Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Родителите се надяват на пълноценно участие в училищното управление

2 коментара

Реално активно участие на родителите в управлението на училището, гарантиране на определени базисни знания при завършването на всяко училище, намаляване на напрежението в учителската професия. Такива очаквания изразиха пред Mediapool представители на родителите и учителите от новия закон за училищното образование, концепцията към който беше представена в столичното 18-то СОУ във вторник.

“Със сигурност в концепцията има голяма стъпка към автономия на училището и овластяване на местната общност и за нас като родителска асоциация най-важната промяна е приемането на родителите като акционери в образователния процес. Защото чрез обществените съвети, ако това действително се реализира, родителите ще могат да участват по един по-пълноценен начин в прякото управление на училището, в политиките, които то води, в разпределението на ресурсите през бюджета. Ще имаме глас за това в какво искаме да се инвестира. Така родителите ще бъдат много по-пълноценни със своя капацитет за това училището да се развие в полза на децата и за постигане на конкретни образователни постижения. “, заяви Ева Борисова от Асоциация “Родители“.

Тя коментира и по какво се различават обществените съвети от първоначалната идея тези функции да се изпълняват от училищните настоятелства, каквито и в момента съществуват. “Училищните настоятелства са отделни юридически лица, те не са орган за управление на училищата и имат ограничени правомощия. Т.е. те не могат да влияят нито върху разпределението на бюджета, нито във формирането на училищни политики. Това, което училищните настоятелства в сега съществуващата си форма могат да правят, е да набират някакви средства, да подпомагат училищата по различен начин. Но в тях няма ясен регламент, по който се избират родителите“, посочи тя.

Одобрение на по-късното профилиране

От родителската асоциация приветстват това, че се дава възможност за профилиране на един по-късен етап – в XI и XII клас. “В ранна възраст е важно децата да придобият универсални умения. Затова ние сме против много ранното профилиране, както е при децата, които постъпват в музикалните, спортните, математическите гимназии от четвърти-пети клас“, коментира тя. “Защото това ранно профилиране ограничава възможностите им за експериментиране в различни посоки и много често това е избор на техните родители, но в никакъв случай не дава на децата възможност да направят своя информиран избор“, посочи Борисова.

“Затова очаквам до седми клас децата да имат много добра базисна подготовка, за да експериментират в различни области – спорт, изкуства. Нека кажем, че сегашното състояние на училището по отношение на спорт, изкуства и наука не предразполага развитието на способностите на децата. Преподаването е изключително сухо и затова в крайна сметка децата са разочаровани и след седми клас се питаме какъв език да уча, като завършваме гимназия се питаме с какво да кандидатствам, а не каква професия избираме“, посочи Борисова.

В същото време родителите очакват промените да затворят прекалено голямата ножица между училищата, която в момента съществува. “Има училища, в които децата на много ранна детска възраст получават етикета “неудачник“. Нужно е държавата да гарантира качеството на базисната подготовка“, убедена е Борисова.

Стандарти за развитие

Тя смята, че това може да се случи с приемането на стандарт за организационно развитие и управление на качеството, какъвто е заложен в концепцията.

“Това е стандартът, въз основа на който ще се прави инспектирането и всъщност по този начин във времето ще стане ясно къде трябва да бъдат насочени специалните ресурси на държавата, така че да не допускаме голяма част от младите хора, завършващи средно образование, да излязат на пазара на труда абсолютно неспособни да се справят с живота си“, посочи тя.

Росица Василева, преподавател по български език и литература в 18-то СОУ и главен учител коментира, че нейното съсловие също очаква промяна в училище с новия закон. “Учителите осъзнават кризата в българското образование и смятам, че част от усилията за промяна трябва да се насочат към нас“, посочи тя. По думите ѝ с промените учителите очакват да се намали напрежението в професията като отговорности и липса на подкрепа.

Възможността за по-бързо кариерно израстване на младите в професията се подкрепя от учителите, тъй като по думите на Василева стажът изобщо не е водещ за качествата на един преподавател.

Родители и учители с общи позиции

По думите ѝ съсловието е “за“ включването на родителите в процеса на управление на училището. “Защото докато са изключени, те се явяват “другата страна“. Когато човек участва в процеса, той не го гледа само от страни и да го критикува, а вече има съвсем различна нагласа, дава предложения. И колкото повече родителите участват в този процес, толкова повече и те и ние ще извървим някакъв път към сближаване и ще променяме нагласи“, допълни тя.

По отношение на мерките за реда в училище Василева има своя философия. “Дисциплиниращи мерки трябва да има, тъй като редът в класната стая е условие за протичане на учебен процес, но аз вярвам, че редът не се самопоражда, а се изгражда и поддържа. Т.е. една мярка веднъж приложена не дава никакъв цялостен резултат.“, обясни тя. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Марко Тотев 2
    #2
  2. N
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.