Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руските връзки на лондонската Gemcorp

3 коментара
Илюстрация Financial Times

Милиардер, подкрепен от санкциониран от Кремъл държавен производител на оръжия, е предоставил начални инвестиции на лондонски фонд мениджър, който сега има активи от 1.2 милиарда долара.

"Джемкорп Кепитъл" (Gemcorp Capital), инвестиционен посредник, фокусиран върху развиващите се пазари и базиран в Мейфеър, преследва сделки, включващи руски държавни компании, включително неуспешен план за посредничество при продажбата на ваксини Sputnik V срещу Covid-19 на Гана.

(Компанията, заедно с американската "Ай Пи 3 Корпорейшън" (IP3 Corporation) подписаха преди седмица меморандум с българското правителство за помощ в зелената трансформация на страната и привличането на 1 млрд. долара инвестиции в прехода – бел.ред.)

Капиталът, предоставен от Алберт Авдолян на първия фонд на Gemcorp през 2014 г., който така и не е публично обявен, илюстрира сложните и припокриващи се интереси на руски бизнесмени, които инвестират активите си в лондонското сити.

Основана през 2014 г. от екип, включващ Атанас Бостанджиев, бивш лондонски шеф на руската държавна банка "ВТБ Кепитъл" (VTB Capital), "Джемкорп" стартира с 250 милиона долара, предоставени от компания, контролирана по това време от Авдолян и тогавашния му бизнес партньор Сергей Адониев, според запознати с инвестицията.

Парите идват от продажбата на Авдолян и Адониев на телекомуникационна компания, подкрепена от "Ростех", разрастващ се държавен отбранителен конгломерат, чиито танкове, бомби и ракети са били използвани за атака на Украйна.

Авдолян, чието участие в Gemcorp приключи през 2020 г. чрез мениджърско изкупуване, продължи да инвестира в големи проекти за природни ресурси в Русия заедно с "Ростех", който изнася оръжия за над 10 млрд. паунда годишно и дава работа на 2 млн. души. Адониев прекрати участието си в Gemcorp още през 2015 г. и няма инвестиции, свързани с "Ростек".

Авдолян поддържа също така връзки с главния изпълнителен директор на "Ростех" Сергей Чемезов - близък приятел на Владимир Путин. Чемезов е имал общ апартамент с руския президент, докато и двамата са служили в съветския КГБ в Източна Германия.

Чемезов е председател на благотворителната фондация на Авдолян, която работи по проекти в родния регион на шефа на "Ростех" - Иркутск. "Ростех" и Чемезов са подложени на санкции от страна на Запада от 2014 г. насам.

Авдолян и Адониев не са обект на санкции. Управлявайки парите им, Gemcorp не е нарушила никакви закони. Gemcorp заяви, че никакви пари, свързани с Чемезов или "Ростех", не са били инвестирани в Gemcorp и че не е имала бизнес отношения с Чемезов или "Ростех".

Авдолян твърди, че като инвеститор в Gemcorp не е имал никакъв контрол или влияние върху нейната дейност и че всички решения са били вземани от Gemcorp като фонд мениджър. Той допълва, че неговите дружества винаги са действали в съответствие със санкциите и че той не притежава собственост от името на Чемезов или негови роднини, нито представлява интересите на Чемезов.

"Познавам Сергей Чемезов не като политик, но знам какъв човек е той. Оценявам и уважавам човешките му качества и богатия му житейски опит", заявява Авдолян. "Той е роден в Иркутска област, където аз и моите родители живяхме дълго време. Семействата ни се познават."

Gemcorp посочи, че Авдолян и Адониев никога не са оказвали влияние върху бизнес дейността му. Фонд мениджърът добави, че е извършил значителна комплексна проверка на Адониев и Авдолян преди инвестицията им.

Адониев на свой ред казва, че никога не е имал близки бизнес връзки с Чемезов и определя връзката си с "Ростех" като "кратка и незначителна".

По думите му неговата и на Авдолян телекомуникационна компания е имала "контакти" с Чемезов и "Ростех". "Бяхме подложени на силен натиск от страна на конкурентни руски бизнес магнати, много по-могъщи и влиятелни от нас. Обърнахме се към Чемезов, защото смятахме, че участието на "Ростех" ще ни помогне да се противопоставим на този натиск", твърди Адониев.

Той допълва, че Чемезов и "Ростех" не са били подложени на санкции в онзи момент и двамата са си сътрудничили с големи западни компании.

Шефът на Gemcorp Бостанджиев говори на първата инвестиционна среща на върха Русия-Африка в Сочи през 2019 г., на която Путин също държа реч и подписа няколко сделки с африкански лидери. Бостанджиев и друг представител на Gemcorp бяха сред малкото на брой представители на западни компании, които говориха в панелите на конференцията.

Gemcorp отбелязва, че на конференцията в Сочи са присъствали много международни делегати и няколко нейни африкански клиенти, включително държавни глави.

По време на срещата на върха подкрепяният от държавата Руски център за износ обяви, че ще стартира търговски механизъм, насочен към Африка, на стойност 5 млрд. долара, който ще бъде управляван от Gemcorp и подкрепяните от държавата банки VEB и Сбербанк.

Gemcorp заяви, че инструментът, подписан с руските банки, които понастоящем са под санкции, никога не е бил активиран, тъй като не е достигнал до етап на проектодокументация или подробни преговори.

След напускането на Авдолян, миналата година Бостанджиев написа писмо до министъра на здравеопазването на Гана, в което предложи страната да се снабди с руската ваксина срещу коронавирус Sputnik от вече санкционирания Руски фонд за преки инвестиции. По това време Кремъл предприемаше дипломатически стъпки за популяризирането на тази ваксина по света като алтернатива на западните.

Обсъжданията, свързани с продажбата на ваксини Sputnik V на Гана, са били по искане на правителството на страната, заяви Gemcorp. Корпорацията твърди, че те никога не са били завършени. Компанията твърди също, че дейностите ѝ в Русия, които съставляват малка част от цялостния ѝ бизнес, по никакъв начин не са били необичайни или повлияни от инвестициите, които е получила от руски бизнесмени. Министерството на здравеопазването на Гана не отговори веднага на искането за коментар.

Преди мениджърският екип на Gemcorp да изкупи дела на Авдолян през 2020 г., един от фондовете на инвестиционната компания е предоставил заем на дружество, контролирано от Авдолян, за да инвестира в проект за втечнен природен газ в Далечния изток на Русия.

След излизането на Gemcorp от заема през 2021 г. проектът за втечнен природен газ получава финансиране от Новикономбанк - банката на "Ростех", която междувременно е поставена под международни санкции след нахлуването на Русия в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ирис
    #3

    Атанас Бостанджиев е роден през 1975 г в Добрич. Добре,но при едно кликване в Гугъл,всички сведения за него излизат на руски.За мен това е достатъчно.не става

  2. SILENCE
    #2

    Хайде веднага да дадете пресконференция всички спомети във връзка с далаверата. Гешо, побутни, БЕ, още си на власт! Направи се на антипутлерист ...

  3. ефрейтора
    #1

    Малий...Чалгаджията министър на енергетиката подписва "руския меморандум" , малоумния Киро аплодира , нежния Асен сочи Мустафата като сценарист , шарените пиленца коментатори ги нема от 17.43 /все пак това е FT /...Разкошно !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.