на съвместна пресконференция със синдикатите.

"На нас ни казват – ето сега вземете този портокал, обаче трябва да го глътнете цял. Преди да глътнем тоя портокал, трябва да го обелим, да видим дали не е изгнил и да го направим на по -малки части, за да не пострадат пазарите, да не пострадат работниците, за няма увеличение на безработицата", допълни той.

Ръководители на торови заводи съобщиха, че обмислят за изнесат производствата си в чужбина. Представители на стъкларската индустрия предупредиха, че продукцията им ще се оскъпи многократно, което ще доведе до срив във винарския и консервния бранш.

Според синдикатите и работодателите е нужна широка дискусия с Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), преди енергийният регулатор да вземе окончателно решение за цената на природния газ от 1 октомври. КРИБ настоя държавата да излезе с конкретен анализ за последствията върху бита, бизнеса и инфлацията след очакваното поскъпване на газа.

Предложението на "Булгаргаз" за повишаване на горивото с 36.5 на сто бе сведено от ДКЕВР до 28.89 на сто с нагласата в понеделник окончателното решение да бъде за около 25 на сто поскъпване на газа.

КНСБ е в пълна стачна готовност

От КНСБ настояха ДКЕВР да изчака с вземането на решение докато не се състои заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, насрочено за 30 септември. "Всички структури са в пълна стачна готовност, и ако регулаторът се произнесе утре, в четвъртък ще се стигне до протест пред МС", каза вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров. ОТ КТ "Подкрепа" казаха, че в понеделник ще вземат решение дали и те да се включат.

Бизнесът е в неведение

"Много малко са събитията, които биха накарали синдикати и работодатели да излязат пред обществото и да пледират за нещо, тъй като те по принцип са две спорещи страни. Днес се случва нещо изключително, защото ако газовите цени от понеделник се увеличат с 30 процента, едновременно и икономиката, и домакинствата ще бъдат подложени на шок", коментира Прокопиев.

Той допълни, че не са ясни последствията от този шок, защото не са направени оценки на въздействието нито върху семейните бюджети, нито върху икономическите оператори.

По думите на Прокопиев проблемът е, че в един регулиран бизнес не е ясна структурата на разходите на "Булгаргаз" и това прави непредвидим бизнеса на фирмите, консумиращи суровината. "Докато не е ясно каква е структурата на тези разходи, бизнесът е в неведение. Днес ни казват, че трябва да увеличим цените на с 30 процента, със същия успех на 1 ноември могат да кажат, че трябва с още 30 и на 1 декември с още 40”, каза още той.

"Каквото ни поднесат като цени, това лапаме като пеликани, а след като плащаме, не може да има тайни по договорите", коментира зам.-председателят на БТПП Красимир Дачев.

Председателят на съвета на директорите на стъкларския завод "Дружба" Димитър Коев прогнозира, че новата цена ще оскъпи и цената на бурканите и бутилките, което ще засегне консервната промишленост.

"Най-голямото достижение на българската икономика беше, че е стабилна и предвидима, бизнесът беше в състояние да планира своите разходи. В момента няма фирма, която може да живее в такава ситуация на неизвестност", допълни Прокопиев.

Допълнителен шок в ситуация на световна криза

Той посочи, че бизнесът е най-големият фактор на стабилност в страната. Ние имаме дългосрочни интереси, не сме с четиригодишен мандат и искаме да останем и да оперираме в тази държава и след като политическият цикъл свърши, отбеляза Иво Прокопиев.

По думите му, исканото увеличение се случва в момент, в който светът преживява най-драматичната финансова криза от времената на Великата депресия. Вместо да говорим за антикризисни политики и за мерки, които да помогнат кацането на българската икономика да бъде меко, ние си създаваме допълнителен вътрешен шок, посочи той.

"Рязкото увеличение на цената на газа ще доведе до нарастване на броя на некоректните платци към топлофикациите, които и без това са много. Така навлизаме в една спирала", коментира Мика Зайкова от КТ "Подкрепа"

Божидар Божинов от Българската търговско-промишлена палата заяви, че не става въпрос само за цената, а за това, че цялата система се управлява от държавен монопол. Тези цени са санкция срещу индустрията, посочи той. Според Божинов евтината енергия, евтината и квалифицирана работна ръка, с които сме привличали чуждите инвеститори, изчезват и остава само с корупцията, с която да се привличат инвеститорите.

"Не знам дали държавата е успяла да докаже, че е успяла икономическа единица, освен, че това е икономическа единица, от която се краде”, заяви Божилов. Той посочи, че на всякъде в света протича процес на либерализация на енергийния пазар, а у нас протича обратния процес на монополизация.

Според представителите на бизнеса приоритетите на икономическата политика на страната, трябва да се дефинират преди тези на енергетиката.

Овчаров: Частниците да не вдигат шум, може да се намеси ЕК

Бившият енергиен министър Румен Овчаров, който договори новото споразумение с "Газпром" преди година и половина, отново упрекна частниците, че печелят между 80 и 100 млн. лв. от изкуственото задържане на газовите цени и че стремят към "приватизиране на печалбите и национализиране на загубите".

Овчаров предупреди, че България може да бъде санкционирана от Европейската комисия, защото "цените на природния газ в България се поддържат по-ниски от пазарните, и по-ниски от тези, на които "Булгаргаз" го купува, за да го продава в България".

"Очевидно е, че това е добре, тъй като някъде между 80 и 100 милиона излизат от джоба на държавната компания и влизат в джобовете на тези големи потребители на природен газ. Разбира се, доколкото ми е известно, компаниите на г-н Прокопиев не са от най-големите ползватели. Но и ако не са 20 милиона, то все пак и 2-3 милиона са също сума, за която може да се направи подобно медийно мероприятие", каза Овчаров по повод протеста на КРИБ.

Според него индустриалците не "би трябвало много да настояват и да вдигат шум, особено пък в европейски мащаб, защото едва ли са забравили, че има един такъв термин като нелоялна конкуренция, който много внимателно се следи от ЕК".Овчаров за пръв път отправя подобни заплахи и не е ясно защо сега се сети за нелоялната конкуренция, упражнявана от държавния монополист, след като най-вече при управлението на неговото правителство се реализира най -осезаема държавна намеса върху газовите цени.

Овчаров отново отрече договора с "Газпром" да е таен и припомни, че заради острата реакция на опозицията е предложил който народен представител иска, да дойде в МИЕ да се запознае лично с документа. Освен това, с изричното съгласие на "Газпром" достъп до договора има и ДКЕВР.

Овчаров също така каза, че още след предоговарянето на клаузите с "Газпром, лично обяснил на големите частни потребители кък цените на природния газ в България се определят на 75% от цените на международните пазари и само около 20% се влияят от новия контракт.

Овчаров заяви, че "в една от клаузите му е написано изрично, че договорът не може да бъде предоставен на други търговски субекти, които нямат отношение директно към него".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aha
    #47

    Da ne zabraviame koi podmeni izgodnia za BG dogovor s izgoden za Rusia i Bulgargaz takav.I pak naroda plashta za alchnostta na pravitelstvoto, koeto izbra neglasuvaiki...

  2. Иванчо И.
    #46

    Чета във вестниците за международна цена на природен газ 500 долара за 1000 м3. Колко очакват да бъде цената в лева, тези които шумят - работодатели, профсъюзи и пр.? Навремето с лозунги активно се борехме с капитализма и монополизма. Сега дайте да се борим срещу цената на газа като шумим. 500 долара - това е цената, смаятате ли някой ще намери по-евтин газ? Грубо казано, дайте да събираме какалашки, да се топлим. Вместо някои да ги заврат.

  3. поп Грую
    #45

    само колко са неговите комисионни ,за да развали един перфектен ,действащ,дългосрочен договор.Всъщност ,тези комисионни са плащат от нас обикновените бълграски граждани и българския бизнес .А тези али-бали ,че договорът е достъпен за всеки народен представител е абсолютно невярна,защото могат да му откажат ,тъй като може би представлява трета ,заинтересована страна.Освен това не е ясно какво ще му покажат,като договор. Най-ясно и прозрачно би било ,когато договорът баде обсъден на закрито заседание

  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #44

    МЕНЕ МЕ ПРЕСЛЕДВАХА, ВИЕ СИ МЪЛЧАХТЕ !--СЕГА КОГАТО ВАС ВИ ПРЕСЛЕДВАТ И БИЯТ, НЯМА КОЙ ДА ВИ ПОДКРЕПИ http://www.novinar.net/?act=news&act1=mnenia&sql=Mjc1ODsyOQ==&mater=Mjc1ODs5Ng==#comments--До Врачанското БТК и САЩ – ЦРУ собственик-ОПЛАКВАНЕ ИЛИ ВЪЗРАЖЕНИЕ-От Стефан Димитров ЧолаковУл. Р. Княгиня № 20 А – 12 , 3000 Враца, Булгаристановски ЩАТ-Много Уважаеми другари БТК – САЩ – ЦРУ работници от Враца,От три дни телефония номер на майка ми няма възможност да работи. Аз предполагам, че телефонът

  5. Станко
    #43

    Превителството е сключило договор с Путина Рус за дълги години напред. Договорили са цените. За нас българите е важно да знаем какво са договорили. Да си направим сметката, а и да видим дали Станишевото правителство е българско или е руско-гАзо-близаческо. Но това е държавна тайна. Е, дали е РУСКО-ГаЗО-БЛИЗАЧЕСКО? Май въпроса е реторичен.

  6. 230 miliona
    #42

    ZASTO PREDI GODINA BULGARGAZ BESHE S 150 000 000 LV PECHALBA A SEGA E NA MINUS 80 000 000 ? TOVA SA 230 000 000 DARJAVNA PARA, PITAITE DIREKTORA KADE SA TEZI PARI, TE SA NA VSICHKI !!!

  7. поп Грую
    #41

    шибат комунистите ,московски слуги както си искат ,защото вече са подписали договр с ГАЗПРОМ. Ами този договор е тайна.Откъде да знем какви цени има записани и какви схеми за плащания и цени са записани в него.Цената 500 долара е борсова и то за сделки сключвани в момента и няма нищо общо със цените по дългосрочни договори. Такъв поне се счита тайния договор между ГАЗПРОМ и Румен Овчаров.Освен това ,Румен Овчаров смени исхемата на плащане на транзита,който по стария договор се плащаше с газ (нещо

  8. Баба Гицка
    #40

    Значи, Булгаргаз иска 38%, ДКЕВР сваля процентите на на 29 и всички са щастливи. Тъпо! Това е като сезонните намаления по магазините. Една стока струва 50лв. Пишат, че струва 100лв и с 50% намаление става 50лв. Далавера! Абе я да се измитат тия, да не ги изметем ние!

  9. поп Грую
    #39

    а после да си направим газов терминал на Черно море,за разтоварване на втечнен пророден газ от северно африканските страни.Тогава може да покажем и среден и всички други пръсти на ГАЗПРОМ.Това не може да стане ,докато на власт са московските слуги,които се стараят да ни направят крепостици на Кремъл .

  10. vazmuten
    #38

    kato razvali predi6nija dogovor s Rusija i ni natrapi nov neizgoden -si e nazionalno predatelstvo.Kolko miliona e lapnal za tazi usluga toj si znae. Sa6tevremeno ni proglu6iha u6ite kakva izgoda imala Balgarija da kupuva gaz ot Rusija i kolko evtin bil toj. Sega 6te razberem kakvo ozna4ava putinovski kapitalizam v dejstvie.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.