Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия няма да има вето в НАТО

0 коментара

Говорителят на НАТО Ив Бродьор окачестви днес в Брюксел като "подвеждащи" съобщения в медиите, според които на Русия ще бъде предложен еднакъв статут в Северноатлантическия съвет /СС/ - органа за вземане на решения на алианса.

"Русия няма да има право на вето", заяви Бродьор и подчерта, че Русия няма да участва в СС. По думите на говорителя новите връзки с Русия няма да се отразят на ключовата гаранция за взаимна отбрана в пакта, предвиждаща евентуална агресия срещу страна-членка да се смята за нападение срещу всички. За първи път НАТО се позова на тази клауза след терористичните атаки срещу САЩ на 11 септември м. г.

В знак на благодарност за безпрецедентното сътрудничество на руския президент Владимир Путин в последвалата антитерористична кампания съюзниците от НАТО се съгласиха през декември да изградят по-тесни отношения с Русия, припомня АП.

Повод за тези категорични опровержения даде съобщение на ИТАР-ТАСС, която съобщи, че новият формат "20" на отношенията на НАТО с Русия означава начало на пълномащабно сътрудничество на НАТО с Русия.

Според съобщението на ИТАР-ТАСС новото партньорство между Москва и Северноатлантическия съюз промяната на формата предполага руската страна да може да участва пълноправно във вземането на решения при определяне стратегията на блока. Това решение било взето на взето на закрито заседание на посланиците на държавите-членки в алианса в края на миналата седмица, уточни още руската информационна агенция.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън заяви днес в Лондон, че на практическо ниво реализирането на инициативите за сътрудничеството между блока и Москва във формат "20" може да започне още преди срещата на Северноатлантическия съюз на 14 май в Исландия.

Подобно изказване означава, че поне в близко време НАТО едва ли ще преразгледа взетото днес решението за рамката на сътрудничество с Русия.

При обсъждане на предварителните варианти на новите отношения НАТО - Русия в края на 2001 г. стана ясно, че НАТО иска да засили сътрудничеството с Москва в областта на неразпространението на оръжията за масово поразяване, хуманитарните и мироопазващите мисии и борбата с тероризма.

Рецерви към твърде голямо сближаване с Русия изказаха, както висши американски и германски представители, така и бившите съюзници на Москва то Централна Европа Чехия, Полша и Унгария.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.