Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънските медии с достъп до архивите на Секуритате, за българските остават затворени

0 коментара

Румънският президент Траян Бъсеску е предложил в понеделник журналистите да получат достъп до над един милион документи на тайната полиция от времето на комунизма, съобщи във вторник Асошиейтед прес, цитиран от БТА. Смята се, че около 1,3 милиона документи съдържат "експлозивна информация" за връзките със Секуритате – (румънският аналог на българската Държавна сигурност - б.р.) на сегашни политици, бизнесмени и  други публични фигури, коментира агенцията.

Документите наскоро бяха предадени в Националния съвет за проучване на архивите на Секуритате - институт, който се занимава с анализиране на документите от времето на комунизма в Румъния и с разкриване на имената на сътрудниците на тайните служби.

Трябва да намерим решение, така че хората да получат истински достъп до информацията в досиетата, а не информация, която е договорена между политическите представители, е казал президента Бъсеску, цитиран от Асошиейтед прес..

За разлика от Румъния, в България бе направено точно обратното. С идването си на власт през 2001 г. НДСВ затвори достъпа до досиетата на бившата Държавна сигурност. Актът бе коментиран нашироко от дясната опозиция, но и до днес досиетата (или остатъците от тях след поредните “прочиствания”) остават затворени за обществото и спекулациите и рекетът с тях продължават вече 16 години.

Достъпът до досиетата бе отворен за медиите в периода 1997-2001 г. и български журналисти се възползваха от него за своите разследвания, обясни за Mediapool бившият директор на архива на МВР от това време полк. Серафим Стойков.

 

През 1997 г. Народното събрание приема Закон за достъп до документите на бившата Държавна сигурност и бившето Разузнавателно управление на Генералния щаб. Законът позволява на представители на медиите да ползват информациите от архивите на ДС за своите разследвания. Така са направени разследванията на журналистите Татяна Ваксберг за документалния филм “Технология на злото”, на Христо Христов за книгата му за убийството на писателя Георги Марков, ползвани са материали за Възродителния процес за филма на Нери Терзиева “Откраднати очи”, обясни Стойков.

С идването си на власт НДСВ чрез мнозинството си в парламента приема през 2002 г. Закон за защита на класифицираната информация, който отменя Закона за достъпа до документите на ДС и така на практика досиетата и информацията в тях биват отново затворени за обществеността.

Предложенията на ДСБ и ОДС за отваряне на досиетата и прехвърляне на архивите на ДС, които се съхраняват по министерства, към Държавния архив, срещат последователен отпор от страна на БСП, НДСВ и ДПС.

В края на миналата година ОДС внесе предложение в деловодството на сегашното Народно събрание да се създаде Институт за националната памет, в който да се съберат всички документи и факти за дейността на репресивния апарат и държавните институции по време на комунистическата власт. Точно такъв институт няколко дни по-рано става факт в съседна Румъния.

В България, за разлика от други бивши социалистически страни, до момента не е извършвано подробно изследване, систематизиране и анализиране на престъпленията на комунистическия режим. Този 45-годишен период на страната не е подлаган на задълбочен прочит от професионални историци, изтъкнаха тогава в аргументите си вносителите на проекта.

Идеята на ОДС, подкрепена от десните партии, остана на хартия и срещна силната съпротива на управляващата тройна коалиция. Не бе подкрепено и поредното искане за отваряне на досиетата.

За отваряне досиетата на бившата Държавна сигурност настоя и холандският евродепутат Елс де Гроен миналата  седмица в София по време на заседанието на Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз.

Евродепутатът изтъкна, че България е единствената страна в Източна Европа, която запазила в тайна имената на бившите функционери в системата на тайните служби, не е отворила досиетата на ДС, а нейните генерали и до днес продължават да корумпират партиите и да ги правят свои заложници.

 “Атака” е рожба на Държавна сигурност, нейният лидер Волен Сидеров се изказва във вестника на бившия шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС Димитър Иванов, каза в София Де Гроен. По думите ѝ “Атака” крие опасност от нов тоталитаризъм. Тя добави, че много от демократическите партии са заложник на бивши служители на ДС, бивши генерали, а те с влиянието и парите си корумпират партиите и хората.

Ако не е гарантирана прозрачността в миналото, не може да се гарантира нейното съществуване в бъдещето, заяви Елс де Гроен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.