Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия търси доказателство за разширяване на територията си

49 коментара
Русия търси доказателство за разширяване на територията си

Две руски миниподводници достигнаха дъното под Северния полюс в Северния ледовит океан, изпълнявайки мисия, целяща удовлетворяване претенциите на Москва над Арктика, съобщават световните агенции в четвъртък.

Учените на борда на “Мир-1” и “Мир-2” планират да проведат тестове и да заровят капсула с руското знаме на 4 200 метра под полюса. Планира се потапянето и изплуването на двете машини да стане за около 8-9 часа. Атмосферните условия в момента са благоприятни.

Руските власти заявяват, “че рискованата и героична” мисия е равностойна на “издигането на знаме на Луната”.

Батискафите трябва да вземат проби от почвата, които, както предполагат руските учени, ще докажат, че хребетите на Меделеев и Ломоносов са продължение на Сибирската континентална платформа и съответно са продължение на евразийския континент, а значи и на руското крайбрежие от Чукотка до Колския полустрови.

Топящият се полярен лед доведе до претенции за достъп до ресурсите на Арктика.

Руските претенции върху голяма ивица от територията на Арктика, за която се предполага, че е богата на нефт, газ и минерални залежи, се оспорва от други държави, включително и от САЩ.

Ръководителят на мисията, изследователят и депутат Артур Чилингаров, каза за ИТАР-ТАСС, че достигането на дъното от “Мир-1” е било “гладко”. “Заобикаля ни жълтеникава повърхност, не се виждат океански обитатели”, описва той.

“Героичната мисия”

Двете миниподводници бяха транспортирани на Северния полюс от атомен ледоразбивач и изследователски кораб, натоварени с руската експедиция.

Експедицията потегли миналата седмица от Мурманск и ще търси геоложко доказателство за претенциите на Москва върху природните богатства на арктическото дъно.

Руските медии съобщиха миналата седмица, че плавателните съдове са били следени от близо от чуждестранен самолет, но това твърдение беше отречено от ръководителя на експедицията.

ИТАР-ТАСС предаде в сряда, че корабите на експедицията са достигнали Сверения полюс.

Учените на борда на подводниците планират да съберат проби от арктическата флора и фауна и да оставят титаниева капсула, съдържаща руското знаме.

Смята се, че връщането на подводниците на повърхността е най-опасната част от пътуването.

Батискафите ще трябва да излязат на повърхността на точно същото място от където са се потопили или рискуват да бъдат сковани от арктическия лед.

“Това е рискована и героична мисия”, казва Сергей Баляшников, говорител на руския институт за Арктика и Антарктика.

“Това е много важна стъпка за Русия, с която показваме потенциала си в Арктика”, допълва той. “Това е като да забиеш знаме на Луната”.

Териториални претенции

Президентът Владимир Путин вече описа спешната нужда Русия да осигури “стратегическите, икономическите, научните и отбранителните” си интереси в Арктика.

Москва вече пледира пред Комисията по границите на континенталния шелф на ООН през 2001 г., че водите около северните ѝ брегове на практика са продължение на крайбрежната ѝ територия.

Претенцията се базираше на аргумента, че подводната топология, позната като Хребета на Ломоносов, е продължение на континенталната ѝ територия, но исканията бяха отхвърлени и на Русия бе казано да предостави повече доказателства.

Ако успеят да докажат това, територията на Русия ще се увеличи с повече от 1 млн. кв. км, като от дъното ще могат да се добиват нефт, газ и други полезни изкопаеми.

Представяйки резултатите от изследването, пише Лента.ру, Русия ще подаде отново заявка в ООН  за разширяване на територията си.

Няколко страни, чийто територии граничат с Арктика – Русия, САЩ, Канада и Дания, имат апетити към региона.

Надпреварата се засили, след като топящите се полярни шапки отвориха нови морски пътища.

Сегашните закони предоставят на страните икономическа зона от 200 плавателни мили извън сухопътните им граници.

Тази зона може да бъде разширена, ако страната успее да докаже, че структурата на континенталния ѝ шелф е същата като геологичната структура на принадлежащата ѝ суша.

Сега Северният полюс не се разглежда като част от ничия територия и затова се управлява от Международен орган за морското дъно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #50

    А къде бяха руските батискафи, когато трябваше да се спаси подводницата "Курск", само да 100 м. дълбочина?Колкото до нефта под Северния полюс ... докато руснаците създадат технологии, с които да го добиват, ще минат 100-200 години, и нефтът отдавна няма да е основният източник на енергия, защото ... отдавна вече ще се е свършил.

  2. Капитан Хатерас
    #49

    Браво, моето момче, предвид на изключителните ти пророчески качества, те назначавам на длъжност "старши ветропоказател" в ротата!

  3. Петър І Велики
    #48

    Един руски виц без коментар:И собрал мудрецов Он, и глаголил: "Приоритетным направлением наближайшие годы должно стать развитие нанотехнологий". Подумали мудрецы,и занялись разработкой зенитной установки против комаров..

  4. Дидо
    #47

    Е тясна подводна планина, по площ по-малка от остров Нова Земя. Тръгва от границата на руския шелф, над Новосибирските острови, минава под полюса, и стига до границата на северо-американския шелф, между Гренландия и остров Елзмер. Естествено, учените ще ще докажат каквото им е наредено, но какво от това? Канада и Дания също ще предявят правата си от тяхната страна. Могат да се намесят и САЩ и Норвегия...И за какво? Дори да се стопи всичкия лед, хребетът пак ще остане под водата. Русия ще има

  5. Gushter
    #46

    Много си прав, Sgt. Pepper за Курск. От почит към паметта на загиналите моряци руснаците трябва да си мълчат за всякакви подобни експедиций.

  6. Гражданин
    #45

    Е тез пък лакоми и глупави като македонците... и луната тяхна. Не им ли стига че са най-голямата държава ами и още ламтят.

  7. По твоята логика,
    #44

    Заради гибелта само на подводниците "Скорпио" и "Трешър", американците отдавна трябваше да са си прибрали самолетоносачите с своите пристанища, ама те не са...е и руснаците като тях, нали!?!

  8. Прасковья
    #43

    Да не дава Господ,китайците да почнат да търсят доказателства за разширяване на територията си на север.Че с това стопяващо се население,Русия ше им дойде като дюшеш.

  9. SD
    #42

    от Калифорния до Япония

  10. МИНКО ИВАНОВ
    #41

    КОЛКО ГОДИНИ СА ПО-НАЗАД НАШИТЕ ОКУПАТОРИ ОТ АМЕРИКАНЦИТЕ- ТОВА ЩЕ РАЗБЕРЕМ ,КОГАТО ИЗПРАТЯТ ХОРА НА ЛУНАТА.ТОВА Е ГОДИНАТА Х/НОПРИМЕР 2019. 2019-1969=50- ТОЛКОВА ГОДИНИ СА ПО-НАЗАД ОТ АМЕРИКА АКО ИЗПРАТЯТ ХОРА НА ЛУНАТА ПРЕЗ 2019 ГОДИНА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.