Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руско - алжирската газова сделка притеснява ЕС

9 коментара
Руско - алжирската газова сделка притеснява ЕС
Италия предупреди, че сделката между руския газов монополист “Газпром” и алжирската държавна компания “Сонатрак” може да доведе по поскъпване на синьото гориво в Европа.

Италианският министър на енергетиката Пиерлиуджи Берсани е изпратил писмо до еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиелбагс, че такава сделка ще засили зависимостта на Европа от малък брой газови концерни, което е риск за повишаване на цените.

”Газпром” и “Сонатрак” подписаха през почивните дни меморандум за разбирателство за по-близко сътрудничество в различни области.

Сделката потвърждава вече изразените притеснения за ефекта върху газовите доставки за европейската система и по-специално за Италия, произтичащи от зависимостта от внос от ограничен брой доставчици, посочва в писмото си италианският министър. Прогнозата му е, че през следващите години ситуацията ще се влоши, предаде Ройтерс.

Говорител на Европейската комисия потвърди, че Брюксел ще наблюдава отблизо руско-алжирската сделка. Поведението на “Газпром” е следено внимателно от Брюксел, особено след като през април руският държавен монополист се закани, че може да пренасочи доставките си към други части на света, ако ЕС блокира инвестиционните му намерения.

Италия ще бъде особено засегната от евентуална сделка, тъй като внася по-голяма част от природния газ от тези две държави – 32 процента от Русия и 37 процента от Алжир.

Италия бе и една от потърпевшите от решението на Русия да преустанови за кратко подаването на синьо гориво за Украйна в началото на тази година, което намали транзита на количествата за Европа. Тогава Италия бе принудена да вземе мерки за ограничаване на енергийната консумация.

Това е и една от причините Брюксел да определи за политически приоритет проблема с енергийната зависимост от Русия, тъй като “Газпром” осигурява една четвърт от синьото гориво за страните от общността.  

Европейската комисия се стреми към създаване на отворен енергиен пазар до средата на следващата година, което се смята, че ще гарантира енергийната сигурност на Европа.  

Този процес обаче се натъква на сериозни пречки, тъй като някои от страните членки се противопоставят силно на изкупуването на техните национални енергийни компании от чужди компании.

Електронното издание EUobserver припомня, че по-рано тази година Международната енергийна агенция изрази опасения от засилващите се монополните позиции на “Газпром”.
”Европа трябва да промени енергийната си политика, за да избегне прекомерната зависимост от руския газ”, е становището на Фатих Бирол, главен икономист в Международната енергийна агенция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хашек
    #10

    Какъв биодизел. От него се произвеждатлабораторни количества. Колкото и да седърпа Европа, тя не може без Газпром.Това е положението. Другото са мечти иемоции. Кой може да замести рускиямонополист и да осигури необходимитеколичества газ. Нека Европа опита, нонищо няма да се получи.Фактите са такива. Кой както иска.

  2. читател
    #9

    Този картел засяга Итал.,но основното колижество газ иде от Норвегия,от Северното море.Ще доживеем да видим как биха се развивали работите.На руснаците им бутнаха мноого аванта.Те са в доларова зона,падна долара и поискаха цени в €.Едва ли би продулжил този протекционизьм.

  3. energetik
    #8

    В биодизела е истината, само той може да им е*е мамата на руснаците.

  4. Наблюдател
    #7

    Става въпрос за Газпром. А кои са акционерите там, това е въпроса ?Ако някой знае нещо по-този въпрос, моля ...

  5. мм
    #6

    Изхода е в проекта Набуко и в биодизела.Европа ще предолее този опит за създаване на монопол от руснаците.

  6. нн
    #5

    ...да, мм, ще стане проекта, ама когато си видиш на к-ра нокът! Мечти!

  7. EU Obserever
    #4

    ИМАТЕ ЛИ ДРУГИ ВЪПРОСИ ?

  8. DDТ
    #2

    Другаря Хашек потрива ръце сега,че видите ли без руснаците Европа е много зле.Преди 30 г. след петролната криза арабите мислиха,че са сложили Запада на колене.Уви това не се случи.И сега ще стане пак така.Времена е трудноста с енергиятаЩе намери Запада решение и на тозе проблем.Тогава да видим как руснаците ще се оправят.Се-га са се напълнили с долаяри,бързо преминава славата на света.Ще изхарчат парите,а после???Безхаберни хора в момента гори цяля Карелияи пушек чак до Стокхолм.Никои не го е грижа.Никой не гаси а чакат сам да се загасиили изгори всичко.Уви при тях е така.

  9. orm
    #1

    Тъй като не разбирам много от синтези, звъннах на един приятел работещ в МОСВ, виден инженер-химик и го попитах какво мисли за новите технологии за добив на горива.Човекът беше категоричен че горива могат да бъдат направени без проблем от други суровини, но някой сурогати за химическата промишленост се добиват единствено и само от нефт и газ.Също така ми обясни че потреблението на тези две суровини с развитието на икономиките на Китай,Индия и Бразилия в света е нараснало с пъти, като Китай е изпреварил

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.