Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рисковете пред икономиката: реални и измислени основания за притеснение

9 коментара
Рисковете пред икономиката: реални и измислени основания за притеснение

Облаците над икономиката се сгъстяват, но не там, където най-често са насочени погледите на изкушените от лесна публичност и политиканстване. От станалото известно през последните две седмици трябва да направим извода, че, най-общо казано, поне в първите месеци на войната българската икономика се адаптира добре. Това се пренася и в прилично изпълнение на бюджетните приходи. Заедно с това, пазарът на труда запазва ниската безработица и тенденцията към увеличение на заплатите. Казано иначе, нямаме забележим от макро поглед срив в производство и продажби, нито виждаме отчетливи сигнали за някаква фискална криза. Публикуваните статистически данни в последните дни подкрепят основанията за подобно заключение.

  • През май промишленото производство отчита реален ръст от 20,2% на годишна основа, в преработващата промишленост индексът расте с 20,2%. Цели 5 производства отчитат ръст от над 30% - електроника и оптика, напитки, превозните средства без автомобилите (основно велосипеди), дейностите по ремонт и инсталиране, производството на облекла, а още 5 имат ръст между 21 и 24% - машиностроене, дървообработка, химическа индустрия, метални изделия, производството на автомобилните компоненти. Индексът за месеца е 19% по-висок от средното му ниво за предкризисната 2019 г.
  • Силното представяне на индустрията, съчетано с рязкото покачване на цените на повечето групи суровини и стоки очаквано водят до пореден исторически рекорд в българския износ. През май 2022 г. стойността на изнесените стоки достига 8 281 млн. лева, или 60,8% ръст в сравнение със същия месец на 2021 г. и 38,8% ръст на годишна основа общо за петте месеца от началото на годината.
  • Индексът на продажбите на дребно нараства с 5% през май в сравнение със същия месец на миналата година. За петте месеца от началото на 2022 г. увеличението е средно около 7,5%.
  • Данъчните и неданъчните приходи в бюджета към полугодието са с над 14% повече от същия период на 2021 г., като действителното увеличение е дори по-високо, ако изключим еднократния ефект от концесионното плащане за Летище София миналата година.

Енергията на взимащите решения, или на евентуалните кандидати за бъдещо управление след избори трябва да насочи към несигурността и рисковете, които още не са се проявили в стопанския живот. Към тях ни насочват публикуваните тази седмица Икономическа прогноза от лятото на 2022 г. на Европейската комисия и

Макроикономическата прогноза на БНБ към юни. И двата документа сочат влошаване на перспективата през икономическия растеж през тази година и по-висока от очакваната в предишни издания инфлация. В по-общ план, резюмирайки тези и много други анализи, както и отчитайки механизмите на финансовите и стопанските взаимодействия можем да маркираме поне няколко очаквани неблагоприятни развития, които ще засегнат в голяма степен и България в идните тримесечия:

  • Рискът от глобална рецесия се засилва. Извън дългосрочните структурни проблеми в САЩ, Китай и еврозоната, високата инфлация руши покупателната сила на доходи и спестявания, което рано или късно свива реалното потребление. За Европа допълнителна тежест е и фактът, че цените се движат от поскъпване на енергийните доставки, които пък са изложени на неконтролируем политически риск в ръцете на правителството на Русия.
  • Заедно с това, задържането на висок темп на инфлация ще принуди централните банки да действат по-агресивно чрез затягане на монетарната политика, което допълнително ще охлади кредита, инвестициите и потреблението. Рецесия в САЩ и еврозоната почти автоматично ще се пренесе и в отворената и зависима от експорта българска икономика.
  • Съвсем реалистично е значително охлаждане на имотния пазар и строителството. Съвсем скоро търсенето, мотивирано от стремеж да се съхрани стойността на паричните спестявания ще се сблъска със затягане на условията за достъп до банков кредит и повишаване на лихвите. Напълно реалистична е промяна на очакванията и поведението, което да предизвика неизбежната корекция на откъсналите се от фундаментите показатели за търсене и цени на пазара.
  • Както многократно е ставало дума, промишлеността до момента се адаптира към високите цени на суровини, горива и електроенергия благодарение на силното търсене, което пък позволява и вдигане на цените към клиентите, независимо дали са други производители или крайни потребители. При по-съществено забавяне на световната икономика обаче този механизъм рязко ще изчезне. Всъщност, спадът в цените на някой ключови суровини и материали в последните седмици вече поставят това предизвикателство – ще оцелеят ли предприятия, плащащи все още скъпи ток, газ и горива, ако трябва да продават продукцията си на спадащи цени.
  • И, разбира се, най-големият риск остава физически недостиг на енергийни ресурси – а съдейки от поведението на Русия и слабите надежди за бърз край на войната, такъв сценарий през зимата не е за изключване.
  • Бюджетните рискове са до голяма степен свързани с политическата нестабилност. Накратко, трудно служебно правителство без парламент ще може да пласира 7 милиарда лева дълг както на международния, така и на вътрешния пазар. А именно толкова са очакваните нужди за финансиране на заложения бюджетен дефицит. Никак не е ясно какво поведение ще следва правителство без ясно управленско мнозинство в среда на висока инфлация и засилващ се натиск за повече разходи и данъчни преференции.

Анализът е публикуван на сайта на Института за пазарна икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. P.S. Абе, хора, айде научете се да боравите с факти и данни, а не с опорки. В противен случай започвате да гоните IQ-то на електората на Доган.

  2. Отговор на коментар #6

    Данните за България за юни са годишна инфлация над 16%. Пропускаш обаче ВПК, който има реален ръст от над 200%, както и факта, че местното произвадство е в по-голямата си част силно енергоемко. Ако погледнеш тримесечните отчети на БГ фирмите за Q1 и Q2, ще видиш, че реалният ръст на производствените цени сериозно надхвърля общата инфлация за страната и гони 25%. Това РЕАЛНО означава, че имам свиване на производството като произведена продукция с около 4%. И това на фона на сериозен подем на военно-промишления комплекс.

  3. Чинчила
    #7
    Отговор на коментар #6

    Къде е този "ръст" тогава при инфлация от близо 20%? Това е стойностното изражение и то не разкрива веществения и материален характер на произведената индустриална продукция и нейният потребителски размер.

  4. мила
    #6
    Отговор на коментар #2

    Не бие по-ръст на инфлацията. Всички държави, граничешщи с войната имат висока инфлация.Най-висока годишна инфлация в ЕС през месец май се отчита в Естония ( 20.1%), следвана от Литва ( 18.5%), Латвия ( 16.8%), Чехия ( 15.2%) и България ( 13.4%). Инфлацията в Румъния достига 12.4%, което ѝ отрежда седма позиция в ЕС.

  5. Parallelepiped
    #5

    Ако трябва да перефразирам една известна приказка на нобелов лауреат - инфлацията, глупако.... Това е най-уродливото икономическо изчадие, което буквално изяжда спестяванията и доходите на хората...

  6. Отговор на коментар #3

    P.S. Гледай сега какъв поток от пръстчета надолу ще генерираме (най-вероятно от ботове), без нито един реален аргумент против казаното от нас. Тук е място за политкомисари, не за икономически грамотни хора, така че... писането е малко или много безсмислено, но дразни умнокрасивитета (колко е умен е друг въпрос) и затова на мен ми носи кеф.

  7. Отговор на коментар #2

    Добър въпрос, който ще остане без отговор :) В момента опорката е, че производството процъвтява и всички, от ИПИ (Илюзии и празни измислици) до Корнела (Велик магистрат на Българската икономика), пеят в хор. Няма лошо обаче, нека се самонавиват. Хората реално оценяват какъв е \"ръстът\" по портфелйа си си и откъде идват по-големите печалби - от техния джоб. Реалната оценка е на БНБ (добре, че не успяха да си набутат там ПР-чета). 17% годишна инфлация на фона на 20,2% годишен ръст леко ми изглежда като свиване на производството... Затова и никога няма да видиш данни извън паричните потоци :)))

  8. Чинчила
    #2
    Отговор на коментар #1

    Какви рекорди бие в момента България освен този за износ на оръжия? Със сигурност бие рекорда за ръст на инфлацията.А г-н Богданов защо не си направи труда и да посочи колко е номиналния ръст на промишлено производство и въобще дали има такъв, ако се отчете инфлацията?

  9. България бие рекорди по ръст на промишлено производство Въпреки Русия, въпреки Путин, въпреки вайканията по договора с Газпром и агентите, които не трябвало да гоним.!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.