Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родители на деца с увреждания отново протестираха за по-адекватна държавна политика

Социалният министър увери, че се работи за изпълнение на част от исканията, а други са вече изпълнени

0 коментара
Родители на деца с увреждания отново протестираха за по-адекватна държавна политика

Родители на деца с увреждания излязоха в сряда на пети пореден протест за последните две години с искане за цялостна реформа в политиките на държавата спрямо тях, която да им осигури достъп до комплексни услуги. Те се събраха пред Народното събрание и тръгнаха на шествие, което стигна до сградата на правителството. На протест със същите искания се събраха и родители в много градове в провинцията.

Шествието по жълтите павета в столицата бе водено от ковчег с надпис "Честит рожден ден 18. Не ни погребвайте", като напомняне към институциите, че грижите за хората с увреждания не трябва да спират с навършването им на пълнолетие. Протестиращи носеха плакат “Бойко, и преди и след 18, сме важни, колкото магистралите!” и скандираха “Бойко, излез“ с искане за среща с премиера.

Родителите на деца с увреждания настояват да бъде приет Закон за личната помощ, така че подкрепата, която получават родителите и семействата да е индивидуално определена според нуждите, но и да не прекъсва след навършване на 18 години на детето, тъй като то продължава да се нуждае от същите грижи. Освен това настояват за създаването на електронен регистър на хората с увреждания, за да е ясно какъв е техният брой и специфичните им нужди.

Майките не разбират и защо трябва да пишат отчети по графици и тетрадки за свършената от тях работа през дните, когато се грижат за децата си. Много от тях са асистенти на децата си, но за по 2-3 часа дневно, като за времето, когато са били асистент трябва да описват извършеното от тях - къпане, хранене, преобличане и т.н., което за тях е унизително, защото майчината им грижа не е за 3 часа дневно.
“Повечето от тези деца и хора с увреждания имат нужда от 24-часова грижа. Повечето от нас са с професии, но не могат да работят, защото трябва да отглеждат децата си”, разказа една от протестиращите.

Много от майките на деца с увреждания ги отглеждат сами, защото съпрузите им ги изоставят.

Други родители-участници в протеста споделиха, че социалните услуги не са адекватни. “Отворен е нов ресурсен център в града. Уж има психолог, има психиатър. Психоложката ни вика: "Аз не мога да работя с детето, защото кабинетът ми е малък, а той пипа всичко. Ако искате го оставете, ама ние не можем да работим", разказа една от майките, цитирана от БНР.
Социалният министър Бисер Петков, който се срещна с представители на протестиращите, увери, че част от исканията на майките на деца с увреждания вече са изпълнени, а по изпълнението на друга част се работи.

Децата, които получават семейната помощ по Закона за семейните помощи за деца са около 26 000 и за тази година в бюджета сумата, която е предвидена за изплащане, превишава 160 млн. лева, съобщи Петков. Той припомни, че миналата година година правителството увеличи размерът на месечните помощи за деца с увреждания като я диференцира според степента на увреждането – 930 лева за деца с над 90% увреждания, за децата с увреждане от 70% до 90% - 450 лв., а за тези с между 50% и 70% увреждане - 350 лв. на месец.

“Работи се по електронен регистър на хората с увреждания. Имахме разговор вчера с изпълнителния директор на Агенцията за хората с увреждания, така че ще направим каквото е необходимо като допълнителен ресурс, за да може този регистър да бъде въведен и да функционира пълноценно“, посочи Петков.

“Ще се опитаме да отделим инструмента социални услуги от социалните помощи, тъй като сега са събрани в Закона социалното подпомагане“, обясни Петков. По думите му целта е наистина с новите социални услуги да адресират индивидуалните потребности на хората с увреждания, както и паричната помощ, която се отпуска на семействата на хората с увреждания, именно с цел самите те да преценят от какво имат нужда, какви са общите и специфичните потребности на лицата и съответно да ги удовлетворят.

“Работим и за обезпечаването на финансирането на програмите за лични асистенти, които също са важни за семействата на хората с увреждания, както и в дневните центрове да пробираме заместващите грижи като социална услуга. Тоест да може децата и хората с увреждания краткосрочно да останат в дневните центрове и по този начин да се освободят родителите и близките за известен период, без да абдикират от своята грижа за децата си“, каза още Петков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.