Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и Китай подписаха сделки за 7 млрд. долара, но не се разбраха за газа

1 коментар
Карикатура на РИА Новости за газовите преговори между Русия и Китай

Документи за сътрудничество в сферата на инвестициите, енергетиката и металургията на обща стойност от близо 7 млрд. долара подписаха Русия и Китай във вторник, но сред тях не беше газово споразумение. Това стана в рамките на двудневната визита на руския премиер Владимир Путин в Китай, който се срещна с ръководителя на Държавния съвет на Китайската народна република Вън Цзябао.

"Доближаваме се до финалния стадий за доставките на газ на китайския пазар", каза Путин, цитиран от ББС. Така се оправдаха очакванията на експерти, че договорки за газа между двете страни няма да бъдат постигнати и този път.

Още през 2006 г. "Газпром" и китайската CNPC се договориха за строежа на два газопровода, по които в Китай да се доставят 68 куб. м руски газ годишно. По-рано през годината двете страни се споразумяха и за маршрута и първоначалните количества за 30 млрд. куб. м годишно, но все още не са съгласувани цените.

По неофициална информация Пекин е готов да плаща 165-180 долара за 1000 куб. м, докато Москва иска цена от 220-230 долара. ББС припомня, че за четвъртото тримесечие на настоящата година средната цена, на която "Газпром" продава в Европа, е почти 440 долара за 1000 куб. м.

И докато за газа няма договорка, двете страни са постигнали споразумение по цената на петрола, който се транспортира по петролопровода Източен Сибир - Тихия океан, предаде ИТАР-ТАСС.

Преди време бе съобщено, че двете страни имат разногласия по един от параметрите за пресмятане на цената на петрола. Поради това Китай едностранно намали сумата, изплащана по договора за доставка на петрол, припомня ИТАР-ТАСС.

Всички въпроси, свързани с доставките на руски петрол за Китай, са изяснени, каза днес пред журналисти руският вицепремиер Игор Сечин, който придружава Путин при посещението му в Китай.

Във вторник Москва и Пекин парафираха споразумение за създаване на общ инвестиционен фонд на стойност 3-4 млрд. долара. В него Руският фонд за преки инвестиции и "Чайна Инвестмънт Корпорейшън" ще внесат по 1 млрд. долара, участие ще има и руската "Внешекономбанк"

През миналата година Китай е изпреварил Германия като най-голям руски търговски партньор, стана ясно на срещата. Руско-китайският стокообмен в края на 2011 година ще превиши докризисните показатели и ще бъде минимум 70 милиарда долара, отбеляза Путин. По думите му обаче структурата на търговията между двете страни трябва да се разнообрази.

Русия и Китай ще продължат сътрудничеството в атомния сектор.

"Въз основа на успешния опит при строителството на Тянванската АЕЦ ще развиваме по-тясно сътрудничество в атомната енергетика и то въз основа на най-съвременните световни технологии, отчитайки възможните рискове като ги сведем практически до нулата", отбеляза Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #1

    Значи, за китайците газ по 150-180 долара, а за България по 500 долара?! Да си го продават в Китай!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.