Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рецесията в Западна Европа може да върне 20% от българите у дома

41 коментара
Рецесията в Западна Европа може да върне 20% от българите у дома

Броят на източноевропейците, кандидатстващи за работа във Великобритания, е спаднал до най-ниското си равнище от 2005 г. насам, сочат данните на британското вътрешно министерство, цитирани от информационните агенции в понеделник. Причината е в стагнацията на местния трудов пазар, която се усеща на фона на известията за влизане на страната в рецесия.

Според Конфедерацията на британската индустрия (CBI) рецесията в страната ще бъде по-тежка и по-дълга, предаде ББС. Септемврийската оценка на водещата във Великобритания работодателска организация беше за рецесия от 0.3 на сто през 2009 г. Два месеца по-късно от CBI прогнозират, че догодина британската икономика ще се свие с 1.7 процента.

Очаква се безработицата там да нарасне от 1.8 млн. сега на 2.9 млн. през 2010 г.

Кризата се отразява и на пазара на труда в Испания, където работят хиляди емигранти от Източна Европа. Заради свиването на търсенето в строителството, български работници, които живеят със семействата си от години в страната, започват да се връщат в родината си, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.

Същевременно редица от старите страни членки на ЕС все още се възползват от преходния период за отваряне на трудовите си пазари и запазват ограниченията за работа на граждани от последните две присъединили се страни към съюза – България и Румъния – заради собствените проблеми с ръста на безработицата.

13% по-малко молби за работа на Острова от източноевропейци

Между януари и март тази година молби за работа във Великобритания са подали 45 хиляди граждани на осемте източноевропейски държави, присъединили се към ЕС през 2004 година. Това е спад от 13 процента спрямо същия период на 2007 г.

Значително е намалял и броят на българите и румънците, кандидатствали за работа във Великобритания. През първото тримесечие на годината молби са подали 8205 граждани на двете страни, срещу 10 420 през същия период миналата година.

Британската консултантската компания в областта на имиграцията "Мигрейшън експърт" прави извода, че работниците-имигранти от Източна Европа напускат Великобритания, за да избягат от икономическата криза.

Компанията призовава малките фирми във Великобритания да задържат най-способните си служители в момент, когато недостигът на квалифицирана работна ръка в страната се увеличава. Сред висококвалифицираните работници, от които страната има нужда, са здравните работници, инженерите, социалните работници и учителите.

Същевременно вестник "Айриш таймс" съобщи, че ирландското правителство ще остави в сила трудовите ограничения за българи и румънци още три години, като причините са нарастващата безработица в страната.

От януари 2007 г. до октомври 2008 г. са били издадени малко разрешителни за работа на граждани на най-новите страни членки на ЕС, посочва изданието. С такива документи са се сдобили 241 румънци и 58 българи.

Прогноза: 20% от емигрантите ни ще се върнат в обозримо бъдеще

Около 20% от хората, които са емигрирали, ще се върнат в страната в обозримо бъдеще, показа проучване на агенция "Медиана" за миграционните нагласи на българите, данните от което бяха представени в понеделник. Социологът Кольо Колев обясни, че става въпрос за около 300 000 души. За миналата година 16% от хората на възраст между 18 и 35 години са били склонни да емигрират, а сега са двойно по-малко - 8%.

Младите хора с конкретни емиграционни планове са едва 4%. За последните четири години се увеличава броят на желаещите да емигрират българи с ниска професионална квалификация за сметка на висшистите, сочи статистиката. Преобладаващите очаквания за заплащане в чужбина са средно 1261 евро на месец, което, пренесено към българския стандарт, означавало около 1100 лева месечно.

Според социалния министър Емилия Масларова има сериозен сигнал за трайно връщане на българите в страната от всички страни.

Масларова се обяви срещу прилагането на двойни стандарти в ЕС. "България не е оказала миграционен натиск в нито една страна. Българите са коректни, работливи и спазват законодателството", заяви Масларова и допълни, че ще настоява до края на годината пред всички страни-членки на ЕС, които не са обявили още позицията си, да бъде премахнат преходния период.

У нас има 13 хиляди незаети места, а безработицата ще се качи до 7%

Правителството очаква безработицата през 2009 г. да не надвишава 7%, съобщи още министър Масларова. В момента безработицата в България е 5.4% и моментната снимка не показва увеличение на хората без работа.

До няколко дни Министерството на труда и социалната политика ще предложи на правителството пакет от мерки за стабилизиране на трудовия пазар и адаптиране на работодателите към условията на финансовата криза, съобщи още министърът на труда. На трудовия пазар има 13 000 обявени и незаети работни места, което се оценява като значителен резерв при евентуалното нарастване на безработицата у нас.

Според министър Емилия Масларова в България все още има дефицит на кадри в строителството, услугите и машиностроенето и евентуалното завръщане на български емигранти от чужбина няма да застраши пазара на труда.

В министерството се обсъждат и варианти за заетост и преквалификация на металурзите от “Кремиковци”. Според заместник-министъра на труда и социалната политика Димитър Димитров песимистичният вариант за съкращения в "Кремиковци" е за уволнението на не повече от 1400 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 800
    #42

    Partiata i negovo velichestvo si znaiat rabotata

  2. емигрантите
    #41

    Уффф, това ми прилича на поредното социологическо слагане или платено изследване от комунистическата министърка Масларова с цел манипулиране. Че кои българи точно в разгара на финансова криза ще забързат да се връщат. Че пораженията в България ще са в пъти по-големи от която и да е западна държава.

  3. Паяка
    #40

    чакам притока на свежа овча кръв с нетърпение. Приготвил съм и стригачката

  4. смислов
    #39

    Пораженията от финансова криза назапад вече са абсолютен факт и нищо подобно няма и няма да има в България - това е също така абсолютен факт.Чак сега като ти огладнее гъзът ще разбереш какъв комуноиден кретен си бил, а не тарикат и по-умен от другите, както си си мислел с плоския мозък.

  5. valdim
    #38

    "Преобладаващите очаквания за заплащане в чужбина са средно 1261 евро на месец, което пренесено към българския стандарт означавало 1100 лева месечно."Някой се е объркал.

  6. valdim
    #37

    "Преобладаващите очаквания за заплащане в чужбина са средно 1261 евро на месец, което пренесено към българския стандарт означавало 1100 лева месечно."Някой се е объркал.

  7. Дон. Гоце
    #36

    жадуват да се върнат да строят следващата сациалистическа фаза

  8. калун
    #35

    вЕрвайте й. Обаче, като имаме предвид българския мързел, може да им идва нанагорно на 20% от българите да работят в чужбината и да спазват изискванията им за чистота и междусъседски отношения. И ракията скъпа...

  9. математика
    #34

    300 000 емигранти ще се върнат за 13 000 свободни работни места? А на социолога ще му дам 1100 лева, той да ми даде 1261 евро.

  10. Мислещ
    #33

    Не, не означава, защото ти казват съотнесено към съответния стандарт на живот.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.